Reaktif Güç Kontrol Rölesi Mi Arızalı

alaaddin

Üye
arkadaşlar çalıştığım işlemede bazen reaktif güç kontrol rölesi tüm kondansatör kademelerini devreye alıyor 12 kademe var cosf=0.98 olarak ayarlı röle tüm grubları devreye aldığında rölenin ekranında cosf=0.80,70,60 gibi değerler gösteriyor Sanki şebekeden çok fazla akım çekilip kondansatörler yetersiz geliyo gibi bir durum var İşletme ilk kurulduğu sıralar trafonun girişindeki kablolardan 1 tanesi patlamıştı Bu olaydan sonra bazen enerji dalgalan malarında bazen rast gele değişik zamanlarda röle tüm grubları devreye alıyo sizce neden olabilir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kondansatör akımlarını ölçüp,olması gereken değerleri görebildinizmi ?Rölenizin sağlam oldu-
ğundan eminmisiniz?

arkadaşım röle devreye bütün kondansatörleri aldığında sayacı biraz takip et reaktifmi gidiyo kapastifmi reaktif gidiyorsa kondansatör yetersiz geliyo kondansatörleri kontrol et kapastif gidiyorsa cos biraz düşür öyle takip et

Eğer bu sorun sebepsiz yere kendiliğinden ortaya çıkıp kayboluyorsa ki ben öyle anladım rölede bir sorun var bence ama kontaktörler temassızlık yapıyor olabilir,akım trafosunda bir sorun olabilir.Bence sorun olduğu an çekilen akımı ölç akım normal ise kondansatörlerden başlayarak normal kontrolünü yap sorun ortaya çıkar zaten.Saygılarımla kolay gelsin...

arkadaşlar öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim sn fahri yetiş kondansatör akımlarını ölçmedim rölenin arızalı olduğunu düşünüyorum sn serk1982 bu sorun kendiliğinden ortaya çıkıyo fakat tekrar kendiliğinden düzelmiyor röle üzerinde cosf yi yeniden ayarladığımızda düzeliyor akım trafosu arızalı olsa sürekli aynı arızayı yapmazmı hepinize teşekkür ederim

büyük ihtimalle röle arızası.çünkü benimde başıma benzer bir olay geldi rölenin mikro işlemcisi gerilim dalgalanmasından zarar görmüş firmada şaşırdı ama sonuç bu şekildeydi.

arkadaş geçenlerde de forumda buna benzer bir sorun yazılmıştı sebebi ise sistemleri eski olduğundan akım trafolarının kompanzasyondan sonra bağlantısı olarak çıkmıştı.....
ama benim tahminimce senin röle arızalıdır değişirsen bu problem düzelir sayın fabia arkadaşımızın dediği gibi röleler gerilim dalgalanmalarından etkilenip bu arızayı yapabiliyorlar

sayın meslektaşım
Röleniz klemenli ise klemensler röleye tam oturmadığı durumlarda da(röle bütün kontakları çekmiş gibi işaret verse dahi ) bahsettiğiniz durum olabiliyor.
saygılarımla

evet arkadaşlar röle arızalı gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri