Santrifüj su kaçırıyor

motor bağlantı klemenslerınde oynama yapılmadıysa ters dönme olasılığı yok ben yenıden montaj yapıldı düşünerek ters dönme olabılır demıştım zaten soldan sağa donuş bellı olur motor fanından gerıye olasılıklar salmastra kaçırıyordur veya kuyuda su yoktur motor gucu yetersız sanmıyorum ama olabılırde vınlama olur guç yetmezse başima geçen bır arızayı yazayım pompa fanları çakıl doluydu sıkışmış hemen hemen kapanmış gıbı motor harıl harıl çalışıyor ıcraat yok tornavidayla tek tek temızledım sorun çozuldu

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet önceden çalışıyordu. Suyu çekmede herhangi bir problem yoktu. Fakat santrifüjin olduğu yere ev yapılınca yerini daha ileri aldık mesafe uzadı. Sonra suyu hiç dışarı çekemedik. Resmini çekip koymayı düşünüyrum.

daha önceleri çalışıyordu yerini değiştirince çalışmamaya başladı. Belki de tesadüftür. Daha ayrıntılı bilgilendireceğim.

Standart santrifüj pompa maksimum 6-6,5 metreden çeker. Sizin zaten su seviyeniz 6 metre imiş birazda boruda kayıp olur 6,5 metreyi geçer pompa bu yüzden suyu çekemiyor. Hava alacağını sanmıyorum bağlantı boru ile sanırım hortum değil. Su sizde kaç metre derinlikte? Pompa kaç beygir?

Ancak hortum varsa giriş ağzındaki hortumu yerine sıkıca oturtun. Hortum rekora girmiyorsa sertse, kaynar suya sokup yumuşatın akabinde rekora yerleştirip kelepçe ile tutturun gene hava alırsa biraz cam macunu ile etrafını kapatın.

Ama bana kalırsa sizin sorununuz emme hattındaki kayıbın 6,5mSS(metre su sütunu) değerinden fazla olmasından kaynaklı. Tek çare 1 metre kadar kazarak motoru suya yaklaştırmak.

Saygılar...

motor bağlantı klemenslerınde oynama yapılmadıysa ters dönme olasılığı yok ben yenıden montaj yapıldı düşünerek ters dönme olabılır demıştım zaten soldan sağa donuş bellı olur motor fanından gerıye olasılıklar salmastra kaçırıyordur veya kuyuda su yoktur motor gucu yetersız sanmıyorum ama olabılırde vınlama olur guç yetmezse başima geçen bır arızayı yazayım pompa fanları çakıl doluydu sıkışmış hemen hemen kapanmış gıbı motor harıl harıl çalışıyor ıcraat yok tornavidayla tek tek temızledım sorun çozuldu

Hocam monofaze motopomplar tek yöne döner klemens kutusuna 4 değil 3 kablo çıkar diğer uç sargının içinden bağlanmıştır. Bu nedenle motor milini aksi yönde döndüremezsiniz.

Saygılar...

Son düzenleme:
merhaba Alper bey dedığınız doğru sargılardan uç kablo çikar içerden bağlanıyor klemens kutusunda bağlananlar var ana sargıya paralel yardımcı sargı bılıyorsunuz ana sargıya paralel yardımcı sargı uçları değıştırılırse motor yonu değişir yanı kondansatör ana sargıya hangı uca bağliysa yon tayınını kondansatör belırler yukarda anlatıldığına gore ters çalışma yok konuyla ılgılı değıl yazdığım bildığımı açıklamak ıstedım :)yanlış anlaşilmada olmasın

Tekin126 hocam selamlar bizim 9 m derinliğinde keson kuyumuz var içine bir adet 50 litrelik hidrofor indirdim hidrofor ile suyun mesafesi 6 m falan titreşimli minik dalgıç pomoa bozuldu dayanmayacağını biliyorduk zaten evimiz bir kat müstakil yapı.Benim sorum şu olacak hocam bende domak marka eski kooperatif malı var 1.5 hp hidrofora bu motorumu bağlasam yoksa bu derin kuyu dalgıçları var hangisi iyi olur hocam domak dur kalklara gelirmi yoksa diğer motorlarmı dayanıklı şimdiden tşkrler

soruyu yenı gordum kusura bakmayın ben olsam dalgiç pompayı takar arkama bakmam diğer pompayı takacaksın yok hava al yok salmastra yıprandı gerçı kapalı sistem hava almaz ama salmastra sorunu çıkarır dalgiç tak tabanda susuz kalmasın sorunsuz kullan dur kalk zaten okadar dur kalk çalışmıyacaksa motor piyasaya surmesınler fabrıkalar

Tekin126 hocam selamlar bizim 9 m derinliğinde keson kuyumuz var içine bir adet 50 litrelik hidrofor indirdim hidrofor ile suyun mesafesi 6 m falan titreşimli minik dalgıç pomoa bozuldu dayanmayacağını biliyorduk zaten evimiz bir kat müstakil yapı.Benim sorum şu olacak hocam bende domak marka eski kooperatif malı var 1.5 hp hidrofora bu motorumu bağlasam yoksa bu derin kuyu dalgıçları var hangisi iyi olur hocam domak dur kalklara gelirmi yoksa diğer motorlarmı dayanıklı şimdiden tşkrler

Pompayı suya yakın koyarsanız santrifüj pompa sorunsuz çalışır. Santrifüj pompada hava yapmanın sebebi ezbere yapılan ekler ve yetersiz işçilik nedeniyle hava yapma problemi görülmesidir. İyi bir tesisatçıya bağlatırsanız hiçbir problem olmaz. Kuyudan çektiğiniz su yeterince soğuksa gövdeyi soğutmada bir miktar faydasıda olur.

Derin kuyu pompasının çalışma basıncı yüksek debisi düşüktür. Eğer basıncı yetiyorsa elinizdeki santrifüj pompayı kullanmak daha mantıklıdır.

Hm-Q grafiğinden bakabilirsiniz pompanın.

Saygılar..

SANTRAFIS POMPALARDA BI YERDEN AZDA OLSA HAVA ALIRSA SUYU CEKEMESSINIZ TESISATI KONTROL EDIP EMIN OLDUKTAN SONRA SATRAFIS POMPAYI BAKIMA GONDEREBILIRSINZ

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,511
Son üye
mustafa?

Yeni konular

Geri