Simetrik Kısa Devre Akımı?

burakzobar

Üye
Merhabalar.
Mvr1PM.jpg

şöyle bir sorum var. Kısa hat şemasını
YNAdMk.png

şu şekilde çizdim.
Toplam eşdeğer empedans = (0,017+0,1930j) I"k = 19,6616kA Ip= 49,2935kA Ik = 14,885 kA. Fakat simetrik kısa devre akımı olan Ib yi nasıl bulacağımı bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Bu konuda yeniyim. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ona göre bir açıklama yaparsanız mutlu olurum. İyi forumlar dilerim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar.
Mvr1PM.jpg

şöyle bir sorum var. Kısa hat şemasını
YNAdMk.png

şu şekilde çizdim.
Toplam eşdeğer empedans = (0,017+0,1930j) I"k = 19,6616kA Ip= 49,2935kA Ik = 14,885 kA. Fakat simetrik kısa devre akımı olan Ib yi nasıl bulacağımı bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Bu konuda yeniyim. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim ona göre bir açıklama yaparsanız mutlu olurum. İyi forumlar dilerim.
http://www.genetek.com.tr/Upload/Dosyalar/Kısa devre.pdf Süper bir döküman .

Bu mevzuların detay incelikleri için ya kitap satın almalısınız ya da okulunuzun kütüphanesine başvurmalısınız . Yüksek gerilimde kısa devre hesapları her zaman her kesin bütün detayları ile uğraştığı bir mevzu değil malesef , bu yüzden ancak TEİAŞ tan bir arkadaş forumda varsa o cevap verebilir . Ayrıca siz kısa devre simetrik akıma Ib diye belirtmişsiniz benim verdiğim dökümanda Ik'' diye belirtilmiş , fark yok arada .

I"k diye belirtilen kavram kısa devrede "başlangıç kısa devre akımı" olarak belirtiliyor. Ben o değeri 19,661 kA olarak buldum. İlkte de belirtmiştim. Anladığım kadarıyla bu değeri IrM 'ye böleceğim ve 'u' katsayısı bulup bunu I"k değeri ile çarpacağım fakat, IrM değerini nasıl bulacağımı bilemedim.

Aldığım eğitimin üzerinden neredeyse 15 yıldan fazla bir zaman geçmiş. Ancak yardımcı olmak adına bir kaç yabancı kaynağı taradım ve sonuç olarak sorunuzun cevabı için durum şöyle.

IEC 60909'a göre Ib'nin tanımı;
Ib=Short-circuit breaking current(Kısa-devre kesme akımı)
Peki hangi andaki kısa devre kesme akımı?

subtransient, transient ve steady-state olmak üzere kısa devrenin üç zaman aşaması var ve steady-state'den önce, bu Ib akımı oluşur ve Ib'nin değerini; kısa devre akımının ortaya çıkması ile anahtarlama elemanı üzerindeki kontakların ilk ayrılması arasındaki en kısa süre belirler ve Ib'nin değeri;

Ib = μ . I"k dır.

Bu formüldeki μ = minimum zaman gecikmesi tmin ve I"k / Ir oranı(bu oran generatörün nominal akımı Ir ile birlikte subtransient ve transient reaktansların etkisini ifade etmektedir.) tarafından belirlenen bir katsayıdır.

tmin zamanı(minimum zaman gecikmesi); koruma rölesinin minimum çalışma zamanı ile bu rölenin bağlı olduğu kesicinin en kısa açma zamanın toplamıdır. Yani kısa devre akımının ortaya çıkması ile anahtarlama elemanı üzerindeki kontaklarının ilk ayrılması arasındaki en kısa süre tmindir.

Bu durumda senin ihtiyacın olan bilgi tmin ve Ir değeridir. Bu değerleri bulduktan sonra aşağıdaki grafikten μ değerini bulup, yukarıdaki formüle yazarsan, Ib değerini bulmuş olursun.

mü katsayısı grafiği.png

Son düzenleme:
İlginiz için çok teşekkür ederim. Örneği aldığım kişiye sordum hakikaten μ değerini vermeyi unutmuş. Fakat kesme akımının 3 farklı değer alabileceğini bilmiyordum öğrenmiş oldum. Sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,879
Kullanıcılar
451,013
Son üye
y0021200

Yeni konular

Geri