Röle Düzgün Çalışıyor %98 de Tutuyor Ceza Geliyor

teşekkürler gezer77 anlattığın gibi dengesiz yük ve yanlış kondansatör hesaplaması olup olmadığını böyle kontrol edersek, bir daha problem olmaz. Kışa göre hazırlan, yaz gelirse bahtına...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar yanlış anlamadıysam bu banka şubesinde son faturalarda cez geliyor.Benim yukardaki yorumum bu kabul üzerine yapıldı.Ama şube yeni ise ve ceza geliyorsa.Arkadaşlarımın dediği gibi yanlış hesağlama yada UPS in etkisi bu duruma sebebiyet vermiş olabilir.Selamlar ,saygılar.

mehmet95 ' Alıntı:
teşekkürler gezer77 anlattığın gibi dengesiz yük ve yanlış kondansatör hesaplaması olup olmadığını böyle kontrol edersek, bir daha problem olmaz. Kışa göre hazırlan, yaz gelirse bahtına...
hocam bu anlattıgım olay bır kot yıkama fırmasında elektrık Bakım sorumlusu ıken basıma geldı.sıstemde 30 sn saga 30 sn sola 5 sn duran motorlar ve dıger ekıpmanlar vardı.burada bu metodla sorunu cozmustum.aslında ben baska bır konuda tartısma acmak ıstıyorum.normal kontaktormu kompanzasyon kontaktorumu .BU GUNE KADAR BEN HAKKIYLA YAPILAN BIR KOMPANZASYON TESISINE DAHA RASTLAYAMADIM DAHA .10 KVAR ICIN TAK 3TF 42 KONTAKTORU DEVAM ET

evliya ' Alıntı:
ne yapmayı öneriri siniz bunu nasıl dengede tutacam bir faz 7a 8a 11a akım trf 11a olan fazda bu dengede tutamıyorum bide 45kw nın altındaki yüklerde kapasitif alınıyormu
HOCAM GELİŞMELERDE VEDE YAPTIGINIZ CALISMALARDAN HABERDAR OLMAK ISTEMEKTEYIM ARKADASIM BENCE DIGER ARKADASLARDA SENDEN BU KONUDA ACIKLAMA BEKLEMEKTEDIRLER.

Aslında küçük güçlü işletmelerde dediğin gibi genelde kompanzasyon kontaktörü kullanılmadan ve bir çok şey dikkate alınmadan düz kompanzasyon yapılıyor.Dediğin doğru.Kompanzasyon kontaktörü mü normal kontaktörmü kıyasına gelince bu konuda daha önce forumda gerekli tartışmalar yapıldı ve çok güzel sonuçlar çıktı ortaya bunlardan faydalanmanı tavsiye ederim.Eksik kalan bir şey olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.Linkler aşağıda kesinlikle bir incele!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/neden-kompanzasyon-kontaktörü.1387/

Ekli dosyalar

• kondansatör düşmanı.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 0
Moderatör tarafında düzenlendi:
rakani ' Alıntı:
Aslında küçük güçlü işletmelerde dediğin gibi genelde kompanzasyon kontaktörü kullanılmadan ve bir çok şey dikkate alınmadan düz kompanzasyon yapılıyor.Dediğin doğru.Kompanzasyon kontaktörü mü normal kontaktörmü kıyasına gelince bu konuda daha önce forumda gerekli tartışmalar yapıldı ve çok güzel sonuçlar çıktı ortaya bunlardan faydalanmanı tavsiye ederim.Eksik kalan bir şey olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.Linkler aşağıda kesinlikle bir incele!

tesekkurler

arkadaşlar ben durduramadım bu kapasitifi kontaklarda bi sorun yok baktım bu sorunu ne yapabilr benim kaçırdığım yerler olabilir yardımcı olursanız sevinirim

sn evliya kontaktör yapışması yok diyorsun sistemde sabit kondansatör varmı panoda onu kontrol et oda yoksa kondansatör grup güçlerin fazla derim.Örneğin 5kvar endüktif yük devreye girdi kondansatör grubun diyelim 20kvar 15kvar kapasitife girdin röle bir süre sonra grubu devre dışı yapacak eksik komp durumu olacak tekrar grubu devreye almaya çalışacak röle stabiliteyi sağalayamayacak ve devreye sık sık giren kondansatör grubu fatura dönemi boyunca kapasitif miktarını muazzam derecede arttıracak.Muhtemelen sıkıntın bu diyorum. Fazlara dengesiz endüktif yük dağılımıda neden olabilir,akım trafon endüktif yükü en fazla olan faza bağlı ise kompanzasyondan sonra diğer iki faz kapasitifte olacaktır buda toplamda kapasitife girmen anlamına gelir.Rölede arıza yoksa başkada bir sebebi olamaz diyorum.

Aynı konu altına devam etse idin keşke.Önerisi olanlar önceki durumu bilmiyor olacaklar.Bu konunun öncesi var.Aşagıdaki linkde. Arkadaşların önerilerine göre daha somut net öneri alabilmek için o öneriler dikkate alındımı ?
Birde Aktif İnd. Kap. olarak tuttuğun (belli bir zaman diliminde) KWh kvarh değerlerini yazıver.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/röle-düzgün-Çalışıyor-98-de-tutuyor-ceza-geliyor.1675/

evliya ' Alıntı:
arkadaşlar ben durduramadım bu kapasitifi kontaklarda bi sorun yok baktım bu sorunu ne yapabilr benim kaçırdığım yerler olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Akım trafosunu en yüklü faza koyarsan tabiki kapasitife kaçar.Dağıtım tablosundan çekilen akımları dengelemeye çalış.Birde imkanın varsa faz faz cosQ ölç.Eğer kapasitif çok kaçıyorsa faz hem yüklü-hemde cocQ si kötüdür.

evliya ' Alıntı:
ne yapmayı öneriri siniz bunu nasıl dengede tutacam bir faz 7a 8a 11a akım trf 11a olan fazda bu dengede tutamıyorum bide 45kw nın altındaki yüklerde kapasitif alınıyormu

Forum istatistikleri

Konular
129,196
Kullanıcılar
451,558
Son üye
eng.veysel

Yeni konular

Geri