Tasaruf Ampul Devresi 12 volt ile çalıştırma _?

HaSaN_2144

Üye
arkadaşlar elimde normal Tasaruf Ampulun içindeki devre var
buda resmi:
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

bunun 220 volt giri var ve 4 adet çıkışı var

fakat bendeki ampulde 2 adet ucu var buda resmi:
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

şimdi bunun 2 ucuyla bu ampulu çalıştırabilirmiyim ateşlemeli değil ampul anlamadım gitti.

bu devreyi 12 volt ile nasıl çalıştırabilirim ille 220 mi kullanmak gerekir

bu ampulu çalıştırırmı bu devre _?

birinci linkte gösterdigin devre starteriz bir swich mode devre ampulun her ucuna baplantılı
ikinci linkteki ise bir pl ampul gövdesinde (soketin içinde )starter var. onu sadece klasik balast ile yakabilirsin. 12 volt ile hazır plc ampuller var. dahası 6 volt yedek pille 2 adet plc ampulu hem 22o hemde yedek pillerle 4 saat yakan özel balarstlarda var. osram ve philips te bulabilirsin.

peki bu devreyle ısıtıcıları yanmış simit florasan ları çalıştırabilirmiyim_?

hayır sadece faal flourosanları yakabilirsin. ikinci fotoğraftaki ampülü yakmak istiyorsan, ilk resimdeki devre çıkışlarından ikisi arasında sadece 1, 2 veya 3 nf kondansatör vardır. bu kondansatöre bağlı uçları devre üzerinde boşta bırak diğer iki ucu lambanın iki ucuna irtibatla çalışacaktır.

İkinci resimdeki ampulun soketinin içindeki starteri çıkar.

peki ama tasarrufun içindeki devreyle normal lamba dediğin uzun flüoresan lamba mı yakılabiliyor

ucları karıstırmadan baglarsan yanar. devrenin 4 çıkış ucu 2 serli birbirine yakın olarak plaket üzerinde bulunur. 2 yakın ucu flourosanın bir ucundaki iki bacağa, diğer iki ucu diğer uca irtibatlarsan problem çıkmaz.

denemek lazım ben de merak ediyordum bunu

Forum istatistikleri

Konular
128,884
Kullanıcılar
451,028
Son üye
Mashiro Shiina

Yeni konular

Geri