Spotter Amper

Herkeze iyi aksamlar.
Ben Hollandada oturuyorum.
Kanun ve kurallari coook agir cezalari olan bir ulke ;)
adamlar standart 16 amper kullaniyorlar. sigortalarda 16 amper. ozel basvuru yaparsaniz ana hat uzerinden 25 amper cekebiliyorsunuz. yani 25 amper sigorta takabiliryorsunuz.

Bunun haricinde hic bir sekilde kablo, tesisat yada hat uzerinde oynama yapamiyorsunuz. cezasi cok agir ve yakalanmaniz cok surmez :). Neyse konumuza gelelim.

Ben 25 yil once okudugum meslek lisesi elektrik bolumu haricinde pek anlamam.
Bir gun Turkiyede tatil yaparken bir spotter aldim. Spotter oto sanayiinde kullanilar kaynak makinesi tipinde bir cihaz. Gel gelelim 32 amper cekiyor :(

Bir cok kisiye gittim. Kime danistiysam "Dur cihazi nereden aldigini tahmin edeyim. Ya polonya ya cin ya da Turkiye" diye kucumseyici ve sanki imkansizmis gibi cevaplar aldim. Yani bu tarz cihazlar pek buraya uygun degil.

Aklima sizler geldiniz. Mutlaka araya bir trafo gibi bir sey koyamazmiyim. Yani 220v/230v bozmayacak ama amperi dusurecek bir sey.

Sorun buraya uygun olan ve satilan spotter almak degil, elimdekini kullanabilmek. Birazda bende hirs oldu. Herkeze tesekkur ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
10 kwattlık bir ups al ve cihazınızı bu ups ile çalıştırın. Batarya grubunun da güçlü olması gerekiyor. Fakat ups in kaynak makinası çalıştırabileceğinden emin değilim.

Tam aksine akımı arttıracak 1:1 yani voltaj olarak aynı ama çıkış akımını 32A verecek trafo işinizi görür.

14 dakikayı geçmeyecek peryotlarda ! makinayı çalıştırmanız halinde,başka tedbire lüzum kalmaz.:(

14 dakikayı geçmeyecek peryotlarda ! makinayı çalıştırmanız halinde,başka tedbire lüzum kalmaz.:(
Sayaç yarım saate bir mi ölçüm yapıyor.
Tam aksine akımı arttıracak 1:1 yani voltaj olarak aynı ama çıkış akımını 32A verecek trafo işinizi görür.
Online ups ler yükü beslerken Şebeke enerjisini yüke bağlayarak kullanmaz. Dolayısıyla şebekeden sadece akü şarz akımı çekerler.
32 amper trafo 1:1 gerilim oranında çalıştığında primerden yine aynı sekonder akımı çeker.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yardimci olmaya calisan herkeze cok tesekur ederim.
ben en az 50 kere denedim ;). hepsinde 25 amperlik ana sigorta aninda atiyor. Ustelik makina en dusuk sevyede iken. Ana sigorta kutusu muhurlu ve 25 amper.

Bir arkadasimin ruhsatli sanayii bolgesinde izinli 50 amper kullanma izni var. Ve 50 amper sigorta baglanmis. Oraya gittim. Cihaz suuuuper calisiyor.

anladimki bir trafo lazim. ama hangisi? Nasil bir trafo?

1:1 trafo bana mantikli geliyor. Bana bir fotorafini ya da link verebilirmisiniz?
Ya da baska bir yontem
Bu benim isime yararmi?
Hem fiyati uygun.
Link:
https://www.conrad.nl/nl/apc-by-sch...ups-400-va-999132.html?sc.ref=Product Details

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence siz yerel elektrikcilere bir danışın. Onların muhtemelen bir çözümü vardır.

spotter punta kaynak makinesinin inverterli olanı yokmu elektrik ark kaynak makinam var 32 amper otomatla makineyi 80 ampar açıyorum atmıyor tabi spotter kaynakların yapısını bilmiyorum

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,095
Kullanıcılar
451,403
Son üye
fyapar

Yeni konular

Geri