Robot Kol Tasarımı (Resimli Proje)

"Okuldaki hocalarımızında bilgi yetersizliğinden dolayı program yazılım işi halen sürmektedir." demişsiniz.bu işin can damarı yazılım kısmı.almanya ingiltere vs ülkelerde bu tip projeler oyuncak olarak satılıyor.hocalarına söyle diplomalarını yırtsınlar.elin gavuru pic i yapmıs bizim proflar kullanmaktan aciz(tabi lafım üstüne alınması gerekenler için).bu kafayla millet gider mersine biz gideriz tersine.
neyse bu kadar laftan sonra projenizle ilgili takıldıgınız yerleri buralara yazın yardımcı oluruz.bu sitede yeterince bilgili ve yapmak istediginizi gerceklestirecek kapasitede insanlar var.

Sn; Alarmko
Tabi kide hocalarıma ben bu sözü söyledim, diplomaları yırtın dedim, boşa okumuşsunuz dedim, beni sınıfta bırakın ama bana bu işi öğretin dedim. Almanları anlattım ingilizleri anlattım karşımdaki hocadan ziyade bir mühendis bir öğretim görevlisi, ah ah canım TÜRKİYE'm o ona suç atıyor o ona bu böyle gider. Her genç kendi işini kendisi yapması gerektiğini öğrenmeli ben öğrendim bu işin nasıl ilerlediğini, kontrol kaleminede ayrıca teşekkür ederim yardımcı olacak abiler vardı.
Ama hocalar altta kalmamak için projeyi aldılar biz bunu programını yazarız dediler ben buna program yazmadan Mekatronik projeleri arasında 1. gelmişti, ama pes etmek yok bizim için bugünlerin kıymeti olduğu kadar yarınlarda çok önemli..

iyi çalışmalar..

güzel olmuş acaba metal olan kolu nasıl hazırladınız ?

Sanayi robot kollarının nasıl çalıştığını öğrenmeden daha okul zamanlarında böyle çalışmalar yapmak çok güzel. Ancak şöyle bir söz vardırya Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, bu söz bazı yerlerde işe yarar bazende çalışmalara engel olur. Benim genç arkadaşlara önerim Endüstriyel robot kollarının nasıl çalıştığını öğrenmeleri. G-Code, VB/VC ve motion control öğrenmeleri.

Evde robotkolu yapmak bence hobinin ilerisine götürmez çünkü piyasada çok gelişmiş ve markalaşmış ürünler var, önce bu ürünlerin kullanımı öğrenilmeli.

bunal yanlış anlama el işçiliği önemlidir ancak sanayide metal işleme artık makinelerle yapılıyor yani CNC kullanmak el tesviyesinden çok daha önemli. Buradaki proje kişilere çokbirşey katmaz ancak azmiktarda fikirler verir ve yönler gösterir.

Bunların tümünü bilsen bile nerde ne iş yapılacak sorusu var. Evde fabrika kurulamıyacağına göre ve biryerlerde fabrika kurulsabile buranın geliştirilmesi ayrı bir meslek dalı (işletme).

Gençler zamanınızı yeniden icat etmeye değilde varolanların nasıl kullanıldığını öğrenmeye ayırın. En önemliside herşeyi öğrenmeye çalışmayın sadece işinizde ve çevrenizde size gerekli olan bilgileri öğrenin.

Sanayi robot kollarının nasıl çalıştığını öğrenmeden daha okul zamanlarında böyle çalışmalar yapmak çok güzel. Ancak şöyle bir söz vardırya Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, bu söz bazı yerlerde işe yarar bazende çalışmalara engel olur. Benim genç arkadaşlara önerim Endüstriyel robot kollarının nasıl çalıştığını öğrenmeleri. G-Code, VB/VC ve motion control öğrenmeleri.

Evde robotkolu yapmak bence hobinin ilerisine götürmez çünkü piyasada çok gelişmiş ve markalaşmış ürünler var, önce bu ürünlerin kullanımı öğrenilmeli.

bunal yanlış anlama el işçiliği önemlidir ancak sanayide metal işleme artık makinelerle yapılıyor yani CNC kullanmak el tesviyesinden çok daha önemli. Buradaki proje kişilere çokbirşey katmaz ancak azmiktarda fikirler verir ve yönler gösterir.

Bunların tümünü bilsen bile nerde ne iş yapılacak sorusu var. Evde fabrika kurulamıyacağına göre ve biryerlerde fabrika kurulsabile buranın geliştirilmesi ayrı bir meslek dalı (işletme).

Gençler zamanınızı yeniden icat etmeye değilde varolanların nasıl kullanıldığını öğrenmeye ayırın. En önemliside herşeyi öğrenmeye çalışmayın sadece işinizde ve çevrenizde size gerekli olan bilgileri öğrenin.

Sn;Kabiliyet, ben sanayi robotlarının nasıl ve ne işlevde çalıştığınıda biliyorum, amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok sözünüz çalışmalara engel oluyor. Benim amerikayı yeniden keşfetme gibi bir derdim yok zaten. Keşf eden etmiş biz nasıl ettiğini bilsek yeter ömür boyu, ama biz bir şeyler keşf etsek ne olur yani siz muhalefet olmak yerine yardımcı olmaya çalışsanız? ayrıca burda sadece 2012 yılı okul bitirme tezi biz bir fuara katılmak için savaşmadık. 2 kişi ve kısıtlı maddi imkan bende biliyorum sanayide tesviyemi yoksa CNC'mi? İmkanlar sadece buydu ve ben bu imkanlar çercevesinde yapabildim.Burda paylaşmamın sebebi sadece yeni arkadaşların yön tahinleriydi? Bu projeyi siz küçük görebilirsiniz bir ABB bir FANUC bir KAWASAKİ vb tipleri görünce ama benim için çok büyük bir projeydi.
Nasihatınız için teşekkürler evde fabrika değil otomasyon yapıyoruz. Herkes herşeyi bilemez, ama
**GERÇEĞİ BİLMELİSİN GERÇEK SENİ ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞTURUR..

iyi çalışmalar..

güzel olmuş acaba metal olan kolu nasıl hazırladınız ?

Çok teşekkür ederim. Metal kolları biz 0,75mm'lik saclarla ölçüm ve teknik çizimden sonra kesit ölçüleri doğrultusunda bir spiral yardımıyla kesimini yaptık , kesitleri mm ölçümlerde teyid ettikten sonra montajını yaptık montaj sonrası tekrar söküp boyama işlemi gerçekleştirdik..

iyi çalışmalar..

bunal beni yalnış anladın, senin bu işleri tekbaşına yapmaya çalışman seni az gelitirecek ancak çok zarar verecektir. ABB, FANUC, KAWASAKİ gibi kolların çalışmasını biliyorsan bunlar hakkında bilgi verki bizde bilgilenelim.

Sen az maddiyatla birşeyler yapıyorsunuz ancak benim düşüncem daha az bir yatırımla piyasada var olan robotların kurulumunu yapmayı öğrenip yaparsan maddi olarak dahaçok kazanırsınız ve daha büyük işler yaparsın.

Hayat senin hayatınız, benim yazmamdaki amaç sana daha verimli yönler göstermek.

Sen tekbaşına cihaz yapmaya çalışırken aynı emekle başkaları hazır cihazları kullanarak dahaçok maddiyatlar kazanıcak.

Amacım seni kötümsemek değil gerçekler hakkında bilgiler verip sana yardımcı olmak.

Hayat senin hayatın, tercihler senin tercihin, kolaygelsin...

bunal beni yalnış anladın, senin bu işleri tekbaşına yapmaya çalışman seni az gelitirecek ancak çok zarar verecektir. ABB, FANUC, KAWASAKİ gibi kolların çalışmasını biliyorsan bunlar hakkında bilgi verki bizde bilgilenelim.

Sen az maddiyatla birşeyler yapıyorsunuz ancak benim düşüncem daha az bir yatırımla piyasada var olan robotların kurulumunu yapmayı öğrenip yaparsan maddi olarak dahaçok kazanırsınız ve daha büyük işler yaparsın.

Hayat senin hayatınız, benim yazmamdaki amaç sana daha verimli yönler göstermek.

Sen tekbaşına cihaz yapmaya çalışırken aynı emekle başkaları hazır cihazları kullanarak dahaçok maddiyatlar kazanıcak.

Amacım seni kötümsemek değil gerçekler hakkında bilgiler verip sana yardımcı olmak.

Hayat senin hayatın, tercihler senin tercihin, kolaygelsin...

Sn; Kabiliyet bize destek verildide biz mi? yapmadık. Müdür olacak herif bize sponsor olmadı hocalarımız inanmadı yapacağımıza, robot kolu dedik herkes kafasını çevirdi. Biz yorulmadan pes etmeden inandık ve yaptık. Bana çoğu kişi hazır alın gibi tekliflerde bulundu almadım! Ve ben mücadeleyi seven biriyim kafama koyduğumu yaparım çalışmasa bile yaparım. Bize sponsor olan varsa biz daha iyilerini yaparız ve inanıyorum yapacağıma.
Şimdi sn; kabiliyet bu sadece bir okul projesi yani bir FANUC robot bir koliyi bir yerden alıp diğer bir yere koyuyorsa bu alette aynı işlevi yapıyo ama 100kg olacakmış 5gram kaldırıyo bilmem analatabildim mi? biz sadece mantığı anlatmaya çalıştık.
Ben burdan çok arkadaşa yardım ettim 2 ay içinde, ve ben cihaz yaparken var olanı almadım var olanı bende yapmaya çalıştım ve yaptım ayrıca her şekillide yaparım buna inancım tamdır.
DEVRİM ARABALARINI kesinlikle izleyelim.

iyi çalışmalar..

"Okuldaki hocalarımızında bilgi yetersizliğinden dolayı program yazılım işi halen sürmektedir." demişsiniz.bu işin can damarı yazılım kısmı.almanya ingiltere vs ülkelerde bu tip projeler oyuncak olarak satılıyor.hocalarına söyle diplomalarını yırtsınlar.elin gavuru pic i yapmıs bizim proflar kullanmaktan aciz(tabi lafım üstüne alınması gerekenler için).bu kafayla millet gider mersine biz gideriz tersine.
neyse bu kadar laftan sonra projenizle ilgili takıldıgınız yerleri buralara yazın yardımcı oluruz.bu sitede yeterince bilgili ve yapmak istediginizi gerceklestirecek kapasitede insanlar var.

aynen öyle valla .....

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,314
Son üye
teslamotor

Yeni konular

Geri