Reaktif ceza

Büyük güçte kondansatör kullanmasının zararı nedir hocam? Öğrenmek amaçlı soruyorum da.
Küçük güçte kondansatöre ihtiyaç olduğunda devreye lamayacaktır yada lasada bu seferde kapasitife girecektir o yüzden kardeş...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sikinti devam ediyor kondanstorlere 15 20 25 30 gibi kucuk kondanstorlerde bagladim role ck ayarindan akim trafosu 250 grmisti 650 yaptim setup yaptim sonuc degismedi akim trofosu multimetre ve rg12 c ile seri bagli muhtemelen ayni trafodan besleniyor rg12 c de akim 110 amp de iken multimetrede yariya dusuyor 55 amper okuyorum 110 ampere 45 kwar kondanstor cekiyor cosfi 88 veya 91 bazanda 77 lerde geziyo 98 yada 1 gormedim hic
Öyle kafana göre akım trafosu oranı değiştiremezsin. Takılı olan ne ise o değeri gireceksin. 3200/5 ise oran 640 girmelisin.

1-Sabit kondanstörünüz varmı yoksa takınız...
2- Bahsettiğiniz motor güçleri (ve toplam 200 kW) için tesis edilmiş olan kondansatör güçleri çok büyük. küçük güçte kondansatörler takmalısınız. Ama 3200/5 akım trafosu ile röleniz en küçük 12.8 kVAR kondansatörü görebilir. Eğer yakın zamanda ilave güç eklenmeyecekse, eklense bile çok büyük yük eklenmeyecekse Akım trafolarınızı küçükleri ile (Mesela 1000/5) değiştirdikten sonra kondansatörlerinizin 80 ve 100 olanlarından 6 tanesini 5-7,5-10-15-20-30 olanlarla değiştiriniz.
Kardeş bilgi paylaşım güzel ama her kafadan bir ses çıkınca işin ucu başka yerlere gidiyor... Sorununda çözümüde açık ve net, En başta yazdığım gibi...

1-Sabit kondanstörünüz varmı yoksa takınız...
2- Bahsettiğiniz motor güçleri (ve toplam 200 kW) için tesis edilmiş olan kondansatör güçleri çok büyük. küçük güçte kondansatörler takmalısınız. Ama 3200/5 akım trafosu ile röleniz en küçük 12.8 kVAR kondansatörü görebilir. Eğer yakın zamanda ilave güç eklenmeyecekse, eklense bile çok büyük yük eklenmeyecekse Akım trafolarınızı küçükleri ile (Mesela 1000/5) değiştirdikten sonra kondansatörlerinizin 80 ve 100 olanlarından 6 tanesini 5-7,5-10-15-20-30 olanlarla değiştiriniz.

Syn ertek dediklerinize kariliyorum bende bu yondeyim ancak sabit kondanstor kac kwar olamali sistemin neresinden entegre etmeliyim kompanazasyon panosundanmi trafo cikisindanmi dagitim panosundanmi baglayim bir diger sorun use bakir bara abb guc kesici ve ana bara ile mesafe cok dar 1000/5 trafoyu nasil ne zaman takabilirim etut yapiyorum tesekkurler ayrica suan fabrika stop durumda ve 10 amper akim geciyor sadece ama role bunu algilamiyor sabaha kadar her gun boyle dusunun

Son düzenleme:
Sabit kondansatörü Trafo çıkışına, Röle için kullandığın akım trafolarından önce bağlamalısın.

Syn ertek dediklerinize kariliyorum bende bu yondeyim ancak sabit kondanstor kac kwar olamali sistemin neresinden entegre etmeliyim kompanazasyon panosundanmi trafo cikisindanmi dagitim panosundanmi baglayim bir diger sorun use bakir bara abb guc kesici ve ana bara ile mesafe cok dar 1000/5 trafoyu nasil ne zaman takabilirim etut yapiyorum tesekkurler ayrica suan fabrika stop durumda ve 10 amper akim geciyor sadece ama role bunu algilamiyor sabaha kadar her gun boyle dusunun

Önerimi ! yapmanız zormu ? Sabit kondansatörü 10 kvardan başlayarak deneyebilirsiniz.5.8.0 değerinin 1
saatlik ( çarpanlı ) değeri ile de bulabilirsiniz.

Önerimi ! yapmanız zormu ? Sabit kondansatörü 10 kvardan başlayarak deneyebilirsiniz.5.8.0 değerinin 1
saatlik ( çarpanlı ) değeri ile de bulabilirsiniz.

Sayın fahri yetiş önerinize katılıyorum yapacağım ancak zor sabahtan akşama kadar fabrikayı durduramazsınız modüler hücreden og yi kesip dediğinizi yapacağım ancak malumunuz fabrikayı durdurmak durakta olmayan treni durdurmak ile aynıdır

Sayın fahri yetiş önerinize katılıyorum yapacağım ancak zor sabahtan akşama kadar fabrikayı durduramazsınız modüler hücreden og yi kesip dediğinizi yapacağım ancak malumunuz fabrikayı durdurmak durakta olmayan treni durdurmak ile aynıdır

Bunun,fabrikayı durdurmakla ilgisi yok ! önce,akım trafosunun uçlarını şöntleyip,bağlantıları bitirdikten sonra şöntleri alırsınız.Enerjiyi kesmeye gerek yok.

Merhabalar sayın Yavuz31

Aşağıdaki linkten videoyu izlemenizi rica ederim.
Sorununuzu ancak bu şekilde çözebilirsiniz.

Kolay gelsin

@Father mesajları okudunuz mu? Tristörlü şönt reaktörli bir sistem videodaki :)

@yavuz31 'in derdi başka. Adam 800A'i görmeyen bir sisteme :eek:3200A akım trafosu koymuş böyle bir sistemde 25kVAr altı kondansatör görmesi mümkün değil. Yani hassas bir kompanzasyon yapamaz !
Bizde durum madem böyle 800A yada 1000A bir akım trafosu al küçük kondansatör kademelerinde olsun dedik.
@yavuz31 daha bunu denemiş değil, zaten röle ayarlarını da yapamamış röle kademeleri yanlış algılıyor.
Yani sorunlar farklı.

@yavuz31 akım trafonu değiştir küçük kademeleri ekle kademeleri röleye güzel bir şekilde tanıt ve Cosq değerinide röle 0,99-1 gör. Ondan sonra @fahri yetiş 'in dediği gibi sayaç endekslerine bakarak gerekli sabit kondansatör gücünü belirle.
Sisteminde devreye hızlı girip çıkan yükler çoğunluktaysa tristörlü sistemi düşünürsün. Ayrıca böylesine büyük tüketim olan sistemde her zaman endüktif yük fazladır şönt reaktöre ihtiyaç olma olasılığı çok azdır.

Tristore gerek yok hizli devreye giren cikan yuk yok
3200/5 akim trafosu hem multimetreye hemde rg3 12c ye seri bagi role de max 550 amp gordum fazla gormedim role 550 amp de iken multimetre 250 amp de yani yarisini algiliyor trafoda 50 kwar sabit kondanstor var entesi aradim multimetre ve role yi ayir akim trafosunu direk roleye bagla dedi ayrica barayi sokmeden kelepceli ayrilabilen 1000/5 akim trafosu varmis roleyi ayirdiktan sonra duzelmezse kelepceli ayrilabilen akim trafosunu deneyip kucuk kondanstor baglayip deneyecegiz sistemimizde 40 taneye kadar hiz surucu var en son harmonik filitreye gidecegim yine olmazsa meslegi birakacam :) simdi onerileriniz nedir ustalarim dinliyorum sistemi kurcalaya kurcalaya %50 den %53 cikardim reaktifi :) kapasitif 0 sifir fazla kondanstoru manuele alip 150 kwar kadar bi sure reaktifi durdurayim diyorum kesin cozume kadar ne dersiniz sayaci internetten izliyorum sanayi bolgesinin bir kasiti olabilirmi 2 saat kullanip 1 tane asil normale 2 ciyi ise reaktife sokup paralari cebe atabilirlermi ? Cunki elektrik fatutasi enerji SA nin Degil malzeme faturasi gibi yolluyolar ayrica sayac no ve modeli yazmiyor faturada tabi bunlar birazda hayal gucu komplo teorisi burasi turkiye !!!!!!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,042
Kullanıcılar
451,305
Son üye
Ruobian

Yeni konular

Geri