s7-200 IO atamasını değiştirme HK?

graski

Üye
Arkadaşlar makinamızda İnvertör Yüklenme arızasını PLC 'ye Bildiren İnput I0.0 girişi arızalı ve PLC mizde I0.5 adresimiz boş .Bu adresi I0.5 e atamak istiyorum.Cross Reference Tablosundan I0.0 adresinin MAIN (OB1)- Network 7,Line 36 'da Olduğu Yazıyor.ANCAK Programdaki bazı Networklerin Olması gereken Yerde Kırmızı İnvalid Yazıyor.Ne yapmalıyım.( Invalid 7 ).Yoksa plc 'yi komple değiştirmem lazım

" Wiev kısımndan STL görünümüne geçirdim ve networkü gördüm. Direk Adresi değiştirip kaydettikten sonra plc 'ye Download etmem yeterli olur herhalde .Mesajımı okuyan arkadaşlar Bilgilerimi Teyit Ederseniz Sevinirim.:confused:

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
programınızı aratın ve nerede I0.0 adresi kullanılmışsa onu I0.5 ile değiştirin.ve daha sonra programı plc ye yükleyin

tüm programı arayarak müdahele ederek değiştirmektense ( belkide bir yanlışlık yaparak programa zarar vermektense ) müsait bir networke I0.0 ın açık kontağı ile bir M kontağını aktif ederek ve bu M kontağının açık kontağı ilede I0.5 ide aktif ettirmenizin sorununuzu çözeceğini umuyorum. Kolay gelsin.

I0.0 ın açık kontağı ile bir M kontağını aktif ederek ve bu M kontağının açık kontağı ilede I0.5 ide aktif ettirmenizin sorununuzu çözeceğini umuyorum

shox benim sorunumun böyle çözülmesi imkansız ..benim sorumu iyi anlamadın sanırım.PLC konusunda bilgim var ama tecrübem az.Adımlarımı dikkatli atmaya çalışıyorum ..

Taner Beyin cevabını uyguladım..ama gende teşekkür ederim

Son düzenleme:
yazılımı aç, hiç oynamadan yazdır seçeneği ile çıktısını al.
buradan taner.bayırın dediği gibi dikkatli bir şekilde ı0.0 ları fosforlu kalemle işaretle.

veya yazılımın en altında boş bir network'e shox tarif ettiği gibi ;I0.5 ile bir M veya V rölesi çektir, bu röle ilede I0.0 rölesini çektir.. her iki durumdada I0.0 daki girişi I0.5 taşıman gerekiyor.

ancak çok düşük bir ihtimal olsada IB0(bayt) olarak programda komutlar, deger atamaları veya banzer işlemler yaptırdılarsa, ozaman işin çok zor.

umarım sorununu çözersin kolay gelsin.

yazılımını aç daha sonra edit menüsünden replace penceresini aç.Pencerede iki satır göreceksin (find what ve replace with) ilk satıra değiştirmek istediğin adresi yaz (I0.0) ikinci satıra geçerli olmasını istediğin adresi yaz (I0.5).Sağ taraftaki replace all komutuna tıkla proğramındaki bütün I0.0 adresleri I0.5 olacaktır.Eğer replace komutunu kullanırsan teker teker değişir.Stl dilinde yaparsan adresle birlikte sağ tarftaki komutuda yazaman gerekir.burada kopyala yapıştır yapabilirsin.Benim tafsiyem ilk önce basit yazılımda tecrübe et.Kolay gelsin

yazılımını aç  daha sonra edit menüsünden replace penceresini aç.Pencerede iki satır göreceksin (find what ve replace with) ilk satıra değiştirmek istediğin adresi yaz (I0.0) ikinci satıra geçerli olmasını istediğin adresi yaz (I0.5).Sağ taraftaki replace all komutuna tıkla proğramındaki bütün I0.0 adresleri I0.5 olacaktır.Eğer replace komutunu kullanırsan teker teker değişir.Stl dilinde yaparsan adresle birlikte sol tarftaki komutuda yazaman gerekir.burada kopyala yapıştır yapabilirsin.Benim tafsiyem ilk önce basit yazılımda tecrübe et.Kolay gelsin

I0.5 ile bir M veya V rölesi çektir, bu röle ilede I0.0 rölesini çektir.. her iki durumdada I0.0 daki girişi I0.5 taşıman gerekir

I0.0 ın açık kontağı ile bir M kontağını aktif ederek ve bu M kontağının açık kontağı ilede I0.5 ide aktif ettirmenizin sorununuzu çözeceğini umuyorum

Bu ikisi ters ;
ama berkanın dediği yöntem ile olur _

Yalnız I0.0 Arızalı Blink yapıyor (yanıp sönüyor kablo girişi yokken) oksitten herhalde sürekli sıfırda kalsa olurda networkte I0.0 olarak değiştirmeden kalan adres programı hataya geçirecek.bu yüzden I0.0 ile ilgili hiçbirşey kalmamalı.Byte olarak kullanılması hususunu da anladım tamam

Boyluposlu ; uyarılarını dikkate alacağım teşekkür ederim.Arkadaşlar ben programı düzelltim ama bilgilendirmelerinizi almak için konuya devam ediyorum.

Sonra galiba Cross Referansta Kullanılan adreslerin listesi var.Burada I0.0 karşısında LND yazıyor .Yani byte değil kontak olmalı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,208
Kullanıcılar
451,576
Son üye
Helku

Yeni konular

Geri