RC araba arızası

Warden0

Üye
Çok eski bir nikko Ford Fiesta rs aracım var 1/16 boyunda yıllardan sonra tekrar çalıştırmak istedim pilleri aldım kumanda da dahil araca taktım araç çalışmadı ve pil yuvasındaki piller ısınmaya başladı sebebi ne olabilir acaba?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çok eski bir nikko Ford Fiesta rs aracım var 1/16 boyunda yıllardan sonra tekrar çalıştırmak istedim pilleri aldım kumanda da dahil araca taktım araç çalışmadı ve pil yuvasındaki piller ısınmaya başladı sebebi ne olabilir acaba?
gözlüklerimle baktım hiç bir görsel göremedim, ya benim gözlükler göstermiyor yada görsel yok. güzel insan devreyi pilleri yatağını kumandasını filan bir görsek belki hatırlarız. hani bak ne güzel demişsin aradan yıllar geçmiş. bize de yazık. görmeden ne diyelim 40 yıl öncesinin teyp tamircisi gibi lastigi gevşemiş mi diyelim?

Son düzenleme:
gözlüklerimle baktım hiç bir görsel göremedim, ya benim gözlükler göstermiyor yada görsel yok. güzel insan devreyi pilleri yatağını kumandasını filan bir görsek belki hatırlarız. hani bak ne güzel demişsin aradan yıllar geçmiş. bize de yazık. görmeden ne diyelim 4 yıl öncesinin teyp tamircisi gibi lastigi gevşemiş mi diyelim?
IMG_20230624_224617.jpg

IMG_20230624_224635.jpg

IMG_20230624_224624.jpg

gözlüklerimle baktım hiç bir görsel göremedim, ya benim gözlükler göstermiyor yada görsel yok. güzel insan devreyi pilleri yatağını kumandasını filan bir görsek belki hatırlarız. hani bak ne güzel demişsin aradan yıllar geçmiş. bize de yazık. görmeden ne diyelim 4 yıl öncesinin teyp tamircisi gibi lastigi gevşemiş mi diyelim?
Abi az sakin girseydin resim at desen atardık

Pil yuvasindaki pillerin ısınması demek üzerinden fazla akim akıyor demek. Yani kısa devre var. İçi açılıp kısa devre nerede bakmak lazim.

Antalyada iseniz yardımcı olayım.

güzel insan, beni tanıdığında inan hiç sevmeyeceksin. mühendis değilim, elektrikçi/elektronikçi hiç değilim. ama iyi bir emekli tamirciyim. buna elektronikte dahil. burada benden çok büyük ustalar var ve hepsi işlerinin ehli ustalardır. eğer tamir söz konusu ise ölçmeden görmeden yorumlar sınırsız gider. ölçmeyi biz yapamayacağımız için ancak görerek yorumda bulunabiliriz. ilk açtığın soruya bak, ben azcık kızmış gibi taklit yaptım ve sen resim yükledin. değerli arkadaşım @serkan_48 , büyük usta hemen yardımcı olabileceğini ve en basitinden olasılıklar anlattı. bir de bir büyük tavsiyesi tanımadığın hiç kimseye abi- kardeş sıfatını kullanma.

Pil yuvasindaki pillerin ısınması demek üzerinden fazla akim akıyor demek. Yani kısa devre var. İçi açılıp kısa devre nerede bakmak lazim.

izmirdeyim de göndermek zor oluyor maalesef yardım için teşekkürler

kısa devrenin sebepleri nelerdir çünkü arabaya çok iyi bakmıştım suya vb girmedi

Son düzenleme:
izmirdeyim de göndermek zor oluyor maalesef yardım için teşekkürler

kısa devrenin sebepleri nelerdir çünkü arabaya çok iyi bakmıştım suya vb girmedi

Aracın içini açın. Pil kutuplarından karta ve cikislara kadar gözle kontrol edelim.

Piller ısınıyor ise orada ısınan başka parcalar da olmalı.

Sayın ustalarım konuyla alakalı degil ama elimde bi rc kumanlalı araç var yaptıgımız ölçümlerde alıcı üzerindeki MX1508RX yazan entegrenin arızalı olduğu sonucuna vardık bu entegrenin yerine kolay bulabileceğimiz farklı bir entegre kullana bilirmiyim yada ikinci resimdeki hazır motor sürücü devresindeki MX1508 yazan entegre kullanıla bilirmi cevaplar için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 20240401_192758.jpg
    20240401_192758.jpg
    295.1 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20240401_193622_Chrome.jpg
    Screenshot_20240401_193622_Chrome.jpg
    98.3 KB · Görüntüleme: 11
Sayın ustalarım konuyla alakalı degil ama elimde bi rc kumanlalı araç var yaptıgımız ölçümlerde alıcı üzerindeki MX1508RX yazan entegrenin arızalı olduğu sonucuna vardık bu entegrenin yerine kolay bulabileceğimiz farklı bir entegre kullana bilirmiyim yada ikinci resimdeki hazır motor sürücü devresindeki MX1508 yazan entegre kullanıla bilirmi cevaplar için şimdiden teşekkürler

Olur ikiside motor sürücü entegresi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,223
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri