Sigorta seçiminde hata

kendim araştırıyım dedim :)
Otomatik_sigorta_ic_yapisi.jpg

bu sayfada da bilgiler var: Otomatik Sigorta

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sigortaya nerden giriş yapılırsa yapılsın çalışıyor,ancak dip kontaktan giriş yapilmasi daha doğru.
Bazi markalarda,mesala siemens de, sigorta vidasının biri digerine gore daha asagidadir,giriş asagida
olandan yapilir.Bazilarinda ise her iki taraf vida/klemens ayni görünümdedir,uygun olan bir
yönden giriş çikiş çalişmasini etkikemez.

başima gelen olayı anlatayım ben de faz girişinialttan bağlıyordum çünkü bina tesisatında linyeler sigorta kutusunun üstünden giriyorlar sonra
fabrikada çalışmaya başladık pano topluyoruz ve faz girişini üstten yapmaya başladık tabi elimiz alışti birgün bir iş geldi sigorta kutusu toplayacam sigortaları taktım tam bağlayacağım şaşırdım faz köprülerini üsten mi girsem yoksa alttanmı
hazır köprü bara kullanacaktım ve sigortanın raydan cıkartma aparatı altta idi barayı alttan takarsam aradan bir sigorta değiştirmek gerekirse barayı tamamen cıkartmak gerekecek faz barası üsten takılırsa aradan sigorta değişimi cok kolay
seçim sizin altan veya üsten sigorta köprüsü fark edermi bilmiyorum

Fazı yukarıdan bağlarsanız sigorta nasıl koruma vazifesi görür Sayın İkayserili?

Benim bildiğim sigortanın alt kısmına enerji verilerek üst kısmından dağıtılır.

yön farketmez diye dusunuyorum

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

ıkı yondende baglantı yapılabilir hıc sıkıntı yasamadım mantık ust bence

Viko Firmasından Mühendis Erdem Bey beni bugün aradı. Sigorta eşiğinin firmalar arası değiştiğini ve her firmanın farklı uyguladığını yazdı. Şimdi Siemens sigorta da taktığım evin içinde vardı. 10 amper ve 16 amper eski tip sigortalar. Bu sigortalar kısa devre yapınca atmadı. Hatta sitede arkadaş pens ampermetre ile ölçüm yaptığında Siemens sigortaların amper değerini gördüğü halde atmadığını yazmıştı. Viko Firmasından Erdem Bey'le gayet mütevazi şekilde yarım saatten fazla konu ile ilgili konuştuk. Bence sigortanın kısa devrede atması hiç atmamasından daha iyidir. Sizler bu konuda ne düşünürsünüz?

en azından koruma yaptığını bilerek için rahat olur. kısa devrede atmayacakta ne zaman atacak.
haberlerde orduda Alpek kablonun yanışını gördüm. kimse bu durumda kalmak istemez bence

Konu dışı ama neden Elektrik kurumu alpek aliminyum kablo kullanır direklerarası bağlantılarda? Bakır daha ucuz değil mi?

Bir de canım sıkıldı ve bıçaklı buşonun 4 vidasını sökünce kum döküldü. Kumu neden içine koymuşlar. Onsuz da olur gibi geliyor. Resmen deniz kumuydu.

alpek genelde sıkıntılı yerlerde kullanılıyor. yukarıdaki resimde yaklaşma mesafesi kısa olduğu için kullanılmış mesela
bakır alüminyum'a göre pahalıdır.
NH ve eski buşonlu sigortaların içerisine yaanlış bilmiyorsam soğutma amaçlı konumuş olabilir.

kardeşim otomatın kacak akım kesme kapasitelerine baktınmı hiç tesisatta c tipi otomat kullanılmaz c tipi otomatlar motor koruma devrelerinde kullanılır sayac giriş sigortası en az 40 amper 10 Ka olmalı 3Ka takılırsa evdeki herhangi bir kısa devrede hem içerdeki otomat hemde sayac üzerindeki otomat aynı anda atar olay otomatların aşırı akım kesme kapasitelerinde bitiyor siemens in en düşük aşırı akım kesme kapasiteli N tipi w.otomatı 3Ka dir viko ve günsan gibi firmalarda bu değer en düşük 1,5Ka dir daha doğrusu ucuz olduğu için malzeme satanlar 1,5 Ka satarlar siemens,schneider gibi markaların pahalı olmasının sebeplerinden biride budur ayrıca otomatların giriş üsttendir girişi alttan yaparsanız ray a tutturma klips ini kontrol edemezsiniz :) saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,875
Kullanıcılar
450,999
Son üye
tiny

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri