sizce ne yapmalıyım

brl17

Üye
arkadaşlar 2 adet 110 beygir dalgıç pompam var çalışan trafomda 400 kva trafonun hemen yanında pompalarım şimdi ise trafodan 200-250 metre mesafeye yeni bir dalgıç pompa kurmayı planlıyoruz buda 110 beygir olacak benim trafom bu yükü kaldırırmı yeni dalgıç için açık hatmı yoksa yeraltından kablo mu döşememi tavsiye edersiniz birde dip not şu anda ölçüde 400/5 akım trafosu var ve sayaçtan 3,16 A akım geçiyor faz başına ve pompalarım sürekli çalışıyor trafo gücünde tereddütüm var bir fikir verirmisiniz yeni pompaya yeni trafomu koymalıyım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar 2 adet 110 beygir dalgıç pompam var çalışan trafomda 400 kva trafonun hemen yanında pompalarım şimdi ise trafodan 200-250 metre mesafeye yeni bir dalgıç pompa kurmayı planlıyoruz buda 110 beygir olacak benim trafom bu yükü kaldırırmı yeni dalgıç için açık hatmı yoksa yeraltından kablo mu döşememi tavsiye edersiniz birde dip not şu anda ölçüde 400/5 akım trafosu var ve sayaçtan 3,16 A akım geçiyor faz başına ve pompalarım sürekli çalışıyor trafo gücünde tereddütüm var bir fikir verirmisiniz yeni pompaya yeni trafomu koymalıyım

çalışır ama tek tek devreye alman şartı ile.

110/1,34=82 kw eder.3adet dalgıç pompa olacaksa=3*82=246kw eder.400kva=320kw eder.yani trafonuz kaldırır fakat demeraj akımına dikkat etmek gerekir.

400 / 5 = 80 çevirme oranından 80 x 3,16 = 252,8 A yapar. Yani 3 pompayla 380 A akım olacaktır ortalama olarak. 400 kVA trafonun sekonder akımı 578 A falan olması gerekiyor 400V için. Yani yeterli olacaktır. Ancak Motorların için ilk kalkış anındaki akımlara dikkat etmezsen trafon zorlanabilir.

arkadaşlarımızın dedigi gibi ilave 110 beygir gücü pompanıza tarafo gücünüz yetiyor.ancak 250 mt mesafe diyorsunuz.bu mesafeye aktaracagınız elektirigin kablo
kesitinide göz önünde bulundurun.çünki kablodaki uzunluk arttıkça kablo iç direnci artacak ve besleme kablonuzdaki voltajı düşecektir.

Forum istatistikleri

Konular
129,213
Kullanıcılar
451,577
Son üye
Wertkaan

Yeni konular

Geri