Step motor ve sürücü sorusu

bilgin34

Üye
Herkeze iyi çalışmalar bir iki sorum olucak herkezinbildiği gibi sitep motor çalışma prensibinde hız arttıkça güç düşmektedir. Buda 220v AC iyi bi sürücü kullanmama rağmen sıkıntı yaratıyor. Yüksek hızlarda bir kaç n/m lik bir güce daha ihtiyacım oluyor 1700 - 2000 devir arasında 21 n/M bir step motor ortalama kaç n/m lik güç verir. Şu anda 12n/m kullanıyorum. Bir iki n/m lik bir fark yakalaya bilirmiyim bu devirlerde. Malum belli bi hızın üstünde step motorlar yerlerde sürünüyor.

N/m değil Nm .
Newton*metre
1 metre uzunluğunda bir çubuğun ucundaki 1Newton (yaklaşık 0,1 kg=100 gr) yükü yatayda tutabilen güç.
Step motorlarda verilen değerler tutma torkudur !
21 veya 12Nm motor iyi bir sürücü ile 2000 li devirlerde rahat çalışır.
Dediğine göre 1-2 Nm bile yoksa ya sürücünde ya sürme şeklinde sorun var demektir.
Motorlar imal eden markaya bağlı olarak değişik karakteristikler gösterir.
Hangi devirde ne kadar tork üretebileceği bir takım eğrilerle gösterilir.
İlgili pdf lerin varsa incele yoksa benzeri şeyleri incele.

İlla ve devamlı yüksek hızlar gerekli ise triger kasnak-kayış kullanabilirsin.
Boşluksuz özel redüktörler var.

Büyük daha büyük gibi mecburiyet varsa aynı mantıkla sürülebilien servo sistem kullanabilirsin.
Duygularınada bağlı olarak istediğin yüksek güçte sistem bulabilirsin.

Velhasılı; 12 nm 2000 devir civarlarında ortalama 0.7 nm verir. 21 nm de aynı devirlerde 1-1.3 nm civarı verir ama riskli. Yükde step motoru bu devirlerde çalıştırmak doğru değil. Servo işi bunlar.

iki adet 220 V AC sürücünün güçlerini birbirine seri aktarıp çıkışından step motoru beslesem nası olur sence.

Velhasılı; 12 nm 2000 devir civarlarında ortalama 0.7 nm verir. 21 nm de aynı devirlerde 1-1.3 nm civarı verir ama riskli. Yükde step motoru bu devirlerde çalıştırmak doğru değil. Servo işi bunlar.

Bu değerleri aldığınız kaynakları paylaşma imkanınız var mı ?

iki adet 220 V AC sürücünün güçlerini birbirine seri aktarıp çıkışından step motoru beslesem nası olur sence.

Olmaz. 1 sürücü 2 motor desen hadi neyse de :)
Sorun istemiyorsan servo seçeneğini düşün.

Bu değerleri aldığınız kaynakları paylaşma imkanınız var mı ?

Sizin yazdığınızı size kaynak göstermem yeterli mi?

"...Hangi devirde ne kadar tork üretebileceği bir takım eğrilerle gösterilir.
İlgili pdf lerin varsa incele yoksa benzeri şeyleri incele."

Son düzenleme:
12 nm 2000 devir civarlarında ortalama 0.7 nm verir. 21 nm de aynı devirlerde 1-1.3 nm civarı verir

İncelediğim driver lerin hiç birinde böyle değerler göremedim.
Bazı test sonuçlarında , 24 Volt gibi düşük besleme gerilimlerinde yüksek devirlerde aşırı tork kayıpları gösteren eğriler gördüm ki , bu step motorların klasik davranışıdır ( zıt elektro motor kuvvet ) ve ancak besleme geriliminin yüksekliği le aşılabilen bir durumdur.
Lakin 220AC driver lar da 2000 devirlerde 12 den 0,7 lere düşen hiç görmedim.
Her şeye rağmen belki vardır diye sormuştum ama belli ki elinizde kesin veriler test sonuçları gibi şeyler yok.

[video=youtube;Ma_bLbbcTEA]http://www.youtube.com/watch?v=Ma_bLbbcTEA[/video]

[video=youtube;p5zHZv1-eNE]http://www.youtube.com/watch?v=p5zHZv1-eNE[/video]

[video=youtube;Rh3orA9yzro]http://www.youtube.com/watch?v=Rh3orA9yzro[/video]

[video=youtube;zcbr7-dB0OA]http://www.youtube.com/watch?v=zcbr7-dB0OA[/video]

Dostum özel mesajın için teşekürler. Diyer arkadaşa gelince söylediği veriler doğrudur çünkü üretici firmaların sitelerinde hız güç eğrileri verilmekte. Diğer bakımdan 2 sürücü ile bi motor süren gördüm tabi step motorlarda. Aslında yurt dışında 250V AC veren sürücüler var onlardan getirsem biraz daha yüksek bi verim ala bilirim sanırım ama onlar ayrı bi dert olduğu için değişik çözümlere bakıyorum. Servo motor konusundada haklısınız ama bi eksen için tüm makineyide servoya çevirmek iyi gelmiyo bana yada yarısı servo yarısı step bir sistem iyi gelmiyo. Bu eğrilere bakarak kasnak kayış sistemi gibi birşeyde düşünüyorum ancak belli bi kademeyi aşmak gerekiyo. Neticede kasnakla hızı arttırınca daha fazla güç isticek buna değicek bir sistem yapıldığında en az 4 katı artmalı bende 500 devirle sürürmeliyimki o kat güç isticek kasnak sisteminde step motorun önceki sisteme göre vereceği kuvvet 8 katı olsun buda tekerlek ggibi bir kasnak anlamına geliyor çünkü döner somun kısmındaki kasnak belli bir çapın altında kullanılamıyor. Kötümü bilmem ama normal şartlarda çift vidalı mili süren 10 hatvede zaten 17 m / dk gibi bir hız 4 metrelik milde kısa eksende ise zaten 30 m/dk lık bi hız step motor ve vidalı mille sarsıntısız ala biliyorum.

Tekerlek gibi kasnak hesabı nasıldır bilmiyorum ama yüksek hızlar için kremayer-pinyon daha uygundur , hatta gerekirse çift taraftan tahrik falan.

30m/d hızlar fazla değil.
3000cm/d >> 25mm hatve ile 1200 devirlere denk gelir.
40mm hatvede ise 750 devir...

Sonuç itibari ile hız söz konusu ise servo sistem şarttır.
Tabii sistem ataleti gibi faktörler göz önüne alınmalı ve frenleme durumları ihmal edilmemelidir.

Ne iş yapacak bu sistem ? plazma gibi bir şey mi ?

Ayrıca servoya çevirmek zor değildir .
Sadece motor ve sürücüye bakar.
Servo sistemlerde tıpkı stepper sistemler gibi step/dir mantığı ile sürülebilir.

Maliyet bakımından bakıyorum aslında maliyetleri arasındada çok fazla fiyat farkı kalmadı ancak servo sürücüler daha çok hataya düşüyor yada arızalanıyor. CNC Router olucak.

Forum istatistikleri

Konular
128,821
Kullanıcılar
450,910
Son üye
Beyazıt_34

Yeni konular

Geri