SMM Belgesi Hakkında

Arkadaşlar öncelikle merhabalar.Ben özel sektörde çalışıyorum fakat smm belgesi alıp büro sahibi yada ortağı olarak ag ve og proje işleri ve otomasyon işleri yapmayı düşünüyorum fakat özel sektörde çalışmam nedeniyle büro tescil belgesi alma , proje yetkimi kullanabilme hakkında bilgim yok bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Arkadaşlar öncelikle merhabalar.Ben özel sektörde çalışıyorum fakat smm belgesi alıp büro sahibi yada ortağı olarak ag ve og proje işleri ve otomasyon işleri yapmayı düşünüyorum fakat özel sektörde çalışmam nedeniyle büro tescil belgesi alma , proje yetkimi kullanabilme hakkında bilgim yok bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Çevren yoksa sürekli iş alıp masraflarını çıkarabileceğin hiç bulaşma kardeş. İllaki girecem diyosan bilgin olsun piyasadaki diğer smm'li arkadaşlar iş almak herşeyi deniyorlar, projeji zaranına yapıp abonelikten veya yılda 1-2 kez denk gelirse taahhüten para kazanıyorlar. Yapılan bana göre %10 mühendislik geri kalan %90'nın ismini sen koyy....

anlıyorum arkadaşım öğrenmek istiyorum sadece bu durum için ne yapabilirim diye.Mühendislik kavramı zaten sürünmede kendi alanından başka her alanda çalışıyor insan mecburen.

öncelikle emo'nun düzenlediği 1kV altı-1 kV üstü smm eğitimine katılman gerekiyor. Benim 1000 tl falan masrafım olmuştu eğitime ve bu eğitim yaklaşık 5 gün falan sürüyo ve eğitimde herhangi bir sınav yok eğitim sonunda bilende bilmeyende smm belgesi çıkarmaya hak kazanıyor. Daha sonra smm bt belgesi çıkarıp projelere imza atma yetkisi kazanacaksın ama smm bt belgesi çıkarmanın birsürü bürokrasisi var şartları sağlayıp smm belgesi çıkarırken onada 600-700 tl civarı masrafın olur. smm belgesi çıkarıktan sonra Belediyeye kayıt için 600 tl, maliyeye kayıt için yine bir mevla gerekiyo... yani hem sermayen olacak hemde çevren...ayrıca işin bürokrasisini emo'dan ayrıntılı öğrenebilirsin..kolay gelsin..

yorumları okuyorumda özel iyi diyen var devlet iyi diyen var kimsede kendi işini kurma düşüncesi yok olanada yorumlarla engel olmaya çalışılıyor ,devlet kendi işini kurmak isteyene yüz milyar destek veriyor beyler korkmayın risk almadan rısk olmuyor

yorumları okuyorumda özel iyi diyen var devlet iyi diyen var kimsede kendi işini kurma düşüncesi yok olanada yorumlarla engel olmaya çalışılıyor ,devlet kendi işini kurmak isteyene yüz milyar destek veriyor beyler korkmayın risk almadan rısk olmuyor
yüz milyar :confused::confused: yüz bin tl olmasın kardeş o yüz milyar biraz fazla:rolleyes:

neresi veriyormuş o yüzbini

devlet destek veriyor ama bildiğim kadarıyla geri ödemeli derstek veriyor.
kendi işini kurmak isteyen elbette kurmalı girişken olmalı.
bu durum kişinin yapısıylaa ilgili bişey. kişi yerinde duramayan yogun tempoya dayanabilriim diyosa o zaaman özel seçmelidir.yok eğer devlette kafa dinlerim salla başı al maaşı derse o zaman da kişinin bileceği iş .
saygılar ve sevgilerle arkadaşlar

devlet destek veriyor ama bildiğim kadarıyla geri ödemeli derstek veriyor.
kendi işini kurmak isteyen elbette kurmalı girişken olmalı.
bu durum kişinin yapısıylaa ilgili bişey. kişi yerinde duramayan yogun tempoya dayanabilriim diyosa o zaaman özel seçmelidir.yok eğer devlette kafa dinlerim salla başı al maaşı derse o zaman da kişinin bileceği iş .
saygılar ve sevgilerle arkadaşlar
Emin olun devlette bazı kurumlarda özellikle elektrikle birebir ilgili kitlerde durum böyle değil yani düşündüğünüz gibi kafa dinleme salla başı al maaşı olayı en azından benim çalıştığım kurumda yok.Bunun dışında yazdıklarınıza katılıyorum
Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri