Rezistans bağlantısı

Ramazann.

Üye
Herkese merhaba.Elimde 3 adet M şeklinde rezistans var.Bunlarin 2 si birlikte 1 i ayrı olacak şekilde 380v üçgen bağlamak istiyorum,yada 3ünü birlikte nasıl üçgen bağlarım yardimci olur musunuz(Resmini çizdim fakat buraya atamadım) yardımlarınız için teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Herkese merhaba.Elimde 3 adet M şeklinde rezistans var.Bunlarin 2 si birlikte 1 i ayrı olacak şekilde 380v üçgen bağlamak istiyorum,yada 3ünü birlikte nasıl üçgen bağlarım yardimci olur musunuz(Resmini çizdim fakat buraya atamadım) yardımlarınız için teşekkür ederim.

''ikisi birlikte biri ayrı 380V üçgen bağlama'' ne demek?

İkisi birlikte olmaz, daha doğrusu şebekeyi dengeli yükle kullanmak gerektiği de düşünülürse eğer ayrı ayrı fazlara bağlanmış olmalıdır. Bu yüzden üçünün de ayrı ayrı üçgen bağlantıyla 3 fazda bağlanması lazımdır.. Çünkü rezistanslar 380 voltluktur. Eğer rezistanslar 220 voltluk olsaydı trifaze elektrikte üçgen bağlantıda her üçü yanardı, o zaman da mecburen yıldız bağlantıyla üçünün 3 fazda bağlantısının yapılması gerekecekti.

Bu konuyu daha iyi kavrayabilmek için 3 fazlı asenkron motorların yıldız/üçgen bağlantılarında; yıldız/üçgen bağlantı şekilleri değişince kaçar voltla çalıştığını öncelikle detaylıca araştırın. Bu durum rezistansların da yıldız/üçgen çalışma koşullarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Yıldız bağlantıda şebekedeki nötr hattı da yıldız noktasında (yıldız bağlantıdaki düğüm noktasında) mutlaka kullanacak olup üçgen bağlantıda ise bu durumu yoktur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,511
Kullanıcılar
452,089
Son üye
ERDOĞAN GÜRÇALI

Yeni konular

Geri