s7 200 de bilgileri nasıl kayıt ederim _??_

uffuk

Üye
arkadaşlar şimdi elimde s7 200 226 var. kullandığımız cihazda 3 farklı basıncın değerini belli periyodlarla depolamam gerekiyor ..
makinanın her döngüsünde ortalama 100 defa bu bilgileri kayıt edecek. toplamda 300 değişken bilgisi demek oluyor bu ..
şimdi sorunum şu bu bilgileri nasıl plc de kayıtr altına alırım. ??
bir diğer sorunda bu kayıt edilecek bilgilerin adetleri sürekli oalrak değişiyor. bir programda 200 olursa diğerinde 400 olabiliyor.
bunları düzenli bir şekilde plc hafızasına kayıt etmenin bir methodu var mı ?
en fazla ne kadar bilgiyi kalıcı hafızaya saklarım ?
bu saklama kapasitesini ek modül vs. takarak uzatabilirmi yim ?
Easy view dokunmatik ekran kullanıtyorum bir yararı olur mu ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tbl komutuyla depolayabi̇li̇rsi̇n ayri̇yetten bu kayitlanan datalari fi̇fo i̇lk gi̇ren i̇lk cikar li̇fo son gi̇ren i̇lk cikar komutuyla i̇lk ve son gi̇ren datayi i̇stedi̇gi̇n si̇raya alabi̇li̇rsi̇n baska bi̇r yolda tp panellerde gorebi̇li̇rsi̇n ama log özelli̇gi̇ olan panellerde depolayabi̇li̇rsi̇n bu ha kolay ama ben daha önce log özelli̇gi̇ olmayan panelde alarm sayfasi özelli̇gi̇nden faydalanmistim

kardeş bunlar daha önce görmediğim bilmediğim komutlar ..
bununla ilgili basit bir örnek gösterirsen çözebilirim ..
eevet hmi dan bilgileri yollamak daha pratik ama ben özellikle plc de öğrenmek istiyorum bunu..

Mrb. Hasan Bey

Benim Bir Sorunum var Yardımcı olursanız Sevinirim.
S7 200 Bahsetmiş olduğunuz FİFO ve LİFO özelliklerinden Faydalanarak Reçete Oluşturmak istiyorum. S7 200 Klavuzunda biraz bahsetmiş ama birşey anlamadım.
Şimdiden Teşekkürler.

FIFO :First in first out (ilk giren ilk cıkar)
LIFO :Last in first out (son giren ilk cıkar)
Aradaki datalardan istedigini alabilirsiniz ama yeni bir data girildigi zaman data degisir onun icin recete mantıgında fifo lifo kullanmanızı önermem

önerilerim:
-panel kullanıyorsanız panelde recete özelligi varsa panelden kullanın
-S7 200 plc wizart ında recete olusturabiliyorsunuz
-Oturup kafa patlatıp kendiniz yazabilirsiniz

Öncelikle CPU'na memory cartridge takman gerekio, bendeki microwin sürümü v4.0 sp6. Kontrol ettim cpu 226 data logging desteklio. MC'yi taktıntan sonra wizards kısmından data log wizardı çalıştır, kayıt etmek istediğin değişkenleri tabloya gir, yazılımı download et. Kayıt edebileceğin rakam; hafıza kartı kapasitesi, kayıt şekli (timestampları vs kaydetmek isticekmisin?), veri tipi, örnekleme zamanına göre değişio. Buna göre bi hesap yapıp ayar çekersin.

bu memory cartridge hafıza kartı kağasitesi nelerdir ?
ne kadar hafızada tutabilir ?
fiyatı nedir ?

Selamlar ,
S7300 de direk olarak fifo FB si var mı ? nasıl yaparız bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ? tşk. ederim iyi calısmalar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,777
Kullanıcılar
450,864
Son üye
Fevzikurt

Yeni konular

Geri