Bts7960b DC Motor Sürücü

m.aliuzun

Üye
Arkadaşlar merhaba Bir projem var bu projede 24 volt DC toplamda 15 amper akım çeken 2 adet DC motor kullanıyorum bu motorları RC kumanda ile uzaktan kumanda ediyorum bu projede BTS 7960b serisi motor sürücü kullanıyorum yalnız şöyle bir problem yaşıyorum bu projeyi çalıştırıyorum gayet güzel çalışıyor ancak bir zaman sonra uzaktan kumanda ile ileri giderken motoru durduruyorum ve kart kullanılmaz hale geliyor kartta herhangi bir yanma vesaire yok ancak kısa devreye düşüyor ve aşırı ısınıyor ve çalışmıyor bu 4.
kart oldu ve bunu çözmem gerekiyor bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olursa çok ama çok memnun olacağım iyi forumlar
1000067137.jpg

Bağlantı şemanız, resimler, kumanda tipi, kumanda çıkış gerilimi, vb. bilgileri paylaşırsanız daha fazla yardım alırsınız.

Bağlantı şemanız, resimler, kumanda tipi, kumanda çıkış gerilimi, vb. bilgileri paylaşırsanız daha fazla yardım alırsınız.
Bağlantı şeması aşağıdaki fotoda verilmiştir. Potans yerine flysky fs-ia10b alıcı takıyorum. Alıcı çıkışı 5v+PWM sinyal. Çalışmada sıkıntı yok ancak dediğim gibi ileri geri ani hareket yapınca 17A pik akım çekiyor kartta ısınma dahi olmadan kısadrvreye düşerek bozuluyor.

Ekli dosyalar

• 17234544404203541046775082985376.jpg
    17234544404203541046775082985376.jpg
    295.4 KB · Görüntüleme: 3
@paskomya; teşekkür ederim. Sadece biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Başka arkadaşların da benden daha fazla yardımı olacaktır.

Bence sizin sorununuz ters emk'dan kaynaklanıyor. Ters dönüşten önce bir miktar beklersiniz uygun olacaktır. Ancak, bu mecburi ise; motor uçlarına dört adet "super fast diyot" bağlamanız uygun olacaktır. (En az 3A, >100V, trr < 30us)

@paskomya; teşekkür ederim. Sadece biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Başka arkadaşların da benden daha fazla yardımı olacaktır.

Bence sizin sorununuz ters emk'dan kaynaklanıyor. Ters dönüşten önce bir miktar beklersiniz uygun olacaktır. Ancak, bu mecburi ise; motor uçlarına dört adet "super fast diyot" bağlamanız uygun olacaktır. (En az 3A, >100V, trr < 30us)
Kesinlikle mantıklı geldi. Aslında. Çünkü bekleme yapmıyor. Direk ileriden geriye basınca ani bir yüklenme söz konusu galiba. Anlamadığım kartın hiçbir yerinde bir yanma patlama sözkonusu olmuyor. Kart üzerinde sigorta bile mevcut çözemedim.

sayın ustam, ben kör bilgiyle cevap veriyorum, siz okulunu okuduğunu bilgilerle. aslında burada en büyük sorun, soru soranların bizi/leri biraz müneccim sanıyorlar olması. bu güne kadar projesini ayrıntılı ve görsel olarak paylaşıp sorununu anlatan sadece bir kişiye rastladım. hepsi azıcık ucundan damlalık verip sorunun çözülmesini bekliyorlar. bakınız ben kondanstör dedim (benim bilgim o kadar) siz hızlı diyotla çözüm gösterdiniz. önceki konuda yazdım ileri geri arasındaki bekleme süresi diye. bazen çok kolay çözülecek sorunlar bilgi ve kullanım şartlarının belirtilmemesinde çözülemiyor, yada uzuyor gidiyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri