röle çektirememe sorunu??

yyoollccuu

Üye
merhaba arkadaşlar,
picin bir çıkışını 1 yaparak röle çektirmek istiyorum.. ekte olan resimdeki şekilde kuruyorum devreyi...proteusta deniyorum henüz gerçeklemedim...
ama 4.7k lık direncin ucuna 1 gelse de röle çekilmiyor...neden olabilir?
eğer şu sorun çözülürse bu günüm ziyan olmayacak
yardımlarınızı bekliyorum!...

Ekli dosyalar

• role_12V.gif
    8.1 KB · Görüntüleme: 73
Hatırladığım kadarıyla PIC negatif besleme ile çalışıyor, yani sıfır yaparak + 5 vdc gerilim oluşturabilirsiniz.

Deneme yanılma yapın bir zararı olmaz.

negatif besleme ile çalışıyor derken? pek anlayamadım da..

Yani çıkışı 1 yapmak 0v (şase), 0 yapmak + 5vdc anlamına gelir.

Diye hatırlıyorum.

normalde seklın dogru.dırenc degerını 1k yaparak dene.pıc den 5 v cıkıs aldıgına emın ol.Veya 5 voltu kendın dırence ver pıc ten harıc role cekıyormu bı bak.calısması lazım

elimde röle olmadıgı için proteusta deniyorum şu an için, ama olmuyor.. çıkış 5 volt olarak gösteriyor ama neden çekmiyor röle anlayamadım bir türlü

normalde seklın dogru.dırenc degerını 1k yaparak dene.pıc den 5 v cıkıs aldıgına emın ol.Veya 5 voltu kendın dırence ver pıc ten harıc role cekıyormu bı bak.calısması lazım
arkadasim workbench ile denememde 1 k direnc degerinin uygun oldugunu gordum degeri 1 k ile degistirerek denerseniz netice alacaginiza inaniyorum

ya çok enteresan.. acaba yanlış bi baglantı mı yapıyorum.. bi iki dakkasını ayırabilcek biri bi röle baglantısı yapıp proteusta, ekleyebilir mi? oynatmak üzereyim

4.7k'lık direnç değerini küçültmeyi dene. bir de emiter ile toprak arasına bir direnç eklemeni tavsiye ederim.

transistör olarak bir de bc547b yi deneyin Anın betası kötüdür. B nin betası daha iyidir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…