S7 300 scada programı.

de_staco

Üye
S7 300 PLC ile haberleşebilen Scada programım.Uzun süre test ettim ve bugun foruma eklemeye karar verdim.

- DataBlock dan 20 real + 40 word alanından data okuma.
- istenilen bütün DB alanlarına değer yazılabilir.

herkeze iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• S7 300 SCADA PROGRAMI.rar
    97.9 KB · Görüntüleme: 12
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
çok güzel bir çalışma sanırım c# ta geliştirdin. Source code paylaşabilirmisin ?

Ve bu konuda bilgi verebilirmisin ?

Fazla oluyorum fakat elimde hardware olmadan bu proje plcsim ile haberleşir mi ?

Paylaşım için teşşekürler.

C#.NET de geliştirdim.program ticari amaçla geliştirildiği için kodlarını paylaşmam mümkün değil.Kusura bakmayın.Fakat ilgilenen arkadaşlara her konuda yardımcı olmaya hazırım.
İnternette araştırdığınız taktirde MPI haberleşme ile alakadar hiç bir doküman yada kaynak kod bulamazsınız.
RS232 Sniffer yada serial port monitor gibi programlar Com porta gelen ve gönderilen verileri görebilmemize yarayan programlardır.Bu tarz programları kullanarak com port ile PC ve PLC arasında ki protokolü görebilirsiniz.
Bundan sonrası gelen ve giden verilerinden faydalanarak aradaki protokolü çözmek.İşin en can alıcı noktasıda işte buradan sonrası. Paketler içerisindeki birçok byte alanının ne anlama geldiğini biliniz ki sizde kendi programınızı yapabilesiniz.
Rs232 sniffer programı forumda mevcut. herkeze iyi çalışmalar.

de_staco ' Alıntı:
C#.NET de geliştirdim.program ticari amaçla geliştirildiği için kodlarını paylaşmam mümkün değil.Kusura bakmayın.Fakat ilgilenen arkadaşlara her konuda yardımcı olmaya hazırım.
İnternette araştırdığınız taktirde MPI haberleşme ile alakadar hiç bir doküman yada kaynak kod bulamazsınız.
RS232 Sniffer yada serial port monitor gibi programlar Com porta gelen ve gönderilen verileri görebilmemize yarayan programlardır.Bu tarz programları kullanarak com port ile PC ve PLC arasında ki protokolü görebilirsiniz.
Bundan sonrası gelen ve giden verilerinden faydalanarak aradaki protokolü çözmek.İşin en can alıcı noktasıda işte buradan sonrası. Paketler içerisindeki birçok byte alanının ne anlama geldiğini biliniz ki sizde kendi programınızı yapabilesiniz.

Rs232 sniffer programı forumda mevcut. herkeze iyi çalışmalar.

Ben bu konuda yeniyim, resimlerle programın çalışmasını açıklayabilirmisiniz? Örneğin bir cihazı Scada'nın olduğu PC'ye RS'den bağlayarak cihazın verilerini Scada'da nasıl gösterebilirim?

herhangi bir S7 300 PLC ile PC nin MPI kablo kullanarak bağlantısını yapıyoruruz. PLC nin adresi : 2 Baud Rate ise 187,5 Kbps olması gerekiyor.PLC de DB2 yi oluşturup içerisine 20 double ve 40 word alanını tanımlıyoruz.işlem bu kadar.Program tanımlanan alanları okuyor,db2 içerisindeki tanımlı alanlarada veri göndermenize olanak sağlıyor.

Nacizane görüşüm, program açıldığı anda com port u hemen açmamanız. com port un açılması kullanıcının bir butona tıklaması ile gerçekleştrilse daha güzel olur. bu olmaz derseniz, bilgisayarda com port olmaması durumu için bir hata gösterim prosedürü yazmanız programınızın kullanabiliriği açısından daha güzel olacaktır.

kendi bilgisayarımda com port olmadığı için programınız hataya düşüyor ve kendisini kapatıyor. ilgilenmeniz dileklerimle.

aslında elinizdeki program yanlızca işlevini yerine getirip getirilmediğine dair fikir veren bi program.Yani yanlızca bi taslak.Kullandığım projelerde (S7 200 için ) bahsettiğiniz detayları ekliyorum.Com port ,baud rate , plc adresi , hata prosedurleri , uyarılar vb..

İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

merhaba arkadaşım.
C# ile hazırladığın scada programının linkini göremiyorum. mümkünse tekrar gönderebilir misin?
teşekkür ederim.
iyi çalışmalar

teşekkür ederim hepinize.
Program ektedir.

Ekli dosyalar

• S7 300 SCADA.rar
    105.7 KB · Görüntüleme: 396
slm program güzel ellerinize sağlık.
fakat şu yönde bi geliştirme yapılabilir bende bunun üzerine çalışıyorum araştırıyorum.
haberleşme ethernet üzerinden sağlanırsa daha güzel olur.
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.
teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri