Sanayide ve 220 de toprak nötr nasıl ayırt edilir?

Fazdan toprağa akım akar bunun neyini açıklayayım resme dikkat ederseniz ölçüm noktasında Şebeke fazı ve nötürü var durum 1 de yani kablo 1 bağlıyken ölçüm sıfır burada hemfikiriz. Durum 2 de yani kablo 2 bağlı fazın yükten dönen akımı toprak kablosu üzerinden geçecek yani ölçüm noktasında sadece fazın akımı geçecek ölçüm noktasındaki nötürden akım geçmeyeceği için ölçü aleti faz akımını ölçecektir. Daha da basit nasıl anlatılır bilemiyorum. Olmazsa şekildeki devreyi deneyip uygulamalı görün derim.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sende şaşırdın sn @emodiyator fazdan geçen akim tooraktan falan dönmez.
Bağlantıda değişiklik falan yok faz ile toprak kablosunu pensampermetreye sokarsan yük akımına yakın değer görürsün.
Bu kadar basit konuyu tartışıyorsunuz ya hayretler içindeyim !!!

abi yani kablo 2 bağlıysa akım toprağa akacak demek istedim. Bu kadar basit söylediğin cümleyi kullanmadım. Yazım yanlışı yapmıştım düzelttim.

abi yani kablo 2 bağlıysa akım toprağa akacak demek istedim. Bu kadar basit
Bağlantıda değişiklik falan yok. Nötr tespit için kabloyu söküp toprağı mı bağlayacağım ne kadar mantiksiz yorum.
Bağlantı ayni sadece faz damarı ile toprak damarını pense sokuyorum ve değer görüyorum bu kadar basit toprak kablosu faz kablosunun penste oluşturduğu indüksiyonu emmez. Bu kadar basit bu kadar net

Resmen uzaylı muamelesi görüyorum abi şekildeki devreyi uygulacağım özetle bağlantıda değişklik yok sen neden farklı anlıyorsun gözünü seveyim ben mi anlatamıyorum. Konu anlaşılmadığı için detaylı anlatmaya çalıştım arkadaşlara dünden beri anlatamıyorum. Dün çaylakelektrikçi arkadaşa telefonla bile aradım anlatamadım dedi uygulama yapıp göreceğim daha ne diyeyim.

Kendinde özetlemişsin zaten ölçüm noktasından yapılan ölçümde akım sıfır ise bağlantı doğru akım var ise hatalı bağlantı.

Normal bağlantıda topraktan akım falan akmaz ifadelerin çelişkili. Her durum için resim çiz öyle izahatte bulun. Yanlış anlaşımalara mahal verme.

''durum 2''de faz-toprak bağlantısı yapılmış ve lambanın yandığını kabul ediyoruz değil mi?

Normal bağlantıda topraktan akım falan akmaz ifadelerin çelişkili. Her durum için resim çiz öyle izahatte bulun. Yanlış anlaşımalara mahal verme.

Çelişkili olan nedir anlamadım. Normalde herhangi bir yükün faz-nötür kablosunu pens içine aldığımızda arıza yoksa (arızadan kasıt toprağa sızıntı) sıfır akımı görürüz.
''durum 2''de faz-toprak bağlantısı yapılmış ve lambanın yandığını kabul ediyoruz değil mi?

Evet aynen öyle

abi yani kablo 2 bağlıysa akım toprağa akacak demek istedim. Bu kadar basit söylediğin cümleyi kullanmadım. Yazım yanlışı yapmıştım düzelttim.
Hem bağlantıda değişiklik yok diyorsun hem 2. Kablo bağlıysa toprağa akım akar diyorsun. Dediğim mantiksiz yorum bu

eğer elinde pensampermetre var ise basit bir şekilde fazdan geçen akım ı nötr kablosunda da görürsün.Eğer pensampermetre yok ise, bir ampulün bir ucuna fazı bağla sonra diğer ucunada sırayla diğer 2 kabloyu bağlayarak deneme yap hangisinde daha parlak yanıyorsa o kablo nötr kablosudur.(önce birini bağla parlaklığa bak sonra o kabloyu sök diğerini bağlayıp parlaklığına bak. 2 sini aynı anda bağla gibi anlaşılmasın.) kolay gelsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…