RGKR ile ilgili soru

cegerxwin

Üye
merhaba artkadaşlar
fikrinizi almak istediğim bir konu var.
elimdeki reaktif güç kontrol rölesi ile bir motorun güç faktörünü ölçmek istiyorum.
ama motor akımı düşük olduğundan(1,5 A gibi) rölenin akım trafosu bağlanan uçlarından motoru besleyen fazlardan birini geçirsem röleye zarar verirmi acaba
tecrübe etmektense tecrübesi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum
Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
motor etiketine bak,etikette cosq belirtilmiştir. mutlaka fazlada uğraşma.......

Röle çalışma akımları 6 amp. kadar olabilmektedir.Akım yönünden sorun olmasa bile,aynı
uçla birlikte röleye gerilimde gireceğinden,sakıncalı olabilir.En doğru cevabı,röle firması
yetkilileri verebilir.

merhaba artkadaşlar
fikrinizi almak istediğim bir konu var.
elimdeki reaktif güç kontrol rölesi ile bir motorun güç faktörünü ölçmek istiyorum.
ama motor akımı düşük olduğundan(1,5 A gibi) rölenin akım trafosu bağlanan uçlarından motoru besleyen fazlardan birini geçirsem röleye zarar verirmi acaba
tecrübe etmektense tecrübesi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum
Teşekkürler.

Akım tarfosundan kabloyu birkaç defa geçirmeyi düşüne bilirsiniz.

motorun guc faktorunu en ıyı laboratuar ortamında gozlemleyebılırız

asıl onemli olan guc faktorunu ogrenınce ne yapmak ıstedıgımız
olcum amacını acıklarsan daha musbet tavsıyeler alabılırsın
kolay gelsın

esasında benim sorum motorun güç faktörünü nasıl ölçebileceğimiz değil .bir çok yolla ölçülebilir, üstünde de yazar .....
öğrenmek istediğim elimde bir cosQ metre yok fakat reaktif güç kontrol rölesi var ve ben bu röleye akım ve gerilim referanslarını bağlayarak aynı işi görebilirim.
ancak akım değerim çok düşük olduğunda(normalde küçük güçteki sistemi ölçme ihtiyacı yok fakat önce küçük güçlü bir motorda ölçme denemeleri yapmak istiyorum ) motor faz akımlarından birini direk akım trafosu girişlerinden geçirirsen rölede bir arıza olurmuydu.
Yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkürler.

5 amp geçmediğiniz sürece herhangi bir problem olmaz söylediğiniz şekilde bağlantı yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,182
Kullanıcılar
451,539
Son üye
mrh46

Yeni konular

Geri