Saksıdan Topraklama?

priz kasasının arkasına 10 luk çivi çakıp onada bi tel bağlayanlarda var arkadaşlar bunatopraklamamı denir sıvalamama mı bilemiorum

Çok komikmiş o kişiği tanımayı çok isterdim şaşırdım rütbeli ve böyle bilgisiz kalması tuhaf biraz ama aynen fıkra gibi :)

İnsanlar rütbelide olsa bizim mesleğimizin ince ayrıntılarını bilmek zorunda değiller. Ancak Bilen bir kişiye topraklamayı yaptırsaymış daha iyi olurmuş.:):):):)

Saksı olayı ile bende karşılaştım hemde bu olayı yapan malesef akrabalardan biri. (kendisibni hiç sevmem) Yeni klima almış servisi toprak hattı istemiş. Elektrikçi çağırıyor 200 lira istiyor. Ben kendim yaparım diyor (kendisi herşeyden anlayan elinden her iş gelen tiplerden) Biz misafirliğe gittik konuşurken benim elektrikçi olduğumu öğrendi bu konuyu anlattı Hattı gösterdi bende dışarıdan aşağı kadar nasıl çekmiş diye bi bakayım dedim aşağı kablo falan inmiyor. Dış üniteden saksının içine bakırı soyup iki tur çevirip sokmuş. Ya tamam hani bu adam ök... o zaman bunu bağlayan topraklama isteyen servis elemanı KDV siz mal..... Nasıl olmuş diye bana soruyor 'gayet güzel saksıda büyükmüş iyi toprak var' dedim. Ne diyim...

biz topraklamaya toprak dedikçe bu tür olaylara daha çok şahit oluruz. köylerimizde metal leğenleri güğümler topraklama elektrodu olarak kullanılır. taş ocaklarında alimünyum çatı artmışsa ondan bile elektrod yapanada şahit olabilirsiniz. hiç birşey yoksa yağ tenekesi bile işinizi görür :)

akşam üstü çok iyi geldi bir anda günün yorgunluğu çıktı yani çok hoş hele keçi işine çok güldüm

komedi ya.. yarıldım gülmekten aslında suluyomuş ama neden tutmadı acaba toprak dimi :D

bir olayda ben anlatayım başımdan geçen:) bir şantıyede elımde avometre binanın ikinci katinda işçiler toplanmış sohbet edıyorlrdı bende yanlarına gıttım sohbet ederken bırı elımdekı avometreye ılgıyle baktı sonunda dayanamadı bu ne usta dedı bende elektrikleri ölçen cihaz dedım adamı acidim oyle olacağını bılseydım mumkun değıl yapmazdım adam nasıl ölçuyor dedı benım maksadım ohm ölçme kademesınde vucudun drencını gostermektı bılgı sahıbı olsun dıye
adama probları yaklaştırdığımda ibrenın hareketını gordu o anda bende anlıyamadım adam anıden fırladı ikinci kat pencereden kendını aşağı attı adamın psikolojik hastalığı yok ama elektriğe fena çarpilmış zamanında bunun etkısını unutmamış adam neysekı bışey olmadı allahtan ama çok uzulmuştum hala unutmuş değılım:)

toprakalmanın amacı zaten fazla elektrigi yayarak yok etmektir kısıtlı bir bolüme koyuldugu taktirde iyi randuman alınamaz vede tehlike inanılmaz derecede artar paylasımın için tesekur ederiz!!

gercekten cok komik yha saksımı:D suluyor bırde allahım askersın arkadasım yha allahtan gulmemeıssın yoksa hapis i boylardın kardesım:D

Forum istatistikleri

Konular
128,820
Kullanıcılar
450,909
Son üye
Kuzey27

Yeni konular

Geri