Sıralı Hareket

tek hspso ile sıralı hareket yaptrımak istiyorum.
aslında birden fazla hspso ile(birinin done cıkısını digerinin aktif etme kontagı olarak kullanıp) sıralı hareket yapabiliyorum.

ancak kendi devremde çok fazla adım var ve ben tek hspso ile yapmak istiyorum.

bilenler yardım ederse sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sorgulama yaparak yapabilirsin diye düşünüyorum.
Mesela 1. harekette m0'a enerji vererek aktif ediyorsan m0 ile başka bir merker örn m1 aktif olsun.
1. hareket bittiğinde done çıkışı aktif olduğunda,
m1 varsa m0 tekrar enerjilensin ve 2. hareket aktif olsun şeklinde networkler oluşturabilirsin.
İlk adımada diğer hareketlerin kontrolleri için koyduğun merkerleri kapalı kontak olarak şart koyup halledebilirsin.
Bir dene bakalım olmazsa başka şeylerde düşünülebilir.

şu şekilde bir çözüm buldum şu an;
m0 la hspso ya giriyor ve 1. hareket yapıyor. otomatik olarak 2 ye geçiyor.sonra 3 ve 4.

wr de ki değeri bir benim toplam hareket sayımla "karşılaştırıp" eşit olduklarında m0 ı reset ediyorum.

benimki çalıştı. ama eminim bunun daha düzgün bi yolu var .

siz diyorsunuz ki 1. hareket yapıldıgında done cıkış vericek. "VERMİYOR"
bencede vermeli ama vermiyor. hatta tüm hareketleri yaptığında bile vermiyor.
örneğin benim 4 hareketim var 4. süne MEND diyorum. buna rahmen DONE çıkış vermiyor.

Peki sabit bir adım mı giriyorsunuz yoksa servo sonsuz pals alıp sensör switch gibi araçlarla mı duruyor ?

Sabit pals yollamanız durumunda Done aktif olur. Olmuyorsa bir yanlışlık yapıyorsunuzdur.
Ayrıca dediğiniz doğru, tek tablo içerisinde de ekleyebilirsiniz.
O aklıma gelmemişti

Done aktif olmuyorsa

PSO0 için M1996

PSO1 için M1997

PSO2 için M1998

PS03 için M1999 merkerlerinden hangisi size uygunsa kullanabilisin.
Örn, 1. kanaldan sürüyorsan servoyu servo adımını bitirdiğinde m1996 merkeri aktif olur.

evet dediğiniz dogru her adım sonunda "done" çıkış veriyor.
adımlar arasına süre koyunca farkedildi

bu merker leri bilmiyordum.
kullanışlı bişeylere benziyor.

teşekkürler.

hspso komutu ıcerısınde registerlar kullanarak bu ısı halledebılırsın her done cıkısında bı sonrakı atadıgın degerı move yaparak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…