Smps güç kaynağı tasarım prensipleri nelerdir.

Çoğu aaptörde görüyorum. Üzerinde 220vac 0.5a diyor mesela ama çıkışta 16vdc 2a yazıyor mesela elimdeki smps 16v 2 amper bir adaptörde

Bu da amper yükseltmesi yaptığı anlamına gelir. Benim de kafamı kurcaladıydı bu olay. @toyer beyin dediği gibi flyback deneyebilirsiniz.
Yani sonuç:

Priz> ac dc çevirme>pwm> trafo> dalgayı eski haline döndürme> regülatör> kısa devre koruması(isteğe bağlı)
O flyback işini araştır ve buna göre kendi smps devreni tasarla

Moderatör tarafında düzenlendi:
pwm mevzusunu çözdüm zaten trafoyu da sardım çıkışını da aldım bitti smps

paylaşınız yaptıklarınızı sakıncası yoksa.

Devre bu yaptım 3842 ile pwm devresi kurdum ama şimdi sıkıntı var sigorta atmaya başladı

Transformatör le mosfetten şüpheleniyorum

Sargıların ısındığını farkettim onun için tekrar gözden geçireceğim

Ekli dosyalar

• IMG-20180305-WA0013.jpeg
    IMG-20180305-WA0013.jpeg
    195.4 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG-20180305-WA0015.jpeg
    IMG-20180305-WA0015.jpeg
    242.2 KB · Görüntüleme: 13
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 16
http://www.ti.com/lit/an/slua143/slua143.pdf
mosfetin source ucuna yaklaşık 0.47 ohm 1watt gibi bir direnç bağlamayı unutmuşsunuz. linkteki pdf de örneği var. bu direncin ucundan bir direnç ve kapasitör ile 3842 nin 3 nolu ucuna bağlantı yapmalısınız. Eğer olmazsa sigorta atması normaldir.

0.47lik bir direnci nerden bulucam 1 r olmaz mı bide aklıma şu takıldı sema üzerinde hızlı diyot yok birazda bu dusunduruyor

1 ohmda olabilir. İstediğiniz güce göre o direnç değişir. Olmazsa 2 tane paralel 1 ohm bağlayın.

Anladım sağolun denicem peki sargılar neden isiniyo aynı sebepten mı

Işe yaramadı direnç eklemem mosfeti kontrol edicem

Mosfet bozuk sizce mosfet neden bozulmuş olabilir bide bu devre üzerindeki değerlerin hepsi olmadığı için yakın değerler kullandım bir kaç yerde sizce bunun etkisi olabilir mi pwm calismiyo olabilir mi

osiloskubunuz var mı?
trafoyu nasıl sardınız? kaç tura kaç tur? trafo malzemesi ne kyllandınız?

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri