tek faz ac sürücüler vs üç faz sürücüler

şimdi 30 tane motor var diyelim 220 tek faz girişli aldık şebekeye bağladık şebekeden dengeli akım çekelim ki tedaş amca bize kızmasın bunun için 10 tanesini r fazı ve nötr 10 tanesini s fazı ve nötr 10 tane de t fazı ve nötr ebağladık fazlara akımı yaydık ama hepsi aynı anda ve aynı hızda devreye girmediği için bir türlü fazlar arası akımı dengeleyemeyiz ve ana sigortamız yetmez bir de nötr hattına 30 tane invertörün akımı biner ondan sonrada yok güç yükseltmesi yapacan yok kurulu güç aşımı (demand)falan
bu sıkıntılrdan dolyı avrupa malı makinalarda inanın 24 dc yi bile 3 faz dan üretiyorlar yani artık avrupada endüstriyel sistemlere nötr hiç kullanılmıyor bizde de artık apartman daireleri bile artık üç faz
klima lar üç faz ve üç faz yaygınlaşsa kullansa kurulu trafolar bize rahat rahat yeter kışın da aşırı sıcaklarda da zırt pırt elektrik kesintisi olmaz
saygılar

bu arada bu kurulu güç aşımı(demand) ceza sı varmı uygulanıyormu?

evet bu mantıklı görünüyor gerçekten. aslında üç fazdan 24v dc olayı da aklıma takılırdı, arada bu da çıktı.:)
bizde demand sorunu yok şimdilik.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yok tek fazdan kastım, sürücü beslemesinin tek faz olması. (220giriş 3*220 çıkış)
çoğu uygulamada tek faz beslemeli sürücüler ile bildiğimiz standart 3ph asenkron ac motorları yıldız bağlı olarak sürdüm.

ama kesişim noktasında (2kw civarı) hem 3ph hem 1ph girişli sürücüler var, bunların farkını anlayamadım.

220v ac beslemeli motor sürücü kullanıyorsa motor bağlantısını üçgen olarak kullanman lazım. Eğer motor etiketine bakarsan orada yazar. yıldız 380v, üçgen 220v diye.
2.2KW'a kadar olan motorlar için 220v ac driverlar vardır. Fiyatları daha ucuzdur. Seçme işleminde bu tercih edilebilir. Güç olarak 380v la arasında fark bulunmamaktadır. Burada amaç maliyeti düşük tutmaktır diye düşünüyorum.
Driverlar açısından da 220v daha basit olarak kontrol edilir. Voltaj düşük olduğu için içindeki komponentlerin maliyetleri düşüktür. Yani 220v'tu doğrulttuğunuzda oluşan gerilim ile 380v'tu doğrulttuğunuzda oluşan gerilim arasındaki farkı biliyorsunuz. O yüzden 220v cihazda 400v'ta dayanan komponentler kullanırken 380v'ta 1000v dayanan komponentler kullanıyorsun. Bu da maliyetleri arttırıyordur.

220v ac beslemeli motor sürücü kullanıyorsa motor bağlantısını üçgen olarak kullanman lazım. Eğer motor etiketine bakarsan orada yazar. yıldız 380v, üçgen 220v diye.
2.2KW'a kadar olan motorlar için 220v ac driverlar vardır. Fiyatları daha ucuzdur. Seçme işleminde bu tercih edilebilir. Güç olarak 380v la arasında fark bulunmamaktadır. Burada amaç maliyeti düşük tutmaktır diye düşünüyorum.
Driverlar açısından da 220v daha basit olarak kontrol edilir. Voltaj düşük olduğu için içindeki komponentlerin maliyetleri düşüktür. Yani 220v'tu doğrulttuğunuzda oluşan gerilim ile 380v'tu doğrulttuğunuzda oluşan gerilim arasındaki farkı biliyorsunuz. O yüzden 220v cihazda 400v'ta dayanan komponentler kullanırken 380v'ta 1000v dayanan komponentler kullanıyorsun. Bu da maliyetleri arttırıyordur.

pardon, yıldız yazmışım, değil, üçgen tabii ki.

arkadaşlar bana farklı frekans değerleri 50 hertz e sabitleyecek bi devre lazım. örneğin 60 hertz i 50 ye düşürecek.(motor: 220 v ac 1/2 hp buzdolabı motoru)

merhaba arkadaşlar ; 220 beslemeli AC sürücü 380 AC motora baglantıı şeması nasıl olacak

Forum istatistikleri

Konular
129,003
Kullanıcılar
451,214
Son üye
Yalnız araba

Yeni konular

Geri