S7 300 Timer Değerini Word ile Atama

mhmtyazici

Üye
Merhaba arakadaşlar s7 300 de bir timerın değerini hmı uzerınden kontrol etmek istiyorum ...
Timer da s5t#10m10s 10ms degerini word ile nasıl atarım.. Yardımcı olursanız sevinirim....

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Önce (atıyorum) MW100 diye bir adres oluştur.Bu MW100 adresini Scada da I/Q Field için tag landır.Sonra PLC içerisinde I_BCD komutu ile MW100 adresini ( atıyorum) MW200 e word olarak çevir.Bu MW200 adresini Timerin TV alanına yaz...

Kolay Gelsin!!!

bunu yopıyorum ama 60 girdiğimde 1 dk 61 girdiğimde 2 dk 62 dirdiğimde 3 dk olarak atıyor yani word katlayarak atıyor ..diyelim 3 yada 5 dk nasıl atayacağım...burada teşekkür ederim..

*HMI da kullanmak için Db'da int alan açın
*var olan fc'de veya yeni fc oluşturun
*kullanacağınız fc bloğun temp alanında, data tipi TİME olan alan açınız.( Adı panel_Time olabilir.)
*move komutu ile DB açtığınız adresi,tempde açtığınız alanı taşınyınız.
*kütüphaneden standart libr içinde IEC içinde FC40 bloğunu çağırınız.
*Fc40 bloğun IN girişine tempdeki adresi,RET_VAL kısmını taşımak istediğiniz alana yazınız.( ör:mw200)
*timerin TV kısmına bu alan adresi yazmanız yeterlidir.

NOT:HMI'den vereceğiniz değer ms cinsindendir.Yani 2000 sayısını girerseniz bu 2sn demektir.Bu dk çevirmek için bir takım matematiksel işlemlerden yapmalısınız.

Kod:
L MD40  //  45.6  panelden
L 1000.0
*R
RND
T MD50  // 45s600ms   Alttaki timera gönder

CALL  SFB    4 , DB4 // SFB4 sistem On Delay timer(DB ister)
  IN:=M0.0
  PT:=MD50        
  Q :=M0.1         //Zaman çıkışı
  ET:=

Son düzenleme:
ladderde yapsanız arkadaslar ıyıce kavrardık ben beceremedım ısın acıgı

s5t#10s 'yi word şeklinde yazmak istersek;
w#16#1010 olacaktır
1010 sayısının binler basamagındaki "1" saniye anlamı taşır.diğer basamaktaki sayılar da ek zaman sürelerini gösterir.eğer binler basamağı 2 olsaydı 10ms , 3 olsaydı 100ms olacaktır yani;
1010 =10sn
2100=10sn vb....

Forum istatistikleri

Konular
128,999
Kullanıcılar
451,209
Son üye
itülüçırak

Yeni konular

Geri