Sigorta Akımı Seçimi

Linye hattına konulan sigortanın amacı linyeyi korumaktır. Bu linye hattının kesiti çekilecek olan akıma ve gerilim düşümüne göre belirlenir. Kesit belirlendikten sonra ise sigorta seçimi yapılır. Seçilecek olan sigortanın akım değeri, kablonun akım taşıma kapasitesinden daha küçük olmalıdır. Çünkü amaç kablonun üzerinden taşıyabileceğinden fazla akımın geçmesini önlemektir. Bir diğer şart, sigortanın akım değerinin bağlanılan cihazların toplam akım değerinden yüksek olmasıdır.

Bu durumda bulduğumuz akım değerinden yüksek olan ve kullanacağımız kablonun akım taşıma kapasitesinden daha küçük olan her sigortayı kullanmak mümkündür.

Bana göre kablo anma akımına yakın sigorta kullanmak daha uygundur. ileride aynı hattan başka alıcıda beslemek isterseniz ve kesitte yeterliyse, sigorta değişimi yapmaya gerek kalmaz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Linye hattına konulan sigortanın amacı linyeyi korumaktır. Bu linye hattının kesiti çekilecek olan akıma ve gerilim düşümüne göre belirlenir. Kesit belirlendikten sonra ise sigorta seçimi yapılır. Seçilecek olan sigortanın akım değeri, kablonun akım taşıma kapasitesinden daha küçük olmalıdır. Çünkü amaç kablonun üzerinden taşıyabileceğinden fazla akımın geçmesini önlemektir. Bir diğer şart, sigortanın akım değerinin bağlanılan cihazların toplam akım değerinden yüksek olmasıdır.

Bu durumda bulduğumuz akım değerinden yüksek olan ve kullanacağımız kablonun akım taşıma kapasitesinden daha küçük olan her sigortayı kullanmak mümkündür.

Bana göre kablo anma akımına yakın sigorta kullanmak daha uygundur. ileride aynı hattan başka alıcıda beslemek isterseniz ve kesitte yeterliyse, sigorta değişimi yapmaya gerek kalmaz.

Sayın hemmuhtemek Bey,

Herseyi güzel anlattiniz fakat neden akim 6.4 A iken sigorta 3*20 A seçildi? Bunu ispatlayabilecek ya da kesin sebebini söyleyebilir misiniz?

kablo kesiti 2,5 mm2. 2,5 mm2 kablonun taşıyabileceği akım kaç amperdir?

Sayın Hemmuhhemtek Bey,

Google Image Result for http://damlapano.com/img/kablo.jpg

Buradan Kablo akim tasima kapasitlerine baktigimiz zaman 3*2,5mm2 kablo toprakta 36A , havada ise 25A yazıyor. Yanlis bakan ben miyim yoksa yanlis tabloya mi bakıyorum?

Google Image Result for http://www.*****************/admin/uploads/haber-ici-resimler/tablo1.JPG

Dogru olan tablo bu mu acaba? Bizi ilgilendiren boru içinden gecen akimin değeri mi oluyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar Sayın Binbaşı ;

İlginiz için Size nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. Uzun yazınız için(iyi anlamda , yanlış anlaşılmasın) ve ayırdığınız vakit için size çok çok teşekkür ederim...

Uyarınız İçin çok teşekkür ederim hemen Mesaj kutusunda gönderdiğim mesajları azalttım.

Yaklaşık olarak 25-30 kg bir yük olacağı için tavsiyeniz ile birlikte çelik dübel kullanımının uygun olacağını düşünerek harekete geçeceğim.

Herşey için çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Slm Sayın KocaeliKlımacı..Ağırlığın bu boyutta oldugunu bilmiyordum...Ona göre cevap yazardım...;) Bu arada sana gönderdiğim son mesaj gitmemiş..Kusura bakma kardeşim..

Sayın Fırat1986 istersen biraz saygılı ol..Uyarı yaptıgın kişi Binbaşı Hocamız..Arada sırada böyle aralarda bu şekilde açıklamalar yapılır...

Özel mesaj sorunuz: Bu normal plastik dübelleri tuğlada kullanmakta herhangi bir sakınca var mıdır ? içi boş tuğla veya gazbeton malzemeye sabitlenecek...Saygılarımla...

Merhabalar.Estefurullah,sorduğunuz konular hem elektrik hem mekanik konularda,yani hem makineci,hem de elektrikçiler için ortak olan konulardır,daha doğrusu her meslekten ustanın,teknikerin,teknik insanın veya bir inşaatçının da mutlaka karşılaştığı gündelik konulardandır sn.KocaeliKlimacı.Sizinle sohbet ettikten sonra ben de tesadüf olarak tam bu konuyu MEGEP'ten uydu-çanak bağlantıları montajındaki çelik dübeller konusunu okuyordum dün akşam pc arşivimden.

Plastik dübelleri evde yağlı boya tablo,resim,aplik lamba,vb. duvara asarken kullanırlar elektrikçiler bunu bilirsiniz.Bir de çok sağlam ve yerinden hiç çıkması istenmeyen,delinen delik yüzeyinden hiç kayıp gelmemesi (İçinde çelik uçları genişleyip yumuşak zeminlere çok sıkı tutunan),büyük yükleri zor şartlarda (Uydu-çanak montajındaki gibi,rüzgar,kar,fırtına,darbe,vb.) taşıması istenen koşullarda çelik dübel kullanımı yoluna gidilir.Çanak montajını Sönmez elektronik'teki elektrikçilere ücret karşılığında yaptırmıştım,matkapla balkon korkuluk demirlerini delerken elmas matkap uçları çok da ısınmıştı bu değerli 2 ustamın.

Tuğla da briket gibi matkapla delindikten ve plastik dübel de konulup çakıldıktan sonra,eğer üzerine monte edilen yük,çanaktaki gibi bir ağırlık (Aşırı kuvvet) oluşturursa,yerçekimi kuvveti (Kendi ağırlığı) nedeniyle aşağıya doğru bir döndürme kuvveti (Momenti) kısmen de oluşturmaya çalışırsa,mutlaka çelik dübel kullanın,ayni çanak montajında olduğu gibi.Aksi taktirde aşırı yüklerde yerinden çıkabilme durumu da doğabilir,bu risk vardır her zaman.Çelik dübellerin ise kuvvet karşısında yerinden oynama,çıkma ihtimalleri hiç yoktur.Ama kalın doğalgaz borusu örneğindeki ağır iletim hatları gibi olmayıp da,basit bir resim asılacaksa tuğla,briket bir duvara,tabiki plastik dübel o zaman yeterlidir,çelik dübel de çok lüks olur.Dübel konusundaki bu ayrımı zaten mutlaka biliyordunuz,ama biraz kritik ve can alıcı noktalarından ben tekrardan bahsetmiş bulundum.Umarım size yardımcı da olabilmişimdir bu konuda sn.KocaeliKlimacı.

Birimiz hepimiz,hepimiz birimiz için varız şu forumda ve dünyada.Benim kendi felsefem bu şekildedir.Aklınıza takılan basit veya karmaşık olsun,ama her türlü konuyu hiç tereddüt etmeden de sorabilirsiniz.Elimden geldiği kadar da yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Çok Önemli Not: Sn.KocaeliKlimacı özel mesaj kutunuz tam dolduğundan ve konu da çok önemli olduğundan,ben özel yerine genelden cevapladım bu sorunuzu kusura bakmayın.Çünkü konunun aciliyeti,ivediliğinin de ayrıca bulunabileceğini düşünerek böyle davrandım.Mesaj kutusundaki bazı mesajlarınızı silerseniz,eskisi gibi yine özelden sizinle görüşebiliriz.Hoşçakalın.Tekrar kolay gelsin.Saygılarımla.[/QUOTE]

Sayın Binbaşı Hocam özür dileyerek çanaklarda kullanılan çelik dübeller tuğlaya çakılırken tuğlanın deliğini genişleterek gitmez mi? Normalde beton kısımlar delinerek çelik dübeli sert bir biçimde çakılarak monte edilir... Tuğlayı zedeleyip deliğini daha da genişletmez mi acaba? Yük ağırsa klımacıların dış ünitede kullandığı plastil yutong(gazbeton) dübeli daha uygun olmaz mı? Yanılıyorsam affola...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Slm Sayın KocaeliKlımacı..Ağırlığın bu boyutta oldugunu bilmiyordum...Ona göre cevap yazardım...;) Bu arada sana gönderdiğim son mesaj gitmemiş..Kusura bakma kardeşim..

Merhabalar Sayın DGN FRT;

:) Bu sorum panodan ayrıydı,pano ufacık bir sayaç panosu da bu farklı :) panoyu normal plastik dübelle halledeceğim de bu yük belirttiğim gibi..

Estağfirullah önemli değil : )

Saygılarımla...

Merhabalar Sayın DGN FRT;:) Bu sorum panodan ayrıydı,pano ufacık bir sayaç panosu da bu farklı :) panoyu normal plastik dübelle halledeceğim de bu yük belirttiğim gibi..Estağfirullah önemli değil : )Saygılarımla...
Saygılar kardeşim..Mesleğinde başarılar... Allah tehlikelerden korusun seni...

Sayin kocaeli klimaci,
İ=P/1.73*U*cos fi ise
İ=4000/1.73*380*0.95=6.4 A dolayisiyla akim degeri dogru.
Peki sigorta neden 3*20 A secildi?

Merhabalar...

Bu cihaza kullanılan kesit,2.5mm ve bu kablonun akım kapasitesi 25A'dır. Bu max değer olduğu için 20A sigorta seçildiğini düşünüyorum. ileride karıştırıcı yerine daha güçlü bir cihaz takılırsa sigorta değişimi gerekmesin diye olabilir...

Saygılarımla..

Binbaşı Hocamdan cok cok ozur dılıyorum... Umarım kabul eder...

Forum istatistikleri

Konular
129,450
Kullanıcılar
452,009
Son üye
sanver19

Yeni konular

Geri