step motor sürücü devresi.(elimdeki olurmu)

mehkir09

Üye
mrb arkadaslar mezuniyet tezim plc ile hareketin 3 eksende kontrolu.
3 eksenli basit bir kalem yapacam.2 eksenini step motorlarla 3.ekseni ise aracların kapı otomatigi kontagıyla kontrol edecem
maddi olarak sıkıntım var o yüzden olabilecek en düsük maliyeti arıyorum.
işin mekanik kısmını bildigimiz yazıcıyı modifiye ederek basladım ve içindeki 2 tane step motorları monte ettim.
siemens s7-200 cihazını okuldan temin edecem.
geriye motorların sürücüleri kalıyo.
baya bi arastırma yaptım plc ile step motor sürücü devreleri falan buldum bi kac tane ama emin degilim.
bi tanesini sizlerle paylasacagım.dedigim gibi yazıcıdaki step motorları kullanıcam.

sizlerden anlayan yardımcı olmak isteyen arkadaslardan istegim elimdeki sürücü benim için uygunmudur yada önereceginiz sürücü devresi varmı

30593_4mg.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yazıcan söktüğün step motoru direk plc bağlayarakta çalıştırırsın ama 3 eksen kontrolkü zor olur

şemadaki devreye gelince devre çalışan bir devredir siliconchip tarafından uygulanmıştır emin olmak için beadboard üstüne kurup deneyebilirsiniz.

yazıcan söktüğün step motoru direk plc bağlayarakta çalıştırırsın ama 3 eksen kontrolkü zor olur

şemadaki devreye gelince devre çalışan bir devredir siliconchip tarafından uygulanmıştır emin olmak için beadboard üstüne kurup deneyebilirsiniz.

verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim
devrenin solundaki (dır, step, osc, gnd)girişleri ve sagındaki (+8-35v dc ,gnd) cıkısları ne işe yarıyo ve nerelere baglamalıyım.
ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim

kimse bu sürücüden anlamıyomu arkadaslar yaa 350 kişi konuya bakmıs ama ben daha cvbmı alamadım
lütfen yardım istiyorum

giristeki dır,step,osc uclarının 3üde plc nin cıkıslarına nasıl baglanacak

Arkadaşım step motor sürmek için nette bir çok devre var. illaki bu olmak zorunda değil nette birçok devre var. Kendini bukadar zorlama. :)

Arkadaşım step motor sürmek için nette bir çok devre var. illaki bu olmak zorunda değil nette birçok devre var. Kendini bukadar zorlama. :)

tamam o devreleri biliyorum ve benim sorum o sürücülerdede gecerli.demek istedigim sürücüye girilen 3 tane giris varya "dır,osc,step" diye işte bunları nasıl kontrol edecez

dır =yön için
osc=pals için
step=pto yada pwm parametre cıkısları için kullanılıyo

step ucu, Q0.0 veya Q0.1 cıkısı olacak
osc, pls parametresine baglı Q0.0 veya Q0.1 cıkısı hariç cıkıslardan biri
"dır" ise nasıl kontrol edilecek asıl sorun bunu anlayamadım

Step motor sürmek için sadece step ve dir uçları gerekir.
Şemadaki IC1b kare dalga üretecidir ve frekansı ayarlanabilir(motorun hızı için).

Step sürücünün step ucuna her darbe geldiğinde (uzun ya da kısa fark etmez) motor bir-1- tam adım atar.
Osc nin ucunu (senin sandığın gibi giriş değil çıkış ucudur) step ucuna bağladığında gelen sürekli pulsler dönüşü devamlı kılar.
Yön değiştirmek içinse dir(directory=yön) ucunu 1 ve ya 0 yaparsın , o anında yön değiştirir...

Şekildeki devrenin , step motoru sürmesi için plc ye ihtiyacı yok.:rolleyes:

Son düzenleme:
Step motor sürmek için sadece step ve dir uçları gerekir.
Şemadaki IC1b kare dalga üretecidir ve frekansı ayarlanabilir(motorun hızı için).

Step sürücünün step ucuna her darbe geldiğinde (uzun ya da kısa fark etmez) motor bir-1- tam adım atar.
Osc nin ucunu (senin sandığın gibi giriş değil çıkış ucudur) step ucuna bağladığında gelen sürekli pulsler dönüşü devamlı kılar.
Yön değiştirmek içinse dir(directory=yön) ucunu 1 ve ya 0 yaparsın , o anında yön değiştirir...

Şekildeki devrenin , step motoru sürmesi için plc ye ihtiyacı yok.:rolleyes:

tesekkür ederim verdiginiz bilgiler için.
bende arastırdım bayaa.sekildeki devreden lc1b nand kapılı devre cıkarılınca plc baglantısı yapılabiliyo.
step ucundan plc den pto sinyali uygulanıyo ve dır ucundan ise motora yön veriliyo.
plc cıkısından 24 volt olması sorun deil 24 voltu step ve dır uclarına 7805 baglayarakta 5 volt gerilim elde ediliyor.
bu devreyi kurmayı düsünüyorum hatta isis de calıstırdım.gayet güzel calısıyor
yardımcı olan arkadaslara tesekkür ederim

stepkart3Dust.jpg

Sistem Mekatronik

Step motor sürücü ve kontrol devresi için siteyi bir inceleyin..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri