Solar Sulama Motor Kablo Seçimi

hknhc

Üye
Merhabalar. Bahçeme barajdan solar sistemle su basmak istiyorum. Bahçemin alt kısmı ile su kaynağı arası 225 m civarı. Güneş panelini bahçemin alt kısmına koysam motor sürücüsünden motora 225m kablo gerekiyor. 2.2 kw ac motoru çalıştırmak için nasıl bir kablo seçmeliyim? Çok verimsiz olur mu? Eğer çok verimsiiz olursa panelleri su kaynağına 60m'ye kadar yaklaştırabilirim. Bu durumda nasıl bir kablo kullanmalıyım. Yaklaştırmak öncelikle istediğim bir seçenek değil. Çözüm önerisi olan var mı? Teşekkürler..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 faz mı tek faz mı?

60 metre yaklaştırmak masrafsız ise daha az kablo kullanırsınız.

güzel insan, şimdi sesli düşüneceğim, hatalarım olursa ustalarım zaten döver beni. (şaka, şaka, hatalarımı düzeltirler.)
baktığım, gördüğüm kadarıyla hem ac hem de diğer konudaki dc motorlar ilginizi çekiyor ve kararsız kalmışsınız.
şimdi 225 metre uzak/ uzun bir mesafe değil. (ac ağırlıklı düşünüyorum). yaptığınız, daha doğrusu bilgisini vermediğiniz havuzunuzun/deponuzun kapasitesi. benim kafamdan geçen deponuz+ kulübecik üzerine panelleri koymanız. ve kablonuzu toprak altından kuyuya kadar çekmeniz olacaktır. (çalınmaya karşı da bir çeşit koruma) 220 volt dalgıçı kuyuya salarsınız, sürücünüz de kulübecik içinde panellerin altında mutlu mesut yaşarlar. depo kapasitesini bilmediğim için şu kadar çalışacak yorumu yapamıyorum. (hoş o hesabı da ben biraz zor yaparım). bu durumda toplamda 250 metre 3x2,5 kablo yeter derim. (3x2,5 salladım) buraya kadar ac sistem çok kolay.

bir de dc motorlarda kafamız takılmış. biz denizcilerin sintine pompası dediğimiz motorlar/pompalar vardır ve eşekler gibi saatlerce çalışabilir ve çalışırlar. 12-24 volt olanları var. 24 saat devamlı çalıştırdığımı bilirim. ve sıkıntı yaşamazsınız. burada sorun dc olması çünkü kabloyu uzattık mı güç kaybı yaşarız. çözümü panelden kuyunun başına kablo normal gider ama kuyu başında dc sistem kurmak lazım + bir de akü takviyesi yapılırsa güneş gitse bile su basmaya devam eder. bir de şimdilerde görüyorum derin kuyu tipi dc motorlar var ama onlardan hiç kullanmadığım için bu amcalar iyi veya kötü diyemem.
sonuçta her şey size bağlı, çünkü her kafadan bir ses çıkacak, biri ac iyi diyecek, biri dc diyecek. her iki sistemin de kendine göre artıları ve eksileri var.

ben aklıma gelenleri söyledim. her iki sistemi de kağıt üzerinde F/P açısından değerlendirmeniz olacaktır. kolay gelsin.

Monofaze kesite ! dikkat.

Ekli dosyalar

• dalgic-pompa-ttr-yassi-kablo-secim-cetveli-secme-hesabi-nasil-yapilir-kaclik-kablo-kullanmali...webp
    64.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Screenshot_2024-08-23-22-19-15-65_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg
    Screenshot_2024-08-23-22-19-15-65_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg
    151 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
129,158
Kullanıcılar
451,505
Son üye
oytunrasit

Yeni konular