Sieg C6 CNC çevrim projesi

Konuyu çok iyi takip edemedim. Geçmiş sayfalarda konuşuldu mu bilmiyorum.

1) Bu tarz tezgahları mach3 ile kullanırken diş çekmek için aynanın devrini mach3 ün ilerlemesi ile nasıl uyumlu hale getiriyoruz.

2) Bildiğim trifaz asenkron motora enkoder takarak servo spindle elde etmiş olurmuyuz ? Olursak bunu mach3le nasıl tanıştırıyoz

3) Suat abi kırlangıç kızakların kızakların ilerleme hızından memnun musun ? Malum kırlangıç kızaktaki sürtünme kare kızağa göre hayli fazla ve eksen motorunu daha fazla yük binmiş oluyor.

Evet gecmis sayfalarda var.

"Spindle indexing" is milinin esit parcalara bolunmesiyle yapiliyor. İs miline indeksleme csrki (indexing wheel) takilir. Bu carkta kac indeks isteniyorsa o kadar sensor kanali bulunur. 60 kanal varsa is milinin hassasiyeti 1/60 olur. Bu kanallardan 1 tanesi digerlerinden daha derin olur. Onun icin bir sensor daha kullanilir. Amaci is milinin start noktasini belirlemektir. Buraya kadar 2 sensor oldu. Bazan sensor sayisi 3 olabilir. 3. sensorun gorevi is milinin ters yonde donmesini algilamak ve kontrol etmek.

Mach3 indeksleme destekliyor ams sadece 1 indeks kullanilabilir. O da start indeksi. İs mili donerken Mach3 milin hangi konumda oldugunu sensor indeksi okudukca gonderdigi sinyalden anlar. Cok indeksli sisteme gore ilkel cunku motorun devri herhangi bir nedenle duserse dis cekme operasyonu tehlikeye girer.

2 ve 3 sensorlu indekslemeyi LinuxCNC destekliyor. Ben ilerde LinuxCNC'ye gecmek istedigim icin 2 sensorluk bir cark yapip taktim ama simdilik Mach3 kullanacagim.

2) Hayir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tatildeyken yordum seni abi açıklama için teşekkür ederim. Şimdi konuyu baştan sona okudum. Enkoder/yani indeks olayını gördüm.

LinuxCNC uzun zamandır bende çok merak ediyor denemek istiyorum. Bi kontrol kartı alıp denesem mi acaba diyorum boşta router varken

Çok NET oldu. Korktum

Zati bende onu diyecem. Ne demiye indekis falan uğraşıp duruyoz. Mach3 zati encoder girişi destekliyor. Enkoderle olmaz mı diyecektim. Bu konu möhüm bende torna şiittirecem

Bu arada yanlış okudum bilmiyorum bu inverter sürücülerin encoder girişli olanları da varımış sanırsam. Bizim işimize yarar mı ola ?

Spindle motor olarak step motor ya da servo kullanmiyorsan hic bir faydasi yok.

Mesela spindle motor olarak step motor taktin. Bir de enkoder taktin. O makineyle krank mili isleyebilirsin.

Zati bende onu diyecem. Ne demiye indekis falan uğraşıp duruyoz. Mach3 zati encoder girişi destekliyor. Enkoderle olmaz mı diyecektim. Bu konu möhüm bende torna şiittirecem
İlk daş çıktı,,
Biri beni dövecek,, [emoji38]

Mesela spindle motor olarak step motor taktin. Bir de enkoder taktin. O makineyle krank mili isleyebilirsin.
Yanlış düşünüyorsun Suat 'cım. Komşuda Kayar cnc var (Eski bir model) kater ler servo olmasına rağmen spindle AC motor, encoderli olarak çalışıyor.

İşin aslına bakarsan Bende servo düşünmüyor değilimde Kullanacağım tornanın ayna motoru 7,5 KW . 7.5 KW servo ocağıma incir tarlası kurar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…