Rs485 unable open port hatası

Merhabalar,

Elimde bir adet GEMO AR2-S-24VDC-MB1 modbus gateway'ı, iX x2 base v7 HMI ekranı, ve BFI-E3-14-0041-3F12 sürücüm mevcut modbus gateway'ı ve sürücüyü panelin arkasında bulunan COM6 3 pinli sokete + ve - olacak şekilde bağlıyorum sıkıntı yok sürücüye ethernet kablosuyla kahve ve kahve-beyaz gemonun gateway'ide üzerinde + - var zaten ikisini paralel bağlayıp panele giriyorum panelinde COM 6 portu;

PİN 1 2 3 SIRASIYLA gnd - RS485 Tx+/Rx+ ve RS485 Tx-/Rx-

modbus gateway ve sürücüyü paralel bağlayıp pinlere girdikten sonra panelden Controllers kısmından ayarlarımı yapıyorum iki ayarıda MODICON/Modbus Master seçerek controller oluşturuyorum sürücü parametre 36 19200 addres 2 yapıp kayıt ediyorum bu arada modbus gatewayında slave adresi 1 fotoğraflar şu şekilde;
er51l66.jpg

m9enyqa.jpg

72e9rwp.jpg

4ipmjcq.jpg

işte sonra controller2 ye tag atıyorum sürücüdeki frekansı ekrana yazdırıyorum denemelik olacakmı diye ama olmuyor bana hata veriyor ekranda sol üstte

Controller1: Unable to open port

ama şu şekilde oluyor ben controller2'yi active tikini kaldırıp tekrar yüklediğim zaman sıkıntısız bir şekilde sürücü ile hmi iletişime geçiyor ama tekrar tikleyip yükleyince unable to open port hatası veriyor

modbus gatewayın pdf'ini iletiyorum

https://www.gemo.com.tr/Files/Other/pdf/AR2-S-24VDC-MB1.pdf

panelden rs485 için portu sçiyormusun . anladığım kadarıyla ki yanlış anlamadıysam ar2 gemonun kendi dahili linki kendi haberleşmesi . gemonun direk modbusu yok . sen bu gatawayi ar2 hattınna bağlayıp o sana modbus slave olma imkanı veriyor .. doğrumu anlamışım .. beijeri biliyorum ama gemo hiç kullanmadım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,152
Kullanıcılar
451,488
Son üye
cp3500

Yeni konular

Geri