sensör hakkında yardım?

toygar55

Üye
Arkadaşlar,
[URL='https://www.parallax.com/product/29131']eTape Standard Liquid Level Sensor,

hakkında ödev hazırlamam gerekiyor.internetten bir kaç bilgi bulabildim, derledim, toparladım yanlız sensörün çalışma şekli sıvı seviyesi düştükçe çıkış direnci yükselirken sıvı seviyesi yükseldikce çıkış direnci düşüyor cıkış dirençi ile sıvı arasında ters orantı var. peki bu sensör hangi kural veya teoriye göre çalışıyor yani ultrasonikmi veya kapastif sensör mantıgı mı oluyor [/URL]
bana bu konuda bilgi verebilecek veya fikir sunabilecek varsa çok memnun olurum.
teşekürler

Merhaba.Bu sensörü batırdığımız suyu tuzlu su,sensörleri de karbon (grafit) çubuk olarak bir an için de düşünelim.Az elektrolitte seri haldeki bir ampermetreden mi daha az akım geçer yoksa daha çok tuzlu sulu elektroliti tam ilave ettiğimiz de mi? Az elektrolitte daha yüksek dirençle daha az akım geçer veya miliamperlik akım geçer,çok elektrolitte de daha fazla geçecek akımla birlikte ters olarak direnç azalmasını düşünebilirsiniz,su içindeki bu elektotları (Sensörleri) iletken suyla iletime geçen tıpkı bir elektroliz veya elektrokimyasal (akü,şarjlı pil,vb.) olaylardaki gibi tam göz önüne getirerek doğrudan bu basit mantıkla düşünürsek elektrolit kapasitesi ile direncin tamamen ters orantılı olabildiği kolayca da ortaya çıkar.

Buradan hareketle çıkış direnci/sıvı seviyesi direk ilişkisi ancak kapasitif bir sensör mantığına uyar.Ultrasonda ise ulrasonik ses dalgaları verilerek yansıma süresi arasındaki farklar ölçülür,tam bariyer görevi ve yansıma yapmayı sağlayacak olan bazı engellerle.Otomobil park yardımcı sistemleri gibi.Burada bu mantığı doğrudan uygulamak bu çalışma şekline daha uzak,ama kapasitif sensör mantığına ise daha yakın duruyor.Sıvıyı yükseltmekle sıvının akım geçirme kapasitesini artırırsak,direnci o anda düşürmüş,tersi durumda geçen akımı azaltıp devredeki bu direncini ise daha yükseltmiş oluruz,düz mantıkla da düşünürsek.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,869
Kullanıcılar
450,989
Son üye
elektronik evden

Yeni konular

Geri