RF kumanda sifreleme

arci

Üye
Merhaba
Verilerin sifrelenmesi nedemek bunu aciklaya bilirmisiniz mesala 10byte veri gönderirken bu verileri nasıl sifreleriz.
Güneş paneli takip sistemi yapmak istiyorum. Kontrol devresi vs hazır farklı olarak panelin çalışmasını takip ve hatta sulama başlat yada durdur şeklinde bazı kumanda fonksiyonlarında RF ile uzaktan 2 yada 3km civarı bir mesafeden kontrol edilecek. RF olarak Lora modülü kullanacağım elimde e32 ve Ra.01 modeli var bunun ile gönderilen verileri nasıl şifreleme yapabilirim. Bu tarz RF kumandada verinin kopyalanmasıni nasıl engellerim bir yöntemi varmı.
Teşekkürler

Rolling code konusunu bulup incelemenizi tavsiye ederim.
Mantık şu şekilde;
Verici cihaz kendi ID kodunu çeşitli matematik işlemlerden geçirerek ve her seferinde bir öncekini referans alarak farklı bir kod olarak gönderiyor.Bu sayede aynı kodu tekrar gönderseniz bile alıcı bu kodu kabul etmiyor;çünki bir sonraki kodun gelmesini bekliyor.Yani alıcı örnegin 1234 den sonra 1235 in gelecegini biliyor.Tabiki bunu burdaki gibi basit bir şekilde degilde karmasık matematik işlemlerden geçirerek gönderdiginizde çözülmesi zorlaşıyor.
Keza 1234 gibi basit ve herseferinde bir artan sayıyı EAS128 şifrele işlemine tabi tutarak gönderirsenizde çözmesi oldukça uzun süreler alacaktır.
Ana mantık bu şekilde diye biliyorum.
Güneş paneli için bu tarz bir işleme gerek oldugunu düşünmüyorum.
Zira piyasada kumanda kopyalayanların LORA dan haberi bile yoktur.onlar basit 330 veya 433mhz kumandaları kopyalıyorlar.

Rolling code konusunu bulup incelemenizi tavsiye ederim.
Mantık şu şekilde;
Verici cihaz kendi ID kodunu çeşitli matematik işlemlerden geçirerek ve her seferinde bir öncekini referans alarak farklı bir kod olarak gönderiyor.Bu sayede aynı kodu tekrar gönderseniz bile alıcı bu kodu kabul etmiyor;çünki bir sonraki kodun gelmesini bekliyor.Yani alıcı örnegin 1234 den sonra 1235 in gelecegini biliyor.Tabiki bunu burdaki gibi basit bir şekilde degilde karmasık matematik işlemlerden geçirerek gönderdiginizde çözülmesi zorlaşıyor.
Keza 1234 gibi basit ve herseferinde bir artan sayıyı EAS128 şifrele işlemine tabi tutarak gönderirsenizde çözmesi oldukça uzun süreler alacaktır.
Ana mantık bu şekilde diye biliyorum.
Güneş paneli için bu tarz bir işleme gerek oldugunu düşünmüyorum.
Zira piyasada kumanda kopyalayanların LORA dan haberi bile yoktur.onlar basit 330 veya 433mhz kumandaları kopyalıyorlar.
Cevab için teşekkür ederim
Rollingcode hakkında anladığın asıl verinin önüne eklenen bir sifre kodu var ve buda sürekli hesaplanarak değişiyor ve hesaplanan değer her iki taraftan aynı işleme basamakları yapılarak aynı sonuca ulaşılmaya çalışıyor. Bulduğum bir örnek kodda matemetiksel işlemlere ve verilen değerlerin ne için olduğunu aciklamamis bende burada rasgele bir işlem ve değerler kullanarak hesaplama yaptırdığını düşünüyorum dogrumudir sizce

Amac aynı kodun cihazı tekrar çalıştırmaması ve bir sonraki kodun ne olacagını alacı tarafın bilmesi;kendiniz istediginiz gibi bir algoritma oluşturabilirsiniz.Önemli olan kolay bulunabilir bir algoritma olmaması.

Konu başlığı:
"Karavan veya ev için güneş enerjisi ile su ısıtma" olan yazıya bakın.
Uygulamada Arduino benzeri RL78 kartı kullanılmış. Güneş takip sistemi için size yardımcı olacaktır.
Gelelim şifreleme meselesine,, bahsettiğiniz uygulamada, pek yeri anlaşılamamakla birlikte, konu ilgi çekici olabilir. Ozellile Lora kullanırsanız, hazır çözüm bulunabilir.
Örneğin, merak ettiğiniz 10 byte veriyi şifrelemek için genellikle şu adımlar izlenir.
1. Verilerinizi şifrelemek için bir şifreleme algoritması seçilir. Örneğin, AES (Advanced Encryption Standard) yaygın olarak kullanılan bir şifreleme algoritmasıdır.
2. Şifreleme için bir anahtar oluşturulur. Bu anahtar, verileri şifrelemek ve şifreyi çözmek için kullanılır.
3. Seçilen algoritma ve anahtar kullanılarak veriler şifrelenir.
Anahtar hem vericide hemde alıcıda bulunur. Anahtar gönderilmez.
Her byte veya blok, algoritmanın belirlediği şekilde matematiksel işlemlerle dönüştürülür.
4. Şifrelenmiş veri, şifre çözme anahtarı hariç alıcıya gönderilir.
5. Alıcı, şifreli veriyi aldıktan sonra anahtar kullanılarak veriyi çözer.
Bu işlem, verilerin orijinal haline dönüştürülmesini sağlar.
LoRa modüllerinde, veri iletiminde genellikle AES-128 şifrelemesi kullanılır. (AESLib) Library ve detayları Google da bulabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri