Sıvı Seviye Elektrodu Çok Kireçleniyor

DinTOR

Üye
Kuyumuzda sıvı seviye arızası vardı elektrotları çıkartıp baktım yumurta büyüklüğünde kireç oluşmuş. Normal su kireçlidir diyebilirsiniz ama ben şunu öğrenmek istiyorum.
Bu kireçlenmeyi azaltmak için ne yapmalıyım.
Röle üzerinde
5-50 kohm
ayarı var bu ayar su sertliği için konulmuş
peki bunun kireçlenme ile bir alakası varmı?

"Kireçli su serttir sen 50 kohm a çıkart yine kireçlenirse röleyi değiştir oda olmazsa yapacak bir şey yok" diyebilirmiyiz?

sulu ortamlar için özel olarak dizayn edilmiş seviye sensörleri var. kesinlikle kirece ve neme karşı dayanıklı. ifm electronic'in LM ve LI serisi ürünleri işinizi görebilir.

Benim başımada buna benzer olay geldı,
kuyunuz hava alamıyorsa elektrodlar üzerınde kıreclernme benzeri bir birikim olabilir. Kapak varsa eğer, hava alacak kadar acık bırakınız..

Kuyumuzda sıvı seviye arızası vardı elektrotları çıkartıp baktım yumurta büyüklüğünde kireç oluşmuş. Normal su kireçlidir diyebilirsiniz ama ben şunu öğrenmek istiyorum.
Bu kireçlenmeyi azaltmak için ne yapmalıyım.
Röle üzerinde
5-50 kohm
ayarı var bu ayar su sertliği için konulmuş
peki bunun kireçlenme ile bir alakası varmı?

"Kireçli su serttir sen 50 kohm a çıkart yine kireçlenirse röleyi değiştir oda olmazsa yapacak bir şey yok" diyebilirmiyiz?
5-50 ohm değeri rolenin sıvıya hassaaiyet ayarıdır role ile kireçlenme arasında bir etkileşim olmaz diyebilirim kuyuda su rezervin bol ise bitme yapmıyorsa role kullanma derim

Arkadaşım aslında bu kireç tutma olayı bildiğimiz elektroliz olayıdır...
Eğer kireç tutmayan bir iletken bulabilirsen elektrot yerine onu bağla yoksa; Sık sık elektrot değiştirmekten yada temizlemekten başka yapacak birşey yok.....

elektrotların ikisi de mi kireç tutuyor?
eğer birisi kireç tutuyorsa, kireç tutan elektrodun temizlenmesi için, ara sıra elektrot kablolarını yer değiştirsek nasıl olur diye merak etmeye başladım. Böylece akım yönü değişir ve, bu sefer kireçli elektrottaki kireçler, diğer elektroda doğru gitmeye başlar diye bir düşünce aklıma geldi. Hemen belirteyim, bu konuda bir deneyimim yok. Sadece aklımda böyle bir mantık oluştu. Elinizdeki rölenin çalışmasını, ya da elektrotların yapısını falan bilmiyorum. mesela bazı sıvı ölçme sistemlerinde, alt seviye- üst seviye olayı var. Bir de ortada ortak uç oluyor. Böyle bir sistemde, elektrotların kablo yerlerini değiştirmek, kuyuyu dolu gibi gösterip, pompayı kuru çalıştırmaya ve yakmaya sebep olur.
Bir de çamaşır makinası firmalarının kiraç tutmayan rezistans reklamı aklıma geldi. Sanırım öyle kaplamalar yapılabiliyor metallerin üzerine.

Sağolun arkadaşlar,

Kireç tutmayan bir metal varmı? Bakır kullandım kire tutmadı ama eridi.

elektrodu her kireçlenmede değiştirmek zorunda kalıyorsan bence birkereliğine
ultrasonik seviye sensörü tak bidaha uğraşmassın .

Sıvı seviye rölelerinde elektrolizi önlemek için daha doğrusu elektrotlarda kireç vs birikmesini önlemek, her iki elektrottan aşınma olması için düşük bir alternatif akım kullanılır. eğer iki elektroddaki aşınma veya kireç birikme aynı ise röle elektrotları alternatif akımla besliyordur .Yok aşınma birikme sadece bir elektrotta ise ozaman röleyi elektrotlarını alternatif akımla besleyen röleyle değiştirmek gerekir .

Teşekkürler, sorun Rölede imiş değiştirince çözüldü.

Forum istatistikleri

Konular
129,058
Kullanıcılar
451,330
Son üye
Ahmet.t.

Yeni konular

Geri