Smps güç kaynağı tasarım prensipleri nelerdir.

Sarım sayısını neye göre artiricam çapı neye göre ayrıca direnci küçülterek sargı üzerindeki yükü azaltmış olmicak mıyım bide devre icerisindeki kondansatörlerin voltaj değerlerini büyütmenin zararları olur mu

vermiş oldugum dokumanlarda trafo hesabı var sanırım inceleyiniz.
Orda yoksa eger flyback transformer design bakınız. google da.
direnç küçülürse entegrenin feedback kısmının çıkışı kesmesi için daha fazla akım akması gerekir. dolayısıyla trafonun primerinden geçen akım artıcak.
3842 nin datasheetine bakmadım ama 3 numaralı current sense thresholdu diyelim 100 mV olsun.
bu durumda 100mV/0.85 Ohm= 1.17A amperde çıkışı keser. Siz onu atıyorum 0.5 Ohm yaparsanız direnci bu sefer 100/0.5=2 A de çıkışı keser. direnci düşürdükçe entegrenin çıkışı kesme akımı yükselmiş olur.
kapasitörün voltaj değerlerini istediğiniz kadar artırabilirsiniz. Devrenin çalışma mantıgına bir etkisi olmaz. Kapasitörün voltaj değeri onun dayanabileceği voltaj değerini verir size. daha yüksek voltaj verirseniz içerisindeki dielectrik malzeme bozulur gibi.

Tm da 0.5 r diye bir direnç var mı ayrıca 3842 1 amper daha fazlası entegreyi bozmaz mı

Blok kondansatörün voltaj ve kapasitesini yükseltince 56k1w olan direnci degistirmeli miyim

oradaki 1 amper 3842 nin anahtarlama elemanını(transistor, mosfet) sürebilmesi için verdiği akımdır.
Trafo akımı devredeki ufn432 üzerinden akar.

Anladım peki 56k olan direnci değiştirmeli miyim entegre girişindeki

Bu devrede akımı yükseltmek için ne yapabiliriz bide 400 voltluk bir blok kondansatör kullansam ne olur çıkış *unu artırmak için sargı sayısını artırabilirim ama akim için ne yapmalıyım kondansatör kapasitesi etkili olur mu 150uF 400v kondansatörün ne faydası ne sakıncası olur sorunlar nasıl giderilir

220 volt ac sebeke voltajimizi doğrultup kapasitorde biriktirdigimizde tepe gerilimi olan 310 voltu gormeyecekmiyiz?

Peki semada kopru diyottan sonraki ilk kapasitor neden 250 voltluk secilmis. Bu durum kondansatorun plakalari arasindaki yalitkanin delinmesi veya kondansatorun kosa devreolmasi patlamasi ile sonuclanmazmi?

oradaki 1 amper 3842 nin anahtarlama elemanını(transistor, mosfet) sürebilmesi için verdiği akımdır.
Anladım peki 56k olan direnci değiştirmeli miyim entegre girişindeki
Hayır değiştirmenize gerek yok.

220 volt ac sebeke voltajimizi doğrultup kapasitorde biriktirdigimizde tepe gerilimi olan 310 voltu gormeyecekmiyiz?

Peki semada kopru diyottan sonraki ilk kapasitor neden 250 voltluk secilmis. Bu durum kondansatorun plakalari arasindaki yalitkanin delinmesi veya kondansatorun kosa devreolmasi patlamasi ile sonuclanmazmi?
orada 115 volt ac ye göre dizayn yapılmış sanırım Serkan Bey.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ama ben 220 vac gerilim kullanıcam kondansatörün yada entegrenin zarar görmemesini istiyorum

Smpste transformatör sararken hangi sırayla sarmalıyız kontrol sargısı nerde olmalı en son mu yoksa farketmez mi

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri