Schneider Zelio Soft 2 Yükselen Kenar ve Düşen Kenar Nasıl yapılır?

Merhaba,

Schneider Zelio Soft 2 kullanıyorum. Yükselen Kenar ve Düşen Kenar Nasıl yapılır? ben bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu, genellikle bir sinyalin değiştiği anda bir işlem başlatmak için kullanılır.

Örnek bir yükselen kenar dedektörü oluşturmak için:

Yükselen Kenar Dedektörü (R_TRIG):

Programda bir rung (çizgi) ekleyin.
Giriş bloğu (Input Block) ekleyin. Bu, tetiklemek istediğiniz giriş sinyali olacak.
R_TRIG bloğunu ekleyin. Bu bloğun girişine az önce eklediğiniz giriş bloğunu bağlayın.

Çıkış bloğu (Output Block) ekleyin ve R_TRIG bloğunun çıkışına bağlayın.

Düşen Kenar Dedektörü (F_TRIG):
Programda bir rung (çizgi) ekleyin.
Giriş bloğu (Input Block) ekleyin. Bu, tetiklemek istediğiniz giriş sinyali olacak.
F_TRIG bloğunu ekleyin. Bu bloğun girişine az önce eklediğiniz giriş bloğunu bağlayın.

Çıkış bloğu (Output Block) ekleyin ve F_TRIG bloğunun çıkışına bağlayın.

Örnek Bağlantı:
I1 giriş sinyaliniz olsun.
R_TRIG veya F_TRIG bloğunun girişine I1 bağlayın.
R_TRIG veya F_TRIG bloğunun çıkışını Q1 çıkışına bağlayın.
Bu işlemi tamamladığınızda, I1 giriş sinyali yükseldiğinde (veya düştüğünde) Q1 çıkışı tetiklenecektir.

Not:
R_TRIG ve F_TRIG bloklarını bulmak için Zelio Soft 2'nin kütüphane bölümünden "Function Blocks" altında arama yapabilirsiniz.

Dikkat: Bu bloklar yalnızca bir kenar tespiti yapar ve her tetiklemede sadece kısa bir süre çıkış verir.

Forum istatistikleri

Konular
128,876
Kullanıcılar
451,000
Son üye
emrezorlu

Yeni konular

Geri