servo motor ile araba kliması

arkadaşlar kolay gelsin,
bildiğiniz üzere araçlarda klimanın üflediği havanın yönünü tayin eden yuvarlak dönen düğmeler var. ben bu yön tayin eden düğmeyi servo motor ile kontrol etmeyi planlıyorum. bunun içinde model uçaklarda kullanılan servo motorlardan temin ettim. şimdi sırada bir program yazmak var fakat istediğim motorun turunu 60 derecelik açılar ile hareket ettirmek yani 1 2 3 4 5 6 adet düğme olacak ve 1=360 derece 2=60 derece 3=120 derece 4=180 derece 5= 240 derece 6=360 derece diye noktalar olsun ben 1 e bastığında 360 derecede olsun ve düğme 1 de iken 5 e bastığımda 240 dereceye gelsin yani yazdığım programda her düğmeye bastığımda sistem bulunduğu noktayı tesbit edip ona göre nekadar dönmesi gerektiğini hesaplayabilmeli. biraz zor ve karmaşık ama yardımlarınız ile çözebileceğimizi düşünüyorum.
nasıl bir program yazabilirim daha önce buna benzer iş yapmış arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba program kısmı aslında çok basit ancak piyasada bulunan rc servolar genelde 180 derecelik bir alanda çalışır. Ama siz 360 derecelik bir alanda kullanmak istiyorsunuz.Tabi özel üretilen servolar olabilir veya elinizdeki servoyu modifiye etmeniz gerekebilir.

Merhaba program kısmı aslında çok basit ancak piyasada bulunan rc servolar genelde 180 derecelik bir alanda çalışır. Ama siz 360 derecelik bir alanda kullanmak istiyorsunuz.Tabi özel üretilen servolar olabilir veya elinizdeki servoyu modifiye etmeniz gerekebilir.

yardımın için teşekkür ederim ilk fırsatta deneyeceğim takıldığım bir yer olursa tekrar yazarım kusuruma bakma pic konusunda daha yeniyim :)

Forum istatistikleri

Konular
129,226
Kullanıcılar
451,596
Son üye
erenadem_25

Yeni konular

Geri