RF kontrol pil sorunu

sn katana
biraz geç oldu ama şimdi anladım verdiğiniz devreyi, zener diyot hakkında bilgim yoktu çok teşekkürler sanırım bu işimi görür, yukarıda verdiğim devremde şöyle bir değişiklik yapsam uygunmudur, bide devrenizin girişindeki 10k lık direnç önemli midir? teşekkürler tekrar

Bu şekilde kullanırsanız, zeneriniz bozulur. Devrenizin çalışma anında max ne kadar akım ihtiyacı olduğunu belirlemeniz ve buna göre bir direnç seçmeniz gerekir. Kullanacağınız zener gücünüde buna göre seçersiniz.

Bu şekilde kullanırsanız, zeneriniz bozulur. Devrenizin çalışma anında max ne kadar akım ihtiyacı olduğunu belirlemeniz ve buna göre bir direnç seçmeniz gerekir. Kullanacağınız zener gücünüde buna göre seçersiniz.

Katana arkadaşın söylediklerine ilaveten;
pic in çalışması için gerekli olan akım miktarı, zeneri korumak için kullanılan direnç nedeniyle sağlanamayabilir. Eğer yer problemi yoksa pic in beslemesi için 100mA akım verebilen 78L05 kullanabilirsin. kılıfı bc237 kılıfındadır, fazla yer kaplamaz.

Yukarıdaki şemada iki farklı buton var gibi görünse de iki butonda asında tek bir TAC siviçin içindedir. Yani aynı anda ikiside kapalı yada açık olurlar. Bu durumda butona basıldığında "besleme" kısmına bağlı olan kontaklar bataryanın gerilimini devreye ulaştırırken "veri girişine" bağlı olan kontaklar da PIC için "1" bilgisi sağlarlar. Bu şekilde yapılan bağlantıda butona basılmıyorken 7805 devrede olmadığından kumandanın pilinin bitmesi de söz konusu olmaz. Burada 78L05 in geriliminin yükselme zamanı problem olabilir bunuda program ile rahatlıkla halledebilirsiniz. Bu arada "veri girişi" kontaklarına paralel bir adet 100nF bağlamayı unutmayın. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin...

Son düzenleme:
çok teşekkürler tekosis, yer sıkıntım var ama zaten devremi 78L05 ve tak sviç ile tasarlamıştım, teorik olarak bağlantıları sizin söylediğiniz yöntemle yaparsam sorunum hallolucak gibi, yarın uygulamasını yapmaya çalışacağım

Arkadaslar dikkatimi cekti de aslinda devre yalnizca veri girisi oldugunda enerjilendirilecek. O halde neden dogrudan veri girisini +5`e verip sadece beslemeye anahtar koymuyoruz?

Arkadaslar dikkatimi cekti de aslinda devre yalnizca veri girisi oldugunda enerjilendirilecek. O halde neden dogrudan veri girisini +5`e verip sadece beslemeye anahtar koymuyoruz?

haklısınız. eğer tek bir buton kullanılacaksa en mantıklısı sizin dediğiniz.

...
pic in çalışması için gerekli olan akım miktarı, zeneri korumak için kullanılan direnç nedeniyle sağlanamayabilir. Eğer yer problemi yoksa pic in beslemesi için 100mA akım verebilen 78L05 kullanabilirsin. kılıfı bc237 kılıfındadır, fazla yer kaplamaz.
...

78L05 gereksiz güç harcaması ve maliyet teşkil edecektir.
Udea bu konuda en fazla stabıl çıkış veren ve bununla orantılı olarakta Max akım çeken bir transmitter modüldür. Bu durumda dahi dediğim yöntem ile sorunsuz çalışmaktadır. Udea modülleri transmit için kullanmamış olsamda (kullanan arkadaşlarım oldu) kendi tasarladığım kumanda ve modüllerde çoğunlukla bu yöntemi kullanırım ve uzun süredir(~4 yıl) sorun çıkarmadan ve min sarfiyat ile çalışmaktadır ki limitler bu ISM bandı için 10mw olmasına rağmen bazen zorunluluktan 15-16mw a kadar yükseltmişimdir...

78L05 mi zener mi kararsız kaldım şimdi,
teknik bilgim çok zayıf olduğu için 78L05 kolayıma geliyor, sn katananın söylemi doğrultusunda zener daha avantajlı, direnci doğru hesaplayabilirmiyim bilmiyorum, vericinin mesafesini düşürmekten ve ilerde bi arıza vermesinden çekiniyorum,

sn katana konu dışında ama ben de vericinin gücünü biraz arttırmak istiyordum siz nasıl yapıyorsunuz bunu?

Modül kullanacaksanız biraz zor.
Kendi tasarladığınız veya kopye edeceğiniz bir rf katı var ise genellikle besleme veya RF transistör dirençleri ile oynayarak değiştirebilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri