sorularımızın siemens ladder diyagramını yada STL sini yazarmısınız?

daywalker7

Üye
1)OTOPARK
Otoparka giren her araç (S1) sensörünü görecek ve sayılacaktır. Aynı sekilde park yerini terk eden araçlarda (S2) sensörünü görecek ve toplamdan bir eksilecektir.Otoparktaki doldu sinyalini girişe bildirecek ve otoparka araç alınmayacaktır.Araç sayısı 100 ün altına düştüğü zaman sinyal kalkacak ve tekrar park yerine taşıt alınmaya başlayacaktır.

2)OTOMATİK DİŞLİ YAĞLAMA SİSTEMİ
Parça taşıyan sistemde dişli doğru hareket etmeyebaşladıgında (S1) sensörünü görünce (V1) elektromagnetik valf açılacak belirlenen zaman süresi 5 sanıye icinde yağı dişlilere boşaltacaktır.Tankdaki yağ seviyesi minimuma geldiği zaman (S2) sensörü düşük seviyeyi algılayacak ve alarm vermeye başlayacaktır.

3)GARAJ KAPISININ OTOMATIK OLARAK AÇILIP KAPANMASI
Taşıt kapıya yaklaştığı zaman farlardan cıkan ışık hüzmeleri ultrasonic sensör tarafından algılanır. Kapı motorunu çalıştırarak kapı açılmaya başlar.Taşıt kapıdan geçip garaja girince sensörün ısıgı kesilir ve ikinci bir motor calısarak kapıyı kapatır.
girişler
0000 ultrasonic anahtar
0001 fotoelektrik anahtar
0002 kapıyı yukarı kaldıran lımıt anahtarı
0003 kapıyı assa ındıren lımıt anahtarı

yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tsklerrr

Otopark

a ı 0.0 gırıs
fp m 0.0
= m 0.1

a ı 0.1 cıkıs
fp m 0.2
= m 0.3

a m 0.1
jnb _001
l mw 20
l 1

t mw 20 gırste 1 ekler
_001: Nop 0

a m 0.3
jnb _002
l mw 20
l 1

t mw 20 cıkısta 1 cıkartır
_002: Nop 0

l mw 20
l 100

= q 0.0 100 den fazla ıse cıkıs verır

dostum bu nedir acaba sanki sinav yapar gibi kendimi bir an plc sinavinda gibi hissettim vede bu sorulari cevaplamak istemiyorum acikcasi ki burada herkese yardimci olmaya calisan insan olmama ragmen bu sefer nedense elim kagit kaleme uzanmiyor ve o sorulari cozmek icin kafa yormaya bile degmez diye dusunuyorum.bu konuyla ilgili hicbir sey yapmamissiniz bu bir ayrica birde sanki herkes sizin odevinizi yapmak zorundaymis gibi bir hitap sekli beni bu satirlari yazmaya itti acikcasi .

daywalker7 kardeşim bu soruların cevabını kendin bulmaya çalışmalısın. eğer takıldığın yer olursa sor cevaplamaya çalışalım. bu sitenin amacı yardımlaşmak. insanları tembelliğe alıştırmak değildir. biraz gayret et gerisini zaten burdaki arkadaşlarımız tamamlar.

konunun başlığında bir kusur olduğunu zannetmıyorum.

saygıdeğer abılerım . .ben bu plc dersını ılk defa bu donem alıyorum.ben bu soruları bı kıtapdan buldum ama omronun markasıymıs.ladderları sıemense donusturemedım.

ama omron plcnın ladderlarını fotograf cekeyim siz nereleri değiştireceğimi söylermisiniz

anlasaydım zaten sizi zahmete sokmazdım.

sorularımızın siemens ladder diyagramını yada STL sini yazarmısınız?

1)OTOPARK
2)OTOMATİK DİŞLİ YAĞLAMA SİSTEMİ
3)GARAJ KAPISININ OTOMATIK OLARAK AÇILIP KAPANMASI

----istediğimiz sorudan başlayabilirmiyiz?-----

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular