Sondaj Hakkında

34 zeus

Üye
Merhaba arkadaşlar ben bu konuda bilgisi olan varsa yardım almak için açtım başlığı
Sulamak amaçlı sondaj ile ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir benim 200 dönüm civarında tarlam var fakat susuz bi tarla ben buraya sondaj vurarak su çıkarmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekli izlemem gereken resmi yollar ve sondaj vurulurken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir ve maliyeti aşağı yukarı ne olur bu konuda bilgisi olan arkadaşımız varsa yardımcı olursa sevinirim...

merhaba sondaj vurdurmadan önce devlet su işlerinden ruhsat almanız gerekmektedir.Ortalama olarak metresini 50-60 liradan vururlar.Sondaj vurmadan önce suyun nerede olduğunu bulmak için iki tane L şeklinde bakır boru ile pratik olarak bulunabilir.

Soru: SONDAJ AÇMAK İÇİN İZİN GEREKİR Mİ?

Evet. Yer kendi arazimiz de olsa 10 m. derinlikten sonra kuyularda devletten izin alınması gerekmektedir.

Soru: SONDAJ İZNİ NEREDEN ALINIR? NE GİBİ EVRAKLAR GEREKİR?
Sondaj açabilmek için bulunduğunuz bölgeden sorumlu Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüklerinden Yeraltısuyu Arama Belgesi alınması gerekmektedir. Bunun için belge olarak arazinin tapusu yeterli olmaktadır. Yeraltısuyu Arama Belgesi İsteme Formu tapu sahibi tarafından imzalanır ve sondajı açacak firmanın Jeoloji Mühendisi bir rapor hazırlayarak müracaatı kuyu sahibi adına yapar.

Soru: ARAMA BELGESİ NE KADAR SÜRE GEÇERLİDİR?
Belge 1 yıl geçerlidir. Gerektiğinde dilekçe verilerek bir defaya mahsus olmak şartı ile bir yıl daha uzatılabilir.

Soru: SONDAJLA İLGİLİ BAŞKA EVRAKLAR VAR MIDIR?
Evet. Kuyu açılıp su bulunduktan sonra 30 gün içersinde Yeraltısuyu Kullanma Belgesi alınması gerekmektedir. Esas olan belge budur. Kuyunun tapusu veya işletme hakkı anlamına gelir. Bu belgenin çıkarılması için kuyudan çıkan suyun tahlil raporu gerekmektedir.

Soru: SONDAJ AÇILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
a) Sondaj da en önemli şey yer seçimidir. Açılacak kuyunun zemine bağlı olarak değişen mesafelerde başka kuyunun olmaması gerekmektedir.
b) Aynı parselde daha önce açılmış kuyu bulunmaması gerekmektedir.
c) Uygun çap ve uygun teçhiz borusu kullanılmalıdır.
d) Delme işleminden sonra kuyu kompresör ile hava basılarak inkişaf ettirilmelidir.
e) Kuyu bitiminde bol ve temiz su ile yıkanmalıdır.
f) Çakıllamada 7-15 mm. çapında doğal ve yıkanmış dere çakılı kullanılmalıdır.
g) Deneme pompası yardımıyla kuyudaki statik ve dinamik su seviyeleri ile kuyu verimi tesbit edilmelidir.

Yılmaz Civan Sondaj

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri