Servo Torku hakkında yardım

sper122

Üye
Merhaba arkadaşlar benim size danışmak istediğim konu şu servoların özelliklerinde geçen tork değerleri neyi ifade ediyo örneğin bir servo buldum 7.2 voltta 12.7 kg tork güç üretiyo bu servonun ucuna 12 kilo ağırlık bağlayıp komut versem bu ağırlığı kaldırabilir mi ? ;)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Genelde torklar kgcm cinsindendir. Yani şöyle düşün yarıçapı 1cm olan bir makara bağlıysa motor miline ve 12 kg ağırlık bu makaraya sarılıyorsa bir iple mesela evet o motor o yükü kaldıracaktır. Makara yarıçapı 2 cm ise anca 6kg kaldırır

torkun birimi nşa da Nm dir .... yani M=F*x dir Burada F Newton cinsinden kuvveti X m cinsinden kuvvet yolunu ifade eder...
12 kg lık bir tork olmaz kg bir F birimidir yani ;
F=m*g iken burada m kütle g ise yercekimi ivmesini verir ...

tork ise yukarda bahsettiğim gibi F*x dir yani kg*m dir ki buda Nm demektir..

şimdi eğer yarıcapı r=1 m olan bir makara için motor milinin redüktör kullanılmadan direk makaraya bağlı oldugunu varsayarsak ;
motorun max Torku 12kgm ise 12kgm/1m=12 kg lık bir kuvvtle cekebilir anlamına gelir...

Forum istatistikleri

Konular
129,552
Kullanıcılar
452,174
Son üye
ibrahimgrby

Yeni konular

Geri