Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

100k log olur.
Ancak ölçümlerde anormallik var. LOG amplinin ayarları tutmuyor gibi.

Eğer yapabilirsek gayet güzel olacak
Ondandır. Kabaca minumum ve max seviyeyi belirlememiz lazım.
Devre bu hali ile 10-20 veya 30mV yani 0.03Vu gösterebilmelidir. İdeal olan 10mV yani 0.01V olmalıdır. Bu voltaj skalada -40db ye tekabül eder.
Devre PDF inde 4. sayfada ibre ayarı ile ilgili bilgiler vermiş.Ama bizim ibre BBC olmadığı için ibrede 1den 7 ye kadar rakam yok.Biz nasıl belirleyeceğiz doğru desibel konumlarını?

Ekli dosyalar

• İbre ayar.png
    İbre ayar.png
    774.8 KB · Görüntüleme: 3
Eğer yapabilirsek gayet güzel olacak

Devre PDF inde 4. sayfada ibre ayarı ile ilgili bilgiler vermiş.Ama bizim ibre BBC olmadığı için ibrede 1den 7 ye kadar rakam yok.Biz nasıl belirleyeceğiz doğru desibel konumlarını?
Her bir çizgiyi 5db olarak düşünürsek, 5X7=35db ederi Bir uçtan diğer uca ölçüm alanı.
Ivır zıvır ile -30 dan başlayıp +3 veya +5db kırmızı seviyeyi yaparsak DIN PPM gibi ölçeklendirebiliriz.
BBC skalada ortadaki seviye 0db test seviyesidir. Ancak müzikteki peak seviyesi gerçekte daha yüksek olduğu için ibre 6 larda 7 lerde oynayabilir.
İbrenin ataleti hızlı olursa biz bu kurala uyarız. Olmazsa DIN PPM gibi ölçeklendiririz.

@sasen1
Kafanın karışmaması için önce BBC ölçeklendirmeyi yap.
BBC SCALA.png

Senin ibrenin db taksimleri hemen hemen BBC ile uyumlu görünüyor.
Ayar prosedürlerini uygulayarak bu ölçeklendirmeyi rahatlıkla yapabilirsin.
Ancak BBC PPM i çalıştırdığımızda ibre karakteristikleri tutmazsa dert etme.
4. bölüt teknik olarak 0 db yi gösterir ve 1V peak seviyesine göre ayarlanır.
BBC PPM in redresör devresinde kazanç faktörü olmadığını hesapladım. Eğer kazanç faktörü varsa bunu sonradan hesaplarız.
Diğer BBC PPM lerde 1.5ms gibi hızlı sapma karakteristiği de bulunuyor. Hızlı sapma özelliklerinde ve genel olarak müzik dinlemede peak seviyesi olağandan fazladır. Bu sebeple BBC PPM ler normal seviyede 6-7 seviyesinde oynarlar.
(Elindeki BBC PPM programından bakabilirsin)

Bu prosedürleri tam olarak uygular ve tam çalışma karakteristiği elde edebilirsek, bu cihazını BBC PPM olarak kullanabilir veya DIN PPM e göre ölçeklendirebilirsin.
PPM-BBC.png
Resimde ben bir BBC ölçeklendirmeyi kabaca DIN PPM lere göre SHIFT ettim. Eğer LOG ampli ile oynayabilir de ölçüm alanını biraz daha genişletebilirsek, daha geniş ölçüm alanı elde edebiliriz.

Yamyam hocam dediğiniz gibi her 10 desibellik aralıkları 4 desibel olarak düşünerek ayar yapmak istedim. PDF dosyasında vermiş olduğu ayar prosedürünü uygulayamıyorum.
Önce şunu sorayım yaptığımız peak dedection devresini bağlayacak mıyım? Yoksa Log devresi ile mi önce ayar yapacağım?

Log devresi bağlıyken ibre 0 konumu yani dipteki pozisyonu için R24 trimpot ile ayarladım.
Sonra 1K -4dB ver ve ibrede 3 ü oku diyor gerekirse R4 trimpot ile ayarla diyor. Ama biz o devreyi yapmadığımız için ayar yapamıyorum. Bu R4 PDF de 3. sayfada amplification devresinde.
Nasıl yapacağız.

Yamyam hocam dediğiniz gibi her 10 desibellik aralıkları 4 desibel olarak düşünerek ayar yapmak istedim. PDF dosyasında vermiş olduğu ayar prosedürünü uygulayamıyorum.
Önce şunu sorayım yaptığımız peak dedection devresini bağlayacak mıyım? Yoksa Log devresi ile mi önce ayar yapacağım?

Log devresi bağlıyken ibre 0 konumu yani dipteki pozisyonu için R24 trimpot ile ayarladım.
Sonra 1K -4dB ver ve ibrede 3 ü oku diyor gerekirse R4 trimpot ile ayarla diyor. Ama biz o devreyi yapmadığımız için ayar yapamıyorum. Bu R4 PDF de 3. sayfada amplification devresinde.
Nasıl yapacağız.
Şöyle.
Kulağını ve kuyruğunu iyice aç.
Yapmadığımız dedectör devresinin girişinde belli bir kazanç faktörü var. Ama bu kazanç aynı zamanda balance input ile de ilgili. R4 ün olduğu devre. Bu devre son derece basittir. Kazanç ihtiyacımız olursa benzerini yaparız.
LOG devreyi kullanabilmek için girişine DC uygulamalısın DC to db konvert edebiliyorsan yani girdiğin DC seviyeyi 1V 0db yani 4 ün üzerine gelecek şekilde ayar yapabiliyorsan ve üst ve alt seviyeleri örneğin +8db ve -8db kaç volt DC tekabül ediyor hesaplayabiliyorsan redresörü yapmadan doğrudan LOG ampliye DC girerek yapabilirsin.
Eğer DC gerilimlerin referans ayarları için örneğin +8db için kaç volta tekabül ettiğini hesaplayamıyorsan o zaman şunları yap.
Önceki redresör devresini kullanarak veya bu redresör devresini çalıştırıp test etmişsen ses sinyalini redresör devresine girerek çıkıştan ilgili seviyeyi DC olarak görebilirsin. Yani sonuçta redresör devresi AC to DC konverter olduğu için esas olarak LOG ampli DC ile kalibre edilir. Tabii ki kaç voltun kaç db ye denk geldiğini de bulabilmelisin. Eksi voltajlar çok önemli olmasa da eğer AC ses sinyali ile test edeceksen +8db nin 2 küsür volt olduğunu bilmelisin. Eksi seviyeleri ölçmek için AC ses girip çıkıştaki voltajları ölçmen yeterlidir.
4. çizgide kalibrasyon yapabilirsen, Önce bu ayarlara göre BBC gibi çalıştırırız. PC deki BBC PPM ile kıyaslama yapabilirsin. Son duruma göre ve senin zevklerine göre dilersen ibreyi SHIFT ederiz daha sonra.

Yamyam hocam işler karıştı.
Yeni yaptığımız redresör çalışıyor.Bağladım 0dB verince çıkışından 1V aldım.Log devresine bağladım.Önce ibreyi boştayken R24 trimpotu ile sıfıra ayarladım.1V 0dB verdim.İbre sona gitti.(resim 1) .Aşağıya indiremedim.-4dB verdim (resim 2) ibre 3 de olması lazım olmadı. Ayarlarda diyor ki -10dB de ibre 1 buçukda olsun.R39 ile ayarla.İşte sorun R39 ayar yapmıyor.Sonra dedim acaba devre çizimimde mi hata var ?Bulamadım.R39 trimpotuna bağlı PNP transistörlerin bağlantısında olabilir mi?Kaç kere kontrol ettim bulamadım.Ama R39 ayar yapmıyor.Siz de bir bakabilir misiniz devreye?

Sonuçta bu ibre nasıl 0dB de 4 rakamına gelecek yapamadım.
İbrenin atak hızı ve düşme hızı gayet güzel görünüyor.

Ekli dosyalar

• 1V 0db de ibre.jpg
    1V 0db de ibre.jpg
    108.8 KB · Görüntüleme: 2
  • -4dB de  ibre.jpg
    -4dB de ibre.jpg
    100.9 KB · Görüntüleme: 3
  • -10dB de ibre.jpg
    -10dB de ibre.jpg
    100.2 KB · Görüntüleme: 3
  • LOG _devre.png
    LOG _devre.png
    747.9 KB · Görüntüleme: 3
  • PPM_out_devreler_son1.png
    PPM_out_devreler_son1.png
    38.5 KB · Görüntüleme: 2
Yamyam hocam işler karıştı.
Yeni yaptığımız redresör çalışıyor.Bağladım 0dB verince çıkışından 1V aldım.Log devresine bağladım.Önce ibreyi boştayken R24 trimpotu ile sıfıra ayarladım.1V 0dB verdim.İbre sona gitti.(resim 1) .Aşağıya indiremedim.-4dB verdim (resim 2) ibre 3 de olması lazım olmadı. Ayarlarda diyor ki -10dB de ibre 1 buçukda olsun.R39 ile ayarla.İşte sorun R39 ayar yapmıyor.Sonra dedim acaba devre çizimimde mi hata var ?Bulamadım.R39 trimpotuna bağlı PNP transistörlerin bağlantısında olabilir mi?Kaç kere kontrol ettim bulamadım.Ama R39 ayar yapmıyor.Siz de bir bakabilir misiniz devreye?

Sonuçta bu ibre nasıl 0dB de 4 rakamına gelecek yapamadım.
İbrenin atak hızı ve düşme hızı gayet güzel görünüyor.
Hiç dert etme.
Ne demişler.. Azimle FARE daşı deler.
Bazı çetrefilli durumlar da var. Bu devre profesyonel sistemler gereği +6dbU ile de çalışıyor olabilir ama bu önemli değil.
İbrenin boşta iken 0 da durması boştaki durumu içindir. Bu durumu R23 ile ayarlarız. Yani sistem boşta iken ibre 0 da durmalıdır.
Ama bizim 4. bölmede 0db yi ayalayabilmemiz lazım. Bunun için şimdilk R38 ve R39 kombinasyonunu kullanmamız lazım. R38 max seviyeyi R39 ise minumum seviyeyi ayarlamak için kullanılır.
Bu iki direncin kombinasyonu logaritma aralığını belirlemek için kullanılır.
Yine de transistörler arası dirençlerde kalibrasyon meselesi olursa elimden geldiğince hesaplayıp çözerek sonuca gitmeye çalışırız. Transistörlere bağlı dirençler voltaj kazancı ile doğrudan ilgilidir.

Forum istatistikleri

Konular
129,626
Kullanıcılar
452,298
Son üye
Z_ozcan

Yeni konular

Geri