TEk faz motor gücünü nasıl arttırırız.

umutozkans

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
elimde tek faz ile çalışması gereken bir makine var.
Fakat tek faz ile çalışan motorların güçleri hali ile düşük. Ben 5 kw^lık motoru tek faz çalıştırmak istiyorum ama şebekeler bunun için çok müsayit değil.
Yüksek akım çekmeden 14 Amper gibi biğr sistem 5 kW 'lık motor ile nasıl oluşturabilirim.

Bunlardan ilk çözüm yüksek verimli motor kullanmak ama bu da yeterli değil.
Sürücü sistemi ile bunun yapabilir miyim ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Slm.
5,5 Kw için mone faze sürücü çok zor bulunur yani en azından kullandiğım hiç bir markada 2.2 kw üzeri monefaze yoktu.

Ayrıca piyasadaki 5,5 kw standart motorlar üçgen 380 yıldız 660 v 220 için yaptırması gerekir. hazır bulmak çok zor.

5,5 Kw motor yüke göre değil 16A 20A bile çeke bilir. bunun yerine yüksek devirli düşük güçte bir motoru ona uygun bir redüktör ile akuple edip daha az güç harcayarak daha kolay kotrol edile bilir bir sistem yapa bilirsiniz bence.

Son düzenleme:
5kw tek faz mı? 220ye böl bakalım ne çıkar işi bilene bırak!

Şebekeden daha az akım çekmek için ne yapmak gerektiğini özetleyeyim

1. DAha verimli bir motor seçilecek
2. Redüktör sistemi

bi üçüncüsü var mı ?

Kimse tek faz ev için sanayi enerjisi "sözleşme gücü" vermez, @zeybek, @fahri yetiş, @yaşlıuzman, @Hırçın41 Ustalarım duyun bunları.

5kw trifaze motoru kondansatörle tek fazlı çalıştırırsan %58 güç alırsın. Oda 2900watt yapar böl 220'ye 13A yapar. Kabala hesap yaptım. Güç yapacağın işe yetiyorsa bağlayabilirsin.

Merhaba Arkadaşlar,
elimde tek faz ile çalışması gereken bir makine var.
Fakat tek faz ile çalışan motorların güçleri hali ile düşük. Ben 5 kw^lık motoru tek faz çalıştırmak istiyorum ama şebekeler bunun için çok müsayit değil.
Yüksek akım çekmeden 14 Amper gibi biğr sistem 5 kW 'lık motor ile nasıl oluşturabilirim.

Bunlardan ilk çözüm yüksek verimli motor kullanmak ama bu da yeterli değil.
Sürücü sistemi ile bunun yapabilir miyim ?
Eğer 220VAC kullanmak mecburiyse ve kullanacağınız motor 5kw olacaksa size bir tavsiyem olacak!Bir tarafocuya gideceksiniz ve 220VAC yi 380 VAC çevirecek bir trafo yaptıracaksınız ve bu trafo en az 7000kva olamalı!Diyorsunuz ki 14A çekecek bu mantıken imkansız siz 220VAC kullanacağınız için trafonunda kaybı olacak bu nedenle 7000KVA dedim.7000/220=31,8 yani 32A olacak sadece motor kısmı!Bunun kumanda devresi de olacak haliyle ama size başka bir tavsiye vereyim!
Eğer yapacağınız makine için gerekli tork u biliyorsanız yüksek (3000d/d)devirli bir motor kullanıp redüktörle bu tork u artırarak 220 VAC motor kullanabilirisniz!Misal veriyorum sizin ihtiyacınız olan tork(Nm) 5Nm olsun alacağınız 3000d/d dakika bir motorunda torku:2,5Nm olsun!Size dakikada 100 veya 500D/D yetiyorsa yüksek hızı redüktörle torka çevirip motorun tahrik gücünü arttırabilirsiniz!Bu hesapları servo motorları incelerseniz bulabilirsiniz!

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri