s7 200 encoder

Sayın dalton_0049 arkadaşım,

S7-200 PLC cpu tipine göre hızlı sayıcı sayısı değişir.

CPU 221 ve 222 de ileri geri yani 2 fazlı sayarsanız 2 adet tek fazlı yani tek yön sayacaksanız 4 adet hızlı sayıcı vardır.

CPU 224 224XP ve 226 226XM de ileri geri yani 2 fazlı sayarsanız 4 adet tek fazlı yani tek yön sayacaksanız 6 adet hızlı sayıcı vardır.

Ayrıca iki yönlü sayımların hızı tüm CPU tiplerinde 20KHZ tek yönlü sayımların hızı 30 KHZ dir.
Siemens katolog verilerini incelerseniz görebilirsiniz.
Aksi takdirde verdiğiniz bilgiler diğer üye arkadaşlarda yanılmalara ve yanlış bilgilenmelee neden olur.

Arkadaşım sanırım ufak bir yanlış anlaşma oldu. Sayın dalton_0049 arkadaşımız plc'nin harici olarak yüksek hızlı sayma yeteneği bulunan girişleri olduğundan bahsediyor.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar simens s7-200 de maximum 2 adet encoder baglama sansınız wardır.I0.0 ve I0.1 e bunlar plc nin hızlı sayıcı, v.s. gibi yüksek frekansta sinyal alabilme kapasitesine sahip olan girişleridir.

Encoder ile plc baglantısı da cok kolaydır .herhangi bir haberlesme protokoline gerek yoktur.sadece encoderin besleme baglantılarını yapın ve sinyal cıkısını plc nin girişine baglayın(I0.0-I0.1 olmak üzere) internette veya cesitli kitaplarda arastırırsanız encoder okumak icin interuplı bir bloga ihtiyacınız wardır.Onuda yaptıktan sonra degeri direk okuyabilirsiniz.

Arkadaşlar simens s7-200 de maximum 2 adet encoder baglama sansınız wardır.I0.0 ve I0.1 e bunlar plc nin hızlı sayıcı, v.s. gibi yüksek frekansta sinyal alabilme kapasitesine sahip olan girişleridir.

Yazdığım önceki yorumu okursanız her bir sayıcı için kullanılabilecek girişleri de belirttim.
Aşağıdaki tablodan da hangi girişlerin ne amaçlarla kullanılabileceğini görebiirsiniz. Anlaşılacağı üzere yanlızca I0.0 ve I0.1 den ibaret değildir

s7-hsc.jpg

Yazdığım önceki yorumu okursanız her bir sayıcı için kullanılabilecek girişleri de belirttim.
Aşağıdaki tablodan da hangi girişlerin ne amaçlarla kullanılabileceğini görebiirsiniz. Anlaşılacağı üzere yanlızca I0.0 ve I0.1 den ibaret değildir

Ekli dosyayı görüntüle 9258

Bu tablo olaya kesin bir nokta koyuyor.

ben 55 kw rus yapım motora tammm 58 kg tel kulandım arkadaslarr

arkadaslar bana s7200 encoder baglantısı tamamda program örnegi lazım ekrandan hem mesafe hemde devir almak istiyorum

arkadaşlar encoderle ilgilibi adet mesafe ayarı yapmak istiyorum bir ekran kulanarak bu ekrana ben yaklaştırma mesafesini yazacağım motor devre girdiğinde yaklaşmaya başlayacak encoder ölcüm yapacak yaklaşma mesafesini cm değerinden ölcerek benim set etiğim değere ulaştığında motru durduracak ben ekranda girdiğim set değeri ve motor calışırken ölcen değeri görmem lazım encoderın a ve b palsini tam olarak nereye bağlamam gerek ekrandaki set etiğim değeri ve okunan değeri hangi ilgili adreslere yazmam gerekirki bu değerleride ekranda görebileyim not-kullandığım ekran delta dop b yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
129,182
Kullanıcılar
451,539
Son üye
mrh46

Yeni konular

Geri