Tasarruf ampulü kapasitif sorunu

arkadaşlar şönt reaktörü devreye nasıl alınır bi şemasını veya açık lamasını yapar sanız sevinirim ayrıca
neye göre nasıl hesaplanır kullanılacak olan reaktörün değeri.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aynen kondansatör bağlar gibi bağlanır.Sayacınızın 8,8,0 endeksinin 1 saatlik yazdığı değeri seçerek
işe başlayabilirsiniz.Analizörünüz var ise,onun değerlerinden istifade ederek seçim en uygunudur.Bağ-
lantı noktası olarak,kompanzasyonu besleyen akım trafosundan sonraki bir noktayı kullanmanız gerekir.
Sigorta akımı ve şalter seçimi,aynen kondansatörde olduğu gibidir.Demir nüveli tip yerine,hava aralıklı tip seçmek,enerji kaybı yönünden daha uygundur.

Fahri beyin yazdıklarına katılıyorum,
bu kapasitif sorunları sistemlerin canını epey sıkacak gibi, aklıma şu soru geldi bu lambalara nasıl CE sertifikası verdiler bu yönde kapasitife yönelik çalışır iken, bazı makine üreticilerinin şebekeye yaydığı harmonikler problemleri ile CE sertifikasyonunda problem yaşandı.
şebekeye end. yük bağlamak güzel bir çözüm ama yine kalıcı bir çözüm olmaz gibi bazı lambalar yanar iken bazıları yanmaz bazı güçler devrede iken bazı güçler girmez gibi problemler çıkabilir. ama tabi şu an için mükemmel bir çözüm,
bu tür sistemler ilerki durumlarda Aktif Kompansazyon sistemlerine zorlar gibime geliyor.

Ayrıca bu tip problemler forum sayfanızda gördükten sonra AR-GE sini yaptığımız RGT-12 cihazında gerekli kondansatörleri gösteriyordu ekranda. şimdi yazılımda eklemeler yaptık ve sisteme gerekli olan end. reaktörleride yazmakta bu şekilde eğer cap. yönelik bir sistem var ise cihazın ekranında hangi faza yüklü oldugunu ve hangi faz kac kvar end. reaktör gerektiğini yazmakta,
bu tip problemleri payşaltıkça çözüm noktasında daha iyi neticelere varırız

fahri abi beni aydınlattığın için çok teşekkür ederim.

gunerdr ' Alıntı:
...şimdi yazılımda eklemeler yaptık ve sisteme gerekli olan end. reaktörleride yazmakta bu şekilde eğer cap. yönelik bir sistem var ise cihazın ekranında hangi faza yüklü oldugunu ve hangi faz kac kvar end. reaktör gerektiğini yazmakta...
Gerçekten ileriye dönük olarak çok isabetli bir çalışma yapıyorsunuz. Bizim işlerimizi de çok kolaylaştırır, bazı müşterilere durumu anlatmayı da.

arkadaşlar aynı sorunu bizde yaşıyoruz 5 yıldızlı bir otelde çalışıyorum otel tadilata girdikten sonra bütün ampülleri tasarruflu ampüle çevirdik ve çalışan kompansazyonumuz saglıklı çalışmaz oldu. geçici cözüm olarak reaktif güç kontrol rölesinin cosinüsünü 98 e çıkararak toparlamaya çalışıyoruz. su anda reaktif güç rölesini degiştirip varkombi röle takmayı düşünüyoruz tabi cözüm olurmu bilemiyorum

daha da konuyu acabilirmisin ???,

lambanın içini parcaladıgmda elektronık devre karsıma cıktı..yani bu su oluyor nasıl kapasıtıf yazar,olur bu nu biraaz daha acarmısıınız.ozaman evimizde kullandıgımız tasarruflu ampuller hepsi kapasıtıf mı yazıo ınanmıyorum.

genç arkadaş ' Alıntı:
Sayaçtan endeks takibi yap.
Sistem %kaç kapasitife giriyor?
Toplam yük ne kadar?
Motor gibi reaktif indüktif güç tüketen yük varmı? Havalandırma motoru gibi. Lambalarla beraber devreye girerse ikisi birbirini telafi edebilir. (Bi örnek vereyim: 75kW'lık motorun sabit kondansatörü 20kVAr olmalı. Gereken reaktif indüktif yükü kıyasla.)
Deneme için, lambalarla beraber devreye girecek şekilde, güç katsayısı çok kötü olan birkaç balastı paralel bağla. Sonucu gözlemle.

[SAYIN ARKADASIM]:
kaç yıldan beri bu işle ugrasıyosun merak ediyorum dogrusu sallama ıle biyerlere gelinmiyor..sen anladın

teknisyen74 ' Alıntı:
genç arkadaş ' Alıntı:
Sayaçtan endeks takibi yap.
Sistem %kaç kapasitife giriyor?
Toplam yük ne kadar?
Motor gibi reaktif indüktif güç tüketen yük varmı? Havalandırma motoru gibi. Lambalarla beraber devreye girerse ikisi birbirini telafi edebilir. (Bi örnek vereyim: 75kW'lık motorun sabit kondansatörü 20kVAr olmalı. Gereken reaktif indüktif yükü kıyasla.)
Deneme için, lambalarla beraber devreye girecek şekilde, güç katsayısı çok kötü olan birkaç balastı paralel bağla. Sonucu gözlemle.

[SAYIN ARKADASIM]:
kaç yıldan beri bu işle ugrasıyosun merak ediyorum dogrusu sallama ıle biyerlere gelinmiyor..sen anladın

Arkadaşım bak,
Bu güne kadar kimseye hakaret etmedim kendimede ettirmem bir.
İkincisi sallma bilgi diyorsun da sahaya inmeden tribünden maç yönetmesi KOLAY OLUR .
Denemesi bedava. Alırsın bol miktarda tasarruflu ampülü. Geçirirsin bir Aktif-Reaktif-Kapasitif sayaçtan. Bakarsın sayacın Reaktif Kapasitif kayıt yazan hanesine. Sonra ahkam kesersin.

Bir de diyorsun ki:
teknisyen74 ' Alıntı:
ozaman evimizde kullandıgımız tasarruflu ampuller hepsi kapasıtıf mı yazıo ınanmıyorum.
Evinizdeki sayaç eğer Aktif-Reaktif-Kapasitif kayıt yapan tipten ise tabiiki kapasitif yazacaktır. Sen inanmamaya devam et bakalım.

Soruyorsun ki: Kaç yıldır diye!
Be fiilen 1994 yılından beri bu mesleğin içindeyim.
Eğitim dersen o da var. İlk defa da buraya şimdi yazıyorum (Forum takipçileri bilir):
Marmara Üniv. Elektrik Öğretmenliği mezunuyum. Sen "Okulu boşuna mı okuduk?" diye havaya bir soru sormuşsun. Bir vatandaş ta cevap verince alınma o zaman kardeşim!

Motor örneğindeki 20kVAr'ı merakediyorsan bence de yanlış 40kVAr olmalı. Ama bu konuda muhattabın EMO:
http://www.emo.org.tr/resimler/ekler/526e0962a844e4a_ek.doc?tipi=34&turu=X&sube=0

Her şeye rağmen çalışmalarında başarılar dilerim...

İlk emiri de unutma! OKU!

Mrb lar arkadaşlar
Bir soruda ben sormak istiyorum; bende bulunduğum işletmede eski mekaniki balastların yerine elektronik balastlar kullanmak istiyorum fakat yazılanları okuduktan sonra kompanzasyonumuzda bir sorun çıkar diye korkmaya başladım.Yanılmıyorsam tasarruflu ampüllerin çalışma prensibi elektronik balastlı fluoresan lambaların çalışmasıyla aynı o zaman bu değişikliğe gidersem benim işletmemde de kapasitif endekslerde bir fırama gözükecek dimi?

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Geri