spinde olarak kullanılan makitayı mach3 den çalıştırıp durdurabilimiyiz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
herkese merhaba arkadaşlar
spinde olarak kullanılan makita kalıpçı taşlamayı mach3 den çalıştırıp durdurabilimiyiz ?
bağlantıları nasıl olacak

evet arkadaslar yokmu bir bilen bunu bende merak ediyorum nasıl baglanır karta kalıpçı taşlama

Evet çalıştırabilirsin. Öncelikle yapman gereken kontrol kartında bir röle olup olmadığını kontrol etmek.
Eğer kontrol kartında röle yoksa sisteme bir röle ilave etmen gerek daha sonra mach3 te aşağıdaki ayarları yaparsan çalışır.

1) Motor Outputs dan Spindle Enable Aktif yap, Dir Pin# 1 yaz, Dir low Active yi seçili hale (Yeşil yap) getir
2) Outputs Signals den Enable1 i aktif yap, Port#1 ve PinNumber i de 14 yap.
3) Outputs#1 satırında Enable yi aktif yap, Port# 1 yap, Pin Number' i 1 yap.
4) Spindle Setup sekmesine girdiğinde Relay Control bölümündeki Disable Spindle Relays seçeneği işaretli OLMASIN kontrol et.

Tamam de. Config menüsünden Save Settings de ve programı kapat aç.

MDI ekranında İnput satırına M3 dediğinde motor çalışmalı M5 dediğinde kapanmalı.

Röle: Röle - Vikipedi
"Röle", başka bir elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan bir elektriksel anahtardır. Bu anahtar bir elektromıknatıs tarafından kontrol edilir. 1835'te Joseph Henry tarafından icat edilmiştir.

herkese merhaba arkadaşlar
spinde olarak kullanılan makita kalıpçı taşlamayı mach3 den çalıştırıp durdurabilimiyiz ?
bağlantıları nasıl olacak

Hocam bu arada yıldızınız hayırlı olsun paylasımcı uye olmuşsunuz

Evet çalıştırabilirsin. Öncelikle yapman gereken kontrol kartında bir röle olup olmadığını kontrol etmek.Eğer kontrol kartında röle yoksa sisteme bir röle ilave etmen gerek daha sonra mach3 te aşağıdaki ayarları yaparsan çalışır.1) Motor Outputs dan Spindle Enable Aktif yap, Dir Pin# 1 yaz, Dir low Active yi seçili hale (Yeşil yap) getir2) Outputs Signals den Enable1 i aktif yap, Port#1 ve PinNumber i de 14 yap.3) Outputs#1 satırında Enable yi aktif yap, Port# 1 yap, Pin Number' i 1 yap.4) Spindle Setup sekmesine girdiğinde Relay Control bölümündeki Disable Spindle Relays seçeneği işaretli OLMASIN kontrol et.Tamam de. Config menüsünden Save Settings de ve programı kapat aç.MDI ekranında İnput satırına M3 dediğinde motor çalışmalı M5 dediğinde kapanmalı.
Tb6560 da bu sözünü ettiğiniz role varmı varsa direk taslamanın kablosunamı bağlayacağız .bi soru daha mesela oyma veya kesme vs iş bitince mach 3 spindle ı otomatik kapatırmı

TB6560 için röle ve bağlantı pinleri.

Spindle interface den Taşlamana bağlantı yapıyorsun.
Relay yazan dort kose siyah şey Röle. Bağlantıları Spindle İnterface den yapılıyor.
Spindle interface bağlantı şeması kart ile beraber gelen CD içerisinde mevcut.

Programın başında M3 Bitişinde de M5 komutu ile taşlamayı açıp kapatabilirsin.

Kolay gelsin...

teşekkür edrim çok hızlısın yaa .relay yazan yer röle mi oluyor.iş bitince spindle kapanacakmı otomatik.eve gidince hemen deneyeceğim işallah kartı yakmam

teşekkür edrim çok hızlısın yaa .relay yazan yer röle mi oluyor.iş bitince spindle kapanacakmı otomatik.eve gidince hemen deneyeceğim işallah kartı yakmam

Aman dikkatli deneyin çünkü karta 220 verip heran yakabilirsin.

Relay denen küçük siyah kutu Röle. Spindle interface şemasına bakmadan ve tam olarak doğru yaptığınızdan emin olmadan yapmanızı tavsiye etmem. Çünkü bu çıkışlara 220 verip anahtarlaman lazım eğer yanlış bişey yaparsan ya elektrik çarpar yada kart gider.

Edit: Cam kodlarını aldığınız programlar genelde programın başına M3 ve sonunada M5 kodunu otomatik ekler.
M3 kodu Spindleyi çalıştır , M5 ise Spindleyi durdur demektir.
Eğer bağlantılarınız ve ayarlarınız düzgün yaplmışsa bunu kolaylıkla test edebilirsiniz. Input ekranında M3 yazıp Enter tuşuna bastığınızda spindlenizin çalıştığını M5 yazdığnızdada durduğunu görebilirsiniz.
Eğer Cam programınız G-kodlara M3 ve M5 i eklemiyorsa siz manuel ekleyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

ozaman soyle yapsan olurmu.bir kalem pille çalışan lambayı yakıp sodursem cıkış ve girişlerden emin olunca spindleı baglarım

ozaman soyle yapsan olurmu.bir kalem pille çalışan lambayı yakıp sodursem cıkış ve girişlerden emin olunca spindleı baglarım

Evet gayet sağlıklı olur. Mantık aynı ha 12 voltu röle ile anahtarlamışsın ha 220 Voltu Yanlız kart üzerindeki rölenin tam olarak kaç ampere ve kaç volta kadar kullanılabilyor hatırlıyamıyorum. Ben her ihtimale karşı röle ile başka bir röleyi anahtarlayıp yapmıştım.
Bu sayede karta direkt 220 vermedim. Spindle interface bağlantılarından 12 V DC ile başka bir röleyi anahtarladım ve o röleye 220 giriş ve çıkışları bağladım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,222
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri