Solar Enerji Sistem Tavsiyeniz.

Sevban87

Üye
2 KATLI MÜSTAKİL EVİMDE DIŞ CEPHE AYDINLATMASI YAPMAK İSTİYORUM (HOBİ AMAÇLI) ELİMDE OLAN VE SEÇENEĞE GÖRE ALACAĞIM MALZEMELERİ TAVSİYENİZE GÖRE ALACAĞIM.

1 ADET 3000W AKILLI İNVERTÖR (VAR)
2 ADET 340 MONO PANEL (VAR)
2 ADET 100A JEL AKÜ (VAR)
1 ADET 30A 12/24 PWM ŞARJ KONTROL CİHAZI (VAR)
ELİMDE OLMAYAN VEDE SEÇENEĞE GÖRE 220 VEYA 24V ÜRÜN ALACAĞIM TABİKİ HESABA GÖRE
BURADA ÖNERİLERİNİZE VE TEKNİĞE İHTİYACIM VAR

2 ADET
Wallwasher / 18 Watt (AKŞAMDAN SABAHA KADAR YANARMI?) -220 VEYA 24V
1 ADET 50W LED PROJEKTÖR (İSTEĞE BAĞLI ARA SIRA KULLANIM HER ZAMAN DEĞİL) -220 VEYA 24V

1 ADET FOTOSEL (WALLWASHERLER İÇİN) -220 VEYA 24V

BU ÜÇ KALEM MALZEMEYİ AKILLI İNVERTÖR KULLANIP 220 ALSAM DAHA VERİMLİ Mİ OLUR, VEYA İNVERTÖRÜ ARADAN ÇIKARTIP HEPSİNİ 24V MALZEME İLE KURSAM ŞARJ KONTROL CİHAZINDAN BAĞLASAM MI DAHA VERİMLİ KULLANIRIM?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Teşekkürler o konuyu çözdüm oradaki panelim 100w olduğundan tek aküyle işi hallettim. Yeni bahsettiğim konuda ürünlerim tamamen farklı
Vede söylediğiniz gibi
-(Farklı bir başlık açsanız keşke! Ya da yöneticilerin ayırıp taşıması uygun olur.)
dediğiniz için farklı bir başlık attım

Orada anahtar kelimeden bahsetmiştim. 24 saatlik tüketim önemli!
Sadece ışıklandırma kullanılacaksa verimli kullanım için DC 12/24V seçilmeli. AC220V için ise inverter üzerinden kullanım sağlanmalı. Kullanım zamanında inverter açılacak. Yeri ve kullanım şekli bilinmediğinden, kendime göre köydeki sürekli bulunmadığım sisteme göre tarif ettim. Evde Şebeke var mı? İnverterde üçte bir güç kaybını hesaba katmak gerekir. Paneller tam güney yönde, güneşe dik olarak konumlandırılmalı ve güneşlenme süresince gölgeye maruz kalmamalı! Ayrıca üzerinde toz, toprak, kir birikmemeli, birikince ve arada temizlenmeli, aksi halde güç üretim verimi dramatik bir şekilde düşmektedir.

Orada anahtar kelimeden bahsetmiştim. 24 saatlik tüketim önemli!
Sadece ışıklandırma kullanılacaksa verimli kullanım için DC 12/24V seçilmeli. AC220V için ise inverter üzerinden kullanım sağlanmalı. Kullanım zamanında inverter açılacak. Yeri ve kullanım şekli bilinmediğinden, kendime göre köydeki sürekli bulunmadığım sisteme göre tarif ettim. Evde şebeke var mı? İnverterde üçte bir güç kaybını hesaba katmak gerekir. Paneller tam güney yönde, güneşe dik olarak konumlandırılmalı ve güneşlenme süresince gölgeye maruz kalmamalı! Ayrıca üzerinde toz, toprak, kir birikmemeli, birikince ve arada temizlenmeli, aksi halde güç üretim verimi dramatik bir şekilde düşmektedir.
Sadece aydınlatma kullanacağım evet evde şebeke var ama şebekeyi bu sisteme hiç eklemeyeceğim panellerim tam güney yönde inverterdeki üçte bir güç kaybı olmayacak kullanmayacağım o zaman alacağım her şeyi dc 24v alacağım anlaşılan

Merhabalar.
Bahsettiğiniz aydınlatma sistemi için 220 volt elektriğe ihtiyaç yok.
Malum 24 voltu 220 volta çevirmek için kaçınılmaz dönüşüm kayıpları olacak ilaveten inverterın kendini beslemesi için çektiği sürekli akımı vs hesaba katarsak 24 volt üzerinden sistemi kurmak çok daha mantıklı.
Evinizdeki malzemelere göre,
24 volt 100 amper Akü grubumuz var.
Bahsi geçen paneller tam güneş altında 16 ila 18 amper akım sağlayacaktır.
Ortalama 5 saat güneş aldığını varsayalım 90 amper gibi bir akım sağlayacak.
Akü grubunun depoladığı enerji 1 gecede tamamen bitmeyeceği için 1 günde tam kapasite şarj olması mümkün.
Bu sistemde sorun yaşamak istemezseniz 24 volta uyumlu harici mppt şarj kontrol cihazı almanız faydanıza olacaktır.

12 ya da 24 volt sistem için akü ya da solar şarj cihazı çıkışını DC-DC çevirici regülatör ile DC12V veya DC24V çevirmeniz gerekir. Çünkü 12 volt sistem için 13-14 volt zararlı olacaktır! Aynı durum 24 volt için de gereklidir. Hem gerilim düşürücü hem yükseltici için örnek bir cihaz.

Ekli dosyalar

• HWCPT54132_xl6009-lm2596s-voltaj-ayarlayici-regula.jpg
    HWCPT54132_xl6009-lm2596s-voltaj-ayarlayici-regula.jpg
    130.8 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20241023_200632.jpg
    IMG_20241023_200632.jpg
    261.8 KB · Görüntüleme: 1
Merhabalar.
Malum 24 voltu 220 volta çevirmek için kaçınılmaz dönüşüm kayıpları olacak ilaveten inverterın kendini beslemesi için çektiği sürekli akımı vs hesaba katarsak 24 volt üzerinden sistemi kurmak çok daha mantıklı.
Akü grubunun depoladığı enerji 1 gecede tamamen bitmeyeceği için 1 günde tam kapasite şarj olması mümkün.
Bu sistemde sorun yaşamak istemezseniz 24 volta uyumlu harici mppt şarj kontrol cihazı almanız faydanıza olacaktır.
@Mustafa KABADAYI her zamanki gibi tecrübenizle bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet alacağım sadece mppt şarj kontrol cihazı kaldı diğerlerini aldım sayılır tekrardan çok sağolun. Malzemeyi tamamladığımda tekrardan montaj için bilgi isteyeceğim.

Merhabalar.
Tavsiye edebileceğiniz mppt şarj kontrol cihazı vede kaç amper önerirsiniz sadece 50W LED PROJEKTÖR 2 Adet olur eklersem

Forum istatistikleri

Konular
129,612
Kullanıcılar
452,274
Son üye
acqustic

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri