Reaktif ceza bedeli nasil hesaplanir?

SET tuşuna bas ,yön tuşuyla -tAnF - gör set tuşuna bas,
değeri yön tuşlarıyla ..0,00 ..yap,set tuşuna bas
yön tuşuyla quit e gel -set-e bas değişiklik yapılmıştır.
yinede günlük takip et sayaçlarını ,cezadan çıkmayabilir.
sayaçların okunduktan sonra röle değerlerini eski konumuna getirmeyi unutma
arızalı kondansatörleri değiştir.
kontaktörlerini kontrol et.(bobin yanması-kontak arızası)
kolay gele

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
SET tuşuna bas ,yön tuşuyla -tAnF - gör set tuşuna bas,
değeri yön tuşlarıyla ..0,00 ..yap,set tuşuna bas
yön tuşuyla quit e gel -set-e bas değişiklik yapılmıştır.
yinede günlük takip et sayaçlarını ,cezadan çıkmayabilir.
sayaçların okunduktan sonra röle değerlerini eski konumuna getirmeyi unutma
arızalı kondansatörleri değiştir.
kontaktörlerini kontrol et.(bobin yanması-kontak arızası)
kolay gele

Cok tesekkur edıyorum.

Aynen soylediginiz sekilde yaptim ancak tAnF degeri zaten 0.00'di. Bende hicbir degisiklik yapmadan menuden ciktim.

Bu ne anlama geliyor?

cosq 1 olarak ayarlanmış.sistemin cezaya girmesi yenimi oldu
tesis gündüzleri kaç amper çekiyor
geceleri kaç amper çekiyor,devreye kondansatör alıyormu
gündüzleri tüm kademeler sürekli devredemi
kondansatörlerin sağlamlıklrı kontrol edildimi
kontaktörler çekiyormu
kontaktör kontakları sağlammı
kondansatör dizilimi nedir.

cosq 1 olarak ayarlanmış.sistemin cezaya girmesi yenimi oldu
tesis gündüzleri kaç amper çekiyor
geceleri kaç amper çekiyor,devreye kondansatör alıyormu
gündüzleri tüm kademeler sürekli devredemi
kondansatörlerin sağlamlıklrı kontrol edildimi
kontaktörler çekiyormu
kontaktör kontakları sağlammı
kondansatör dizilimi nedir.

Hersey normaldi ve birkac hafta once kondansatorlerden ikisi arizalanmis. Farketmekte geciktigimizden sinirimizi asmisiz. Bugun bahsi gecen 2 kondansator aynilariyla degisti ve gorundugu kadariyla sistem normal oranlarina dondu.

Ancak bu 'normal' oranlarla cezadan cikmamiz en az 2 haftamizi alacak. Ancak elektriklerimiz ay sonlarinda okunuyor. Durum bu. Su an icin sistemde bir problemimiz olmamasina ragmen, hala cezada oldugumuzdan kisa zamanda cezadan cikmanin yolunu ariyorum.

Cosq=1 (Tanq=0) durumundaymis zaten. Bu durumda Guc Kontrol Rolesi uzerinde degistirebilecegim baska bir tavsiyeniz olabilirmi?

Son düzenleme:
üstadım biraz bilgi verirmisiniz aktif guçnedir reaktif güç nedir kapasitif guç nedir ne işe yarar yada yaramaz :) görünür güç nedir vb. bunları açıklamanız mumkun mu ve bunlar neden dolayı oluşuyor sanırım szin reaktifiniz cezaya geldiginden makinalarınızda sorun olabilir mi acaba diye dusunuyorum, biraz bilgi verirseniz cok mutlu olacagım degerli kardeşlerim.

Eğer 23 günlük periyotta endüktif %32 sağladıysanız. Geriye kalan 7 günlük zamanda hiç endüktif bölgeye geçmeseniz bile ;
32 x 23 /30 = 24,53
Endüktif oranın %24,53 ün altına indirmeniz imkansız. Yani mutlaka ceza yiyeceksiniz. (yük büyüklükleri günden günde çok fazla değişmiyorsa)

Ama ceza oranınızı düşürmek adına röleyi bir miktar kapasitif bölgeye kaydırabilirsiniz. 23 gün geçtiyse ve 7 gün kaldıysa bugünden sonra devalı %50 kapasitif çekseniz bile cezaya girmezsiniz. (yük büyüklükleri günden günde çok fazla değişmiyorsa)

Rölenizi kullanmayı bilmiyorum ama TanQ değerini (-) değerlere almanız gerekiyor. TanQ= -0,577 lere kadar indirebilirsiniz. (ay sonunda röle ayarınızı yine tanQ=0 değerine almayı unutmayınız.)

Rölenizi kullanmayı bilmiyorum ama TanQ değerini (-) değerlere almanız gerekiyor. TanQ= -0,577 lere kadar indirebilirsiniz. (ay sonunda röle ayarınızı yine tanQ=0 değerine almayı unutmayınız.)

Bilgi icin cok tesekkurler. TanQ'ya verebilecegimiz en dusuk degerin sifir olabilecegini dusunuyordum. Cok tesekkurler. Degeri -0,40'a ayarladim. Bakalim sonuc ne olacak.

Benim Elektrik Muhendisi olmadigimi sanirim anlamissinizdir. Ama ogrenmeye merakliyim. Simdi bu yaptigimiz islemin (TanQ'yu - yapmamiz) nasil bir sonuc vermesini bekliyoruz?

Yani Enduktif Reaktif'in geldigi nokta sayacta geriye gitmeyecegine gore, -'nin anlami nedir?

Bilgi icin cok tesekkurler. TanQ'ya verebilecegimiz en dusuk degerin sifir olabilecegini dusunuyordum. Cok tesekkurler. Degeri -0,40'a ayarladim. Bakalim sonuc ne olacak.

Benim Elektrik Muhendisi olmadigimi sanirim anlamissinizdir. Ama ogrenmeye merakliyim. Simdi bu yaptigimiz islemin (TanQ'yu - yapmamiz) nasil bir sonuc vermesini bekliyoruz?

Yani Enduktif Reaktif'in geldigi nokta sayacta geriye gitmeyecegine gore, -'nin anlami nedir?

Artık hiçbir zaman endüktif yazmayacak, devamlı kapasitif yazacak. Ama 1 haftada kapasitiften cezaya girecek kadar yükselmez merak etmeyin :).

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri