S7-200 Elektrik Kesintisi Durumu, Yardım ?

siemens s7-200

diyelim C20 sayıcısı ladder diyagramında network7 de bulunsun. elektrik kesintisi durumunda sayıcının içeriği sıfırlanıyormu? sıfırlanmıyorsa bile programı kaldığı yerden (network7'den) nasıl devam ettiricez? yani bunu ladder da nasıl yapıyoruz. Teşekkürler şimdiden...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
system block/retentive ranges e girin.
burada 6 farklı data alanını istediğimiz yerden istediğimiz kadar "kalıcı" hafıza olarak atayabirsin.
mesela data area kızmını "c" oalrak seçin. offset 20 olsun, number of elements ise 10 olsun.
yani c20 den itibaren 10 adet counter artık elektrik gitse bile kalıcı olarak değerini saklayacaktır.
Elektrik geri geldiğinde CPU kaldığı yerden devam etmez elbet. ilk networkden başlar.
Yazılımınızı bu doğrultuda yapıp kontrol ettiğimiz makinanın kaldığı yerden devam etmesini siz sağlamalısınız.
Kalıcı hafıza alanı eğer piliniz yoksa yaklaşık oalrak 5 gün saklar. Pil var ise 6 ay kadar süre ile saklar. Pil fiyatı yaklaşık 40 tl dir..

mikrodenetleyici simülasyonlarında (proteus gibi) elektrik kesintisi durumunu bile görebiliyorduk. mesela program çalışırken birden programı stop yapıp tekrar çalıştırınca, eğer yazılımında eproma yazdırmışsak son verileri, simülasyonu tekrar başlatınca verilerin saklandığını simülasyonda görebiliyorduk, yani hem kaldıgı yerden dewam ediyordu simülasyon hem de mesela sayıcı en son 10 da kaldıysa, 10 dan dewam ediyordu. s7-200 simülatörde böle bişi yapınca sanki program her defasında bastan baslıo gibi. yani programı herhangi bir anda elektrik kesilmiş gibi yazdım we baslatınca elektriğin kesildiği yerden başlaması gerekiyordu ama simülasyon hep bastan baslatıo sanki. elektrik kesintisi durumunu s7-200 simülatörde göremiyor muyuz yani ? teşekkürler

ps: 6 ay gibi veri saklama durumu olsada, profesyonel programcılar buna guwenerek romda werileri saklamadan mı yazıolar yazılımları? nasılsa pil war, 6 ayada mutlaka elektrik gelir die düşünülüyor mu ? :rolleyes:

PLC de program işleyişi biraz farklıdır.
Diyelim ki 20 satırlık programınız olsun.Cevrim başlarken durum bitlerine bakılır.
Program satır satır işlenir.Sonuclar ara bellege alınır.
20.son satır da işlenince tüm sonuclar topluca cıkışlara atanır ve yeni cevrim başlar.

Yani kaldıgı satırdan devam etmek diye bir sey olmaz.Sonuc aktarılmamıstır ki kaldıgı satırdan başlasın.

PLC de program işleyişi biraz farklıdır.
Diyelim ki 20 satırlık programınız olsun.Cevrim başlarken durum bitlerine bakılır.
Program satır satır işlenir.Sonuclar ara bellege alınır.
20.son satır da işlenince tüm sonuclar topluca cıkışlara atanır ve yeni cevrim başlar.

Yani kaldıgı satırdan devam etmek diye bir sey olmaz.Sonuc aktarılmamıstır ki kaldıgı satırdan başlasın.

anladım dediğini ancak, ben sonuc aktarıldıktan sonrasını düşünüyorum zaten. mesela bi asansör 5.kattayken elektrik kesildi diyelim. sonuc aktarılmış oluyor zaten bu durumda, asansörün son konumu 5 kat, sonuc bu zaten. elektrik gelince displayde asansörun son konumu olan 5 yazacak. s7-200 simülatörde asansörun konum durumunu görmek için diyelimki son konumu çıkışlara atatık. yani 5. kattaysa Q0.5 aktif, 4. kattaysa Q0.4 vs... 5.katta elektrik gitti diyelim, ben simülatörü stop edip tekrar run ettiğimde, Q0.5 çıkışını yanar halde görmek istiyorum. bunun için program yazılımının sonunda asansörun son kat bilgisini rom'a yazdırmam mı gerekiyor, öyleyse de nasıl yapılıyor ? öyle değilse nedir bunun çözümü :confused:
teşekkürler...

bide ben bişiler paylaşayım.
1--uffuk arkadaşımın söylediklerini kesinlikle yapmalısın.
2--asansör konusundada katta iken elektrik gidip gelse bile zaten katta olduğu için (o katın senrörlerini gördüğü için) problem olmuyor.ancak seyir esnasında enerji kesilirse mevcut durumu bi hafıza alanına atmış olman gerekir.
3--programının kaldığı yerden başlamasını istiyorsan
otomatik cycle veya counter değerini sürekli olarak kalıcı hafızaya kaydet, enerji gidip gelince s7200 sm0.1 bitini 1 kereye mahsus olarak çalıştırır, bu çalışma anında enerji gitmeden önceki counter degerini tekrar bu countere atayabılırsın.
sistemini çalıştırınca counter degerın "0" dan farklı olacaktır.

//counter degerin sürekli olarak mw100 içeriğine yazılacak
LD SM0.0
MOVW C20,MW100 (MW100 kalıcı hafıza)

//ilk enerjilendiiğinde mw100 içeriği C20 içeriğine atanır
LD SM0.1
MOVW MW100,C20

//böylece enerji kesinttisi C20 counter içeriğini resetlemez.
77umarım yardımcı olur

uffuk arkadasın da dediği gibi bu sorunu

system block-retentive ranges bölümünden halledebilirisin.
İstediğin sayıcı ve merkerin içeriğini koruman mumkun.
enerji gelince işler aynı yerden devam eder.

encoder değerini elektrik kesintisinde koruyamıyorum ..yardımcı olursanız sevinirim s7 200 de...

encoder değerini elektrik kesintisinde koruyamıyorum ..yardımcı olursanız sevinirim s7 200 de...
encoder değerini sürekli olarak kalıcı bir hafıza alanına aktarman gerekiyor. Elektrik geldiğindeyse sanırım sm0.2 enerji verildikten sonra bir tarama çalıştırıyordu bu bit üzerinden hafızadaki sayıyı programında kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Geri