statik enerji

pusu_36

Üye
Selam arkadaşlar
Bi arkadaşın çalışma ortamında bulunduğu ofis ortamında aşırı bi şekilde statik Elektriklenme oluyor. İnanmıyacaksınız ama neredeyse duvarlara  enerji olduğunu görüyorlar
Etraflarında geçen yüksek akım hattı yok
herhngi bir trafo sistemide yok
2 Yerde çarpılma olmuyor geri kalan her tarafta statik elektriklenme var insanlar bir biri ile toklaşınca bile çarpılıyorlar
Zemin parke kaplı
Sizce neden olabiilir

Ben her arabadan inişimde çarpılırdım. Sonra dikkat ettim. Ayağımda spor ayakkabı olunca çapıldığımı anladım. Çünkü ister istemez sürtünmeyle vücutta oluşan statik etektrik boşalamıyordu.
Sizin orada da zemin parke kaplı olması dolayısıyla, vücutlarda biriken statik elektrik ancak duvara veya birbirinize dokununca boşalıyor sanırım. İki yerde çarpılma olmamasının sebebi de şu olabilir: Orada statik elektrik vücutta birikemiyor.
Aklıma başka bir şey gelmiyor şu an için. Başka sebepler de olabilir.

Tahmnime göre, binanız temelleri yapılırken su almasın diye ziftli mebran malzemelerle iyi izole edilmiş, toprakla irtibatı kesilmiş. Binanıza topraklama sistemi kurdurmanızı tavsiye ederim. Yaptırdığınız topraklamayı mutlaka bina plakasındaki veya kolonlarındaki demirlerle de irtibatlandırın.

yerlerın parke olması elektrık yukunun bosalamamasına neden olack. soyle bır calısma yapılabılır. calısma masaları topraklanırsa bu sekılde cozum olur dıye dusunuyorum sureklı elı masada olacagı ıcın elektrık yuku bosalmıs olur

Forum istatistikleri

Konular
129,166
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri